دیپلماسی دولت به آسیای میانه را ۴۰ درصد افزایش دادبه گزارش بازار، مهدی صفری، معاون اقتصادی وزیر امور خارجه گفت: با دیپلماسی فعال منطقه‌ای دولت طی یکسال اخیر غیرنفتی ایران به روی آسیای میانه تا 40 درصد افزایش یافته و این با رایزنی‌ها و توافقات انجام شده ادامه خواهد داد. مهدی صفری در جمع مدیران ستادی حوزه راه و شهرسازی، حمل و نقل جاده‌ای، گمرک و راه آهن استان گلستان در ایستگاه‌های راه آهن اینچه‌برون اضافه می‌کند: اکنون ظرفیت ساخت ساختمانی (کاشی و سرامیک، گچ و سیمان) به کشور روسیه تا ۵ میلیارد دلار است. و به قزاقستان تا ۲ میلیارد دلار در سال افزایش یافته است. وی کرد: گلستان هم در تولید چندین ساختمان از جمله سیمان مرغوب توانمندی بسیاری دارد که می‌توان از این ساختار استفاده کرد.

صفر ادامه داد: گلستان همچنین بسیار بالا درحوزه است و ترانزیت کالا دارد و می‌توان علاوه بر مصالح ساختمانی به آسیای میانه، اقدام به آبزیان بویژه میگو، پای مرغ و مرکبات به کشور چین و دیگر آسیای آسیا نشان می‌دهد.

وی گفت: اخیرا با کشور روسیه برای تولید چوب به ایران با رعایت قرنطینه ۲۰ روز از طریق گمرکی گلستان رایزنی شده و تجار استان می‌تواند از حدود دو ماه آینده از این کشور چوب وارد شود.

معاونت دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه همچنین افزود: این وزارتخانه آماده برای انجام هماهنگی‌های لازم برای سفر هیئت‌های اقتصادی و تجاری استان‌های مختلف از جمله گلستان به منطقه و انعقاد قراردادهای رسمی با تجارت و واحدهای تولیدی و صنعتی آن کشور است. برای اتصال به این کریدور علاوه بر اینچه‌برون، چند نقطه دیگر مانند «سرخس، امیرآباد و انزلی» هم وجود دارد که هر کدام دارای مشکلات و نواقصی هستند که باید هرچه سریع‌تر برطرف شوند.

وی افزود: با جستجوها و رایزنی‌های انجام شده با آسیای میانه، ظرفیت ترانزیت از این کریدور ریلی امسال 15 میلیون تن و برای سال آینده تا 35 میلیون تن پیش‌بینی شده است که مقدمات و زیرساخت‌های آن را ارائه می‌کند.

صفری افزود: اخیرا برای توسعه توسعه و ترانزیت دریایی با حاشیه دریای خزر چند کشتی کانتینربر و تجهیزات به یخچال خریداری و در اختیار سازمان کشتیرانی قرار گرفت تا ظرفیت حمل کانتینری این سازمان در دریای خزر از ۲ به ۵۰۰ کانتینر افزایش یافت.