دولت را در خصوص علل گرانی ها پاسخگو می کنیم | ارثیه شومی که مردم باید تاوان آن را بدهند!بازار گروه بانک و بیمه: حذف آرزویی اگر چه اقدامی درست در راستا ممانعت از چپاول منابع بیت المال و قطع دست رانت سودجو است و از طرفی نیز با این راه حل بخصوص کم درآمدها در مسیر عادلانه از یارانه ها بهرمند می شوند، اما روش عادی اجرای اولیه این طرح. چون عدم اطلاع رسانی صحیح و به موقع و همچنین کم توجهی به پرداخت جبران افزایش قیمت برخی از کالاهایی که قرار است یارانه آن حذف شود و نرخ ها در بازار به صورت آزاد محاسبه شود نیازمند دلیل و اقناع افکار عمومی تا جامعه با شوک افزایش قیمت ها می شود.
دولت با چنین اقدامی مصمم به توزیع عادلانه یارانه هاست و در مسیر اصلاح ساختاری اقتصاد بویژه ساماندهی آرزوی گام بر می دارد اما این روزها به دلیل ضعف نظارت بر بازار، قیمت ها در لحظه ای تغییر می کند و کنترل آن نیز برای سخت شدن است. است چرا تصمیم گیران و مقامات که عمل می کنند. در صورت حذف آرزوی احتمال رشد تورم و افزایش قیمت ها در بازار اندک خواهد بود اما اکنون قیمت برخی از کالاها در بازار برخی از دلایل به دلیل شوم تورم انتظاری تا ۲۰۰ برابر نیز رشد کرده است.

دولت اعلام کرده است که آرزوی 2ی اساسی و استراتژیک دارد چون نان و داروها که از کالایی که خاصیت خاصی دارند حذف نمی شوند. اما قیمت این دو کالا به شکل و شمایل دیگر رشد کرده است، به عنوان مثال قیمت دارو در بازار به شدت گران و یک قرص نان سنگ کنجدی آزاد پز نیز 10 هزار تومان است.

ارثیه شومی که مردم را گرفتار کرده است
این که چرا دولت رئیسی تصمیم گرفت تا تصمیم بگیرد را اصلاح کند، آن را باید در ارث نامیمون و سیاست های ارزی ناکارآمد در گذشته جستجو کرد که در صورت تداوم چنین سیاست غلط و غیر علمی مشکلات اقتصادی بیشتر و بیشتر می شود، بنابراین پایان رانت خواری آرزو از این محل و بی عدالتی در پرداخت یارانه ها نیازمند ترمیم و اصلاح است تا منابع ارزی کشور همیشه غیرهدفمند به نفع عده ای حیف و میل نمی شود. دولت اعلام کرده است که آرزوی 2ی اساسی و استراتژیک دارد چون نان و داروها که از کالایی که خاصیت خاصی دارد حذف نمی شوند. اما ارزان قیمت این دو کالا به شکل و شمایل دیگر رشد کرده است به طور مثال قیمت دارو در بازار به شدت گران و یک قرص نان سنگک کنجدی آزاد پز نیز 10 هزار تومان است، از طرفی نیز یارانه آرد صنایع حذف و این موضوع باعث می شود. گرانی ۴ برابری ماکارونی نانهای صنعتی شده است که البته شیرنی، کلوچه، بیسکویت و کیک و … نیز از این قاعده مستثنی است.
در چنین شرایطی در نظر گرفته شده است. دولت با اجرای طرح اصلاح آرزوی ابتدا باید یارانه آزاد سازی قیمت ها را به حساب مردم واریز می کرد و بعد دست به چنین اقدامی می زد. علاوه بر این به دلیل احتمال استفاده از افزایش قیمت نان های صنعتی و ماکارونی و … سطح نظارت و کنترل قیمت ها را نیز در بازار باید به شدت بالا برد و با متخلفین برخورد جدی کند.

مجلس دست دولت را برای اصلاح درخواستی به صورت مشروط بازگذاشت و تاکید می کند که هر اقدامی باید ابتدا با پرداخت هزینه ها انجام شود نه اینکه یارانه کالایی حذف شود اما به مردم پرداخت شود، بنابراین دولت در حذف آرد یارانه ای صنایع باید انجام شود. ابتدا مردم را در جریان قرار می داد و سیاست های حمایتی خود را به مردم اعلام می کرد

هر اقدامی در اصلاح آرزو باید با جبران هزینه ها باشد
محمد علیپور، عضو کمیسیون اقتصادی در خبرگزاری «بازار» با گفتگو درباره حذف صنعت و افزایش قیمت‌های مرتبط با آن در بازار گفت: مجلس دولت را برای اصلاح کالای مورد نظر به صورت مشروط گذاشت و تاکید کرد که هر اقدامی باید ابتدا انجام شود. با جبران هزینه ها انجام می شود نه اینکه یارانه کالایی حذف شود اما یارانه آن به مردم پرداخت نمی شود بنابراین دولت در جهت حذف آرد یارانه صنایع باید ابتدا مردم را در جریان قرار دهد و سیاست های حمایتی خود را به مردم اعلام کند تا جامعه. با شوک قیمت ها نمی شوند.
وی با بیان اینکه آنچیزی که مجلس در مورد اصلاح تصمیم می گیرد حدود 9 میلیارد دلار را در اختیار دولت قرار دهد تا دولت یا سیاست های ارزی را انتخاب کند و یا اینکه با اصلاح آن یارانه مستقیم تصمیم بگیرد که برخی از اساسی های اساسی را انتخاب کند. به مردم می دهد افزود: مجلس شرط گذاشته است حذف آرزوی تصمیم گیری از سوی دولت باید در قبال پرداخت یارانه جبرانی به گروه های هدف باشد تا معیشت مردم دچار مشکل نشود و از طرفی بازار تحت نظارت و کنترل دقیق قرار گیرد.
این عضو کمیسیون مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: طبق قراری که مجلس با دولت گذاشته و به تصویب رسیده است، قیمت کالاهای اساسی نباید به قیمت شهریور ماه ۱۴۰۰ افزایش یابد و هر گونه اصلاح قیمتی نیز باید وضعیت مردم در نظر گرفته شود. از آغاز تصمیم گیری افکار عمومی را در جریان سیاست های حمایت از مردم و برنامه ریزی برای پرداخت یارانه نقدی را با در میان گذاشتن نه اینکه یکشبه آرزوی آرد صنایع را حذف کنید بدون اینکه ریالی از جبران گرانی کالاهای مرتبط با این سیاست به حساب مردم باشد. ریخته باشد.

نگرانی این است که اگر قرار باشد تصمیم بگیریم مردم را اصلاح کنند با شوک قیمت ممکن است بنابراین باید برنامه جایگزین آن را نشان دهد که به نظر می رسد پرداخت یارانه نقدی نیز ممکن است خیلی کار ساز شود چرا که با این شیوه یارانه نیز به سرنوشت خواهد رسید. یارانه ۴۵ هزار تومان ختم می شود که هیچ ارزشی برای مردم ندارد

مردم نباید با شوک قیمت بشوند
وی در ادامه افزود: مجلس این است که اگر قرار باشد تصمیم بگیریم مردم را با شوک قیمت که ممکن است تصمیم بگیریم، بنابراین دولت باید برنامه را جایگزین آن کند، ممکن است خیلی کار ساز شود چرا که با این کار. شیوه یارانه نیز به سرنوشت یارانه ۴۵ هزار تومان ختم می شود که اکنون هیچ ارزشی برای مردم وجود ندارد بلکه باید جبران افزایش قیمت کالاهای اساسی را با ارائه کارت یارانه برای خرید اقلام مصرفی با قیمت مناسب ارائه می دهد که این شیوه در پرداخت یارانه عادلانه تر خواهد بود. .
علی پور اضافه کرد: اکنون که بنده در حوزه انتخابیه خود هستم مردم از وضعیت روز به روز قیمت ها گله مندند و می گویند؛ چرا نظارتی در بازار نیست که قیمت هرروز در بازار گران و گرانتر می شود. اما وظیفه ما این است که عوامل رشد قیمت در بازار و کنترل و نظارت بر قیمت را از دولت جویا و دولت دولتی را برای پاسخگویی به چنین وضعیتی در مجلس فراخوانیم که این را می بیند.

آیا دولت بدون اطلاع قبلی اقدام به حذف آرد یارانه ای صنایع کرد و باعث گرانی نان فانتزی و ماکارونی و … در بازار در آگاهی مردم نسبت به این موضوع کوتاه است. از طرفی ابتدا باید زیر ساخت های لازم را برای حذف ایجاد می کرد و بعد از دست به این کار می زد چرا که مردم اکنون از عملکرد دولت نسبت به گرانی ها گله مندند.

زیر ساخت های حذف آرزوی هنوز به طور کامل ارائه شده است
سید جواد حسینی کیا، عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی نیز در گفتگو با خبرگزاری «بازار» گفت: دولت بدون اطلاع قبلی اقدام به حذف آرد یارانه صنایع کرد و باعث گرانی نان فانتزی و ماکارونی و … در بازار شد. نگرانی در آگاهی به مردم نسبت به این موضوع کوتاهی کرده است. از طرفی ابتدا باید زیر ساخت های لازم را برای حذف ایجاد می کرد و بعد از دست به این کار می زد چرا که مردم اکنون از عملکرد دولت نسبت به گرانی های بازار گله مندند.
وی با بیان اینکه باید در اصلاح آرزویی با بی تدبیری معیشت مردم خدشه شود، گفت: از 18 میلیارد دلار برای تصمیم گیری 9 میلیارد دلار آن را باید در مسیر اصلاح و جبران آن به شیوه ای که مردم دچار مشکل مالی برای تهیه اقلام شوند قرار داد. اساس نشوند پرداخت شود اما تا کنون هیچ اقدامی در این زمینه ایجاد نشده است اما دولت بدون آگاهی و یا پرداخت یارانه به مردم دست به آرزوی تصمیم گیری زده تا بازار را آشفته و مردم را گله مند کند.
عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی به افزایش سطح عمومی قیمت ها بدون ایجاد زیرساخت ها و پرداخت هزینه های جبرانی اشاره کرد و افزود: این موضوع بی مورد در مجلس مطرح می شود، چرا که دولت باید اول به مردم فکر کند و بعد از آن دست به دست شود. اصلاحی بزند. البته هیچ کس با تداوم تخصیص آرزویی به شکل گذشته نیست و این موضوع نیازمند اصلاح ساختاری است اما باید اصلاح شود که با افزایش قیمت زندگی مردم دچار مشکل نشود.
حسینی کیا خاطر نشان کرد: دولت نباید بازار را به امان خدا رها کند، بنابراین نظارت ها در بازار باید قوتر شود و از طرفی در برخی از کالاهایی حساس با تدبیر وارد عمل شود تا تبعات آن دامن گیر جامعه تغییر کند.
بنا به این گزارش، دولت قبل از آغاز تصمیم گیری برای تصمیم گیری افکار عمومی را در جریان سیاست های حمایتی خود و برنامه ریزی برای بدون پرداخت هزینه ها با پرداخت یارانه و … قرار دهد نه این که حذف پرداخت یارانه اقدام به ارز برای مثال صنعت صنعتی شود. می کرد، نتیجه آن نارضایتی مردم از افزایش ۴ برابری قیمت ماکارونی و نان های صنعتی است.