دولت به وعده خود عمل کرد. روند خرید گندم کُند شدبازار گروه کشاورزی: خرید تضمینی محصول گندم که در شرایط فعلی و گرانی محصولات کشاورزی و بحران بحرانی در سراسر جهان بیش از سالهای حیاتی به نظر می رسد از سوی دولت ادامه دارد. با این وجود پرداخت مطالبات گندمکاران بر خلاف آنچه وعده داده شده بود یکهفته پس از خرید انجام نشده است. این در شرایطی است که وزیر جهاد کشاورزی پیش از این گفته بود که باقیمانده مطالبات گندمکاران تا پایان هفته قبل پرداخت خواهد شد اما این وعده وزیر نیز اجرا نشد. این بدعهدی باعث می شود که روند خرید گندم تبدیل شود.

حدود ۷۸ درصد مطالبات گندمکاران پرداخت شده و حدود ۲۲ درصد هنوز پرداخت نشده است و بخش دولتی به کشاورزان پرداخت شده است

بدهی دولت به گندمکاران حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان است
عطا هاشمی رئیس بنیاد ملی گندمکاران و عضو شورای قیمت گذاری با تایید نشدن بودجه وزیر جهاد به خبرنگار بازار گفت: تا روز گذشته (شنبه 25 تیر) حدود 5 میلیون و 200 هزار تومان خرید کرده ایم که از این میزان که مبلغ آن حدود 58 است. هزار تومان می شود نزدیک به ۱۲هزار میلیارد تومان به کشاورزان بدهکار هستیم.

هاشمی افزود: به عبارت دیگر حدود 78 درصد مطالبات گندمکاران پرداخت شده و حدود 22 درصد نیز پرداخت شده است. در صوتی که هر زمانی در شورای قیمت گذاری مباشر برای خرید تعیین قرار می گیرد در این بود که تجهیز منابع می شود و یک هفته بعد از تحویل گندم پول گندمکاران پرداخت می شود.

وی ادامه داد: با این وجود امروز حدود 12 هزار تومان به کشاورزان بدهکار هستیم و همین عامل باعث می شود روند خرید می شود. چون در کنار بخش دولتی یک رقیب دست به نقد، پولدار و سرمزرعه رویی به نام واسطه ها نیز حضور دارند. به طوری که برخی از آنها حتی بالاتر از نرخ خرید تضمینی هم گندم را از گندمکاران خریداری می کنند.

بدهکاری ۱۲هزار میلیارد تومانی به این معناست که دولتی پول یک میلیون و یک صد هزار تومان خریدار شده است که معادل ۲۳ درصد از کل گندم خریداری شده است.

واسطه ها برای تامین نهاده دامی و قاچاق گندم به کشورهای دیگر با پول نقد در مزارع حضور دارند
هاشمی نشان کرد: در واقع با توجه به قیمت بالای نهاده های دامی واسطه ها برای تامین تامین نهاده دامی را از کشاورزان خرید می کنند. از سوی دیگر بخش گندم موجود توسط خریدچیان خرید و به صورت گندم یا آرد از کشور خارج می شود.

وی با اشاره به اینکه ازای هر گندمی که ما نمی‌توانیم از کشاورزان خریداری کنیم، باید بیشتر آن هزینه را بسازیم و از دیگر شرایطی که می‌خواهیم وارد شویم، اضافه کنیم: انتقال پول، و غیره واردات گندم نیز مشکل خواهد بود. بنابراین دولت باید هرچه زودتر دست به کار شود و بدهی کشاورزان را بپردازد.

رئیس بنیاد ملی گندمکاران در پاسخ به این سوال که با توجه به بحران غذایی جهانی تعلل دولتمردان در پرداخت مطالبات گندم و به گفته شما کند شدن روند خرید از چه چیزی نشا می گیرد، گفت: قرار بود منابع از طرف بانک مرکزی، سازمان برنامه و بودجه، بانک کشاورزی و منابع داخلی جی تی سی تامین شود. یعنی بانک مرکزی به عنوان ناظر بانکها، بانک کشاورزی و برنامه بودجه از طریق ردیف های بودجه ای و جی تی سی از طریق منابع داخلی خود تجهیز منابع می کنند و پول خرید را می کنند.

وی ادامه داد: با این شرایط فعلی یک مقدار به بدعهدی منابع تامین کننده برمی گردد که تمام این بدقولی باعث ایجاد یکسری شایستگی ها در جامعه می شود. به عنوان مثال گفته می شود هدف این است که میزان واردات گندم زیاد باشد و بیشتر وارد کنیم و در آن سود کنیم به همین دلیل در پرداخت ها می شود.

هاشمی افزود: با تمام این تفاسیر کم کاری برای تامین پول به هیچ وجه قابل قبول نیست. به خصوص اینکه این بدهکاری ۱۲هزار تومانی به این معناست که پول یک میلیون و یک صد هزار تن گندم خریداری شده است که معادل ۲۳ درصد از کل گندم خریداری شده است.

اگر منابع مالی سریعتر بیش از 6 و نیم میلیون تن گندم خریداری شود
این مقام مسئول همچنین در پاسخ به این سوال که پیش بینی شما در مورد خرید تا پایان چقدر است، گفت: زمان ما در بنیاد ملی گندمکاران این بود که قریب به 6 و نیم میلیون تومان خرید کنید تا میزان داشته باشید و این هم امری باشد. پیدا کردن می کرد به خصوص اینکه سیر صعودی خرید به خوبی پیش می رفت اما با توجه به عدم پرداخت پول شیب کم شده است. بنابراین اگر می توانید بین ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تا ۶ میلیون و ۵۰۰۰ تن خریداری کنید.

وی با بیان این برداشت تا اواخر مرداد ادامه دارد، افزود: استان جنوب و مرکز برداشت شده است و در بخش هایی از استان غرب و شمال غرب تازه برداشت شده است. اما امیدواریم حتی از ۶ و نیم میلیون تن هم خرید کنیم، مخصوصاً اینکه زمان خرید تضمینی گندم تا مهرماه هم ادامه خواهد داشت و اگر منابع مالی تامین مالی می شود بیش از ۶ و نیم میلیون تومان خرید رقم زد.

هاشمی نیز افزود: بر اساس تجربه سالهای گذشته می دانیم که کشاورزان و برخی از واسطه ها از گندم را نگه داشته اند تا در پایان زمان خرید و با قیمت بالاتر به ما بفروشند و بنابراین این پیش بینی است که بیش از ۶ و نیم میلیون است. تنیم خرید داشته باشیم.

وی در پایان تاکید کرد: در خواست ما این است که دولت زودتر به کار خود بپردازد و زودتر پول کشاورزان را بپردازد چون کشاورزان حدود یک سال است کشت می کنند و در برخی استان ها برای دوم آماده می شوند و نیاز به آن دارند. پول دارند. از سوي کشاورزان براي تامين امنيت امنيتي وجود دارد و در برخي موارد حتي کشاورزان حاضر محصول خود را به دلال بدهند و مقيد به فروش بخشي از دولت هستند تا قوت غالب مردم را در جهت امنيت امنيت امنيتي مردم ارائه دهند. همین دلیل از قیمت های بالای دلان هم چشم پوشی می کنند.