دهمین دوره نمایشگاه نوآوری و ربع رشیدی-رینوتکس در تبریز فناوری برگزار می شودبه گزارش خبرنگار بازار، دهمین دوره نمایشگاه نوآوری و فناوری ربع رشیدی-رینوتکس از ۲ لغایت ۶ آبان ماه سال جاری در تبریز برگزار می شود و زون صنایع نرم، خلاق و هویت ساز یکی از ۱۱ ذون اصلی این نمایشگاه می باشد. حمایت از ایده های خلاق و فناورانه سرمایه های فکری کشور در حوزه های مختلف صنایع فرهنگی فرهنگی و ترویج و تجاری سازی سرمایه های توسعه اقتصاد فرهنگ از هدف اصلی این زون و نمایشگاه می باشد.

نمایشگاه های زون تخصصی صنایع نرم، هویت ساز و خلاق در دهمین دوره نمایشگاه و جشنواره ملی رینوتکس شامل موارد زیر است:- خدمات فرهنگی و دیجیتال خلاقانه- تولید محتوا و انیمیشن- تصویرسازی و جلوه های رایانه ای- خدمات رسانه فناورانه و خلاق- سرگرمی های آموزشی-علمی و فرهنگی- بازی های رایانه ای- کتاب های مصور- مفهوم سازی- طراحی صنعتی- شیوه های جدید ارتقاء تبلیغ و تجارت کالا(تبلیغات مدرن) – نوآوری در بسته بندی کالا- هنرهای تجسمی و اجرایی- مصنوعات هنری و دستی- طراحی خلاقیت و نوآوری در طلا، جواهر، شیشه، فلز، چوب، سنگ، فرش و غیره- شیوه های جدید در هنر معماری و مرمت آثار باستانی- نوآوری در نگارگری ایرانی-اسلامی.

باتوجه به مزیت های ویژه اقتصاد فرهنگ و صنایع نرم و بویژه با علم به آن، سرزمین ایران پرگهر آکنده از فرهنگی اصیل و کهن و متنوع با درجه ممتاز در سطح جهانی است، لازم است در جهت توسعه این نوع صنایع و تبدیل آن به آن. خط اول اقتصاد دانش بنیان و پیشران توسعه کشور، اهتمام جدی به عمل آید و نمایشگاه رینوتکس تبریز آوردگاه تلاش های چندین ساله برای نیل به این نیاز می باشد.

توضیح اینکه، زون صنایع نرم، هویت ساز و خلاق برای تمام شرکت کنندگان در این زون، تخفیف ویژه ۵۰ درصدی هم در ثبت نام و هم هزینه غرفه در نظر گرفته شده است. همچنین برای طرح های برتر منتخب این زون، جوایز ویژه ای اعطا خواهد شد. گفتنی است، در جشنواره نمایشگاه رینوتکس، طرح های اول تا سوم به انتخاب هیئت داوران، به ترتیب 50 میلیون تومان، 35 میلیون تومان و 20 میلیون تومان به همراه وام تا سقف یک میلیارد ریال خواهد بود.

صنایع نرم، پیشران توسعه پایدارفناوری‌ها و صنایع نرم‌افزار باید به‌عنوان پیشران اصلی توسعه کشور عمل کنند. کانون اصلی اقتصاد دانش بنیان، وزن دهی بیشتر به سرمایه های فکری و فناوری های نوین ارزش آفرین نسبت به منابع فیزیکال و طبیعی و مالی در حوزه تولید، خدمات و مزیت آفرینی اقتصادی است. یکی از بخش های مهم و قابل توجه در اقتصاد دانش بنیان، صنایع نرم و خلاق است که به نام صنایع فرهنگی و یا اقتصاد فرهنگ نیز نامیده می شود. صنایع فرهنگی و خلاق به صنایعی گفته می شود که در حوزه فرهنگ و دانش یک کشور رخ می دهد. صنایع فرهنگی، صنایع دستی، تبلیغات و آموزش با ابزارهای جدید به صنایع خلاق فرهنگی مربوط می شود و این صنعت در نهایت به آموزش بهتر، فرهنگ سازی بهتر و فروش بهتر در حوزه های مختلف انجام می شود.

پایه اصلی این صنایع را فرهنگ تشکیل می‌دهد اما سایر حوزه‌ها می‌توانند در این صنایع به طور مستقیم به انیمیشن‌ها، نرم‌افزارهای آموزشی، اپلیکیشن‌های مختلف، فضای مجازی و استفاده از ابزارهای فناوری در حوزه‌های فرهنگی در این صنایع تبدیل شوند. . محصولات فرهنگی، محصولات هنری محصولات رسانه‌ای و محصولات مبتنی بر آفرینش‌های کارکردی را می‌توان ۴ محصول نهایی صنایع خلاق دانست. مواد مورد استفاده در صنایع فرهنگی و خلاق، سرمایه فکری و داشته های معنوی و فرهنگی کشوری است که در بین جوانان و ایده های خوبی است که در این قشر وجود دارد. در صنایع فرهنگی رشد اقتصادی: ۳ تا ۴ برابر صنایع سخت، کار‌زایی: دو و نیم برابر صنایع سخت است و این صنعت از زیرساخت‌های پرهزینه بی نیاز است.

بر اساس آمارهای آنکتاد(کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل) میزان اقتصاد خلاق در سطح جهان با سرعت بالا به افزایش است که این امر نشان می دهد که این موضوع وجود دارد. در حال حاضر بالغ بر 225 میلیارد دلار در کل جهان به اقتصاد صنایع خلاق اختصاص دارد که این رقم حدود 3 درصد از کل تولید ناخالص داخلی جهان را تشکیل می دهد و حدود 30 میلیون شغل و به عبارتی یک درصد از کل جمعیت فعال جهان را تشکیل می دهد. . در این میان آسیا و اقیانوسیه با حدود ۷۴۳ میلیارد دلار، حدود ۱۲.۷ میلیون شغل ایجاد می‌کند و اقتصاد اول را در این زمینه به خود اختصاص می‌دهد. این در حالی است که ایران با اختیار داشتن یک درصد از کل اقتصاد جهان، اما سهاممان در صنایع خلاق حدود ۷۴ هزارم درصد است!

دیگر مزیت ممتاز اقتصاد فرهنگ اینست که علاوه بر سود اقتصادی، توسعه فرهنگ و اندیشه را به ویژه تقویت می کند و این نکته است که این نوع اقتصاد را از مدل های دیگر توسعه تکه های اقتصادی و ارزشمند می کند.