دستگاه قضایی با عاملان نابودی جوجه یک‌روزه که امنیت کشور را به مخاطره می‌اندازند، می‌کنند.به گزارش بازار به نقل از خانه ملت، علیرضا عباسی نایب رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با اشاره به این که در روزهای اخیر به خانه ملت، گرانی نهاده های دامی و دان مرغ، عده ای تولید کننده نما. اقدام به معدوم سازی جوجه های یک روزه کرد گفت: تصاویر و کلیپ ها مبنی بر معدوم سازی هزاران قطعه جوجه یک روزه توسط این افراد در فضای مجازی دست به دست چرخانده می شود تا آرامش روحی جامعه را بر هم زده و باعث انزجار مردم شود.

نماینده مردم کرج، افراد و اشتهارد در مجلس شورای اسلامی توجه به این موضوع را از دو منظر لازم دانست و افزود: اولا از آنجا که نظام ما اسلامی است و در مکتب اسلام روایات متعددی مبنی بر رعایت حقوق حیوانات در دین مبین اسلام وجود دارد. جمله، پیامبر اکرم(ص) در بیانی فرمودند: «هر حیوانی – پرنده یا جز آن – کـه بـه ناحـقّ کشته شود در روز قیامت از قاتل خود شکایت خواهد کرد». (منتخب میزان الحکم، ص ۱۷۰) و همچنین امیرالمومنین علیه السلام به عُمال خود نسبت به احترام به درختان و اشخاصی که در شهرها حضور دارند، برای اخذ مالیات و خراج تذکر می‌دادند، ایشان به آنان می‌فرمودند که برای انتخاب می‌روید، مراقب باشید شاخه درختی نشان کند. و حیوانی که در حال آب نوشیدن است، نترسد تا فرار کند و اگر گوسفندی به عنوان زکات دریافت کرد، آرام به مقصد برگردید تا حیوان ترس نشود.

وی اظهار کرد: معدوم سازی جوجه های یکروزه از نگاه انسانی و اسلامی ایراد اساسی دارد و نمی تواند با توجیه اقتصادی آن را پذیرفت، مطالعات دینی صراحتاً ندارند که صرفاً توجیه اقتصادی قابل قبولی برای کشتن جوجه های زنده نیست و این کشتن و معدوم کردن را ندارند. شرعا حرام است. در جهان غرب و نظام سرمایه داری که سودآوری در اولویت است مثل جوجه کشی و به دریا ریختن گندم با توجیه اقتصادی می شود اما قطعاً در نظام اسلامی نمی توان این توجیهات نظام سرمایه داری را پذیرفت و اعمال کرد.

عباسی نیت اصلی معدوم سازی جوجه های یکروزه را افزایش قیمت مرغ و تخم و بالتبع آن به هم ریختن و امنیت امنیتی مردم دانست و خاطر نشان کرد: این کار غیر انسانی با ادعای تولید و گرانی نهاده های صورت می پذیرد ولی نیت. اصلی آن افزایش قیمت مرغ، تخم مرغ و جوجه یک روزه به دلیل آن در کشور و به هم ریختن بازار و تهدید امنیت مردم است.

وی وزارت جهاد کشاورزی را در این مورد بیان کرد: وزارت جهاد کشاورزی باید وظایفی را از جمله تأمین نهادها و تحویل اعتباری نهادها به تأمین کنندگان واقعی، اعطای تسهیلات مناسب و سرمایه سرمایه در گردش، واحدهای تولیدی، خرید قراردادی از تولیدکنندگان انجام دهد. ، خرید مرغ زاد ارائه دهندگان، حذف ممنوعیت مرغ و تخم مرغ، حذف نتایج حاصل از مرغ و تخم مرغ، امکان صدور جوجه یکروزه و تخم مرغ نطفه دار و خرید جوجه های مازاد را با جدیت بررسی و با انجام این کارها به انجام می رساند. انجام این گونه کارهای خلاف شرع و عرف را از معدود تولید کننده نماها می گیرند.

عباسی در خصوص نقش دستگاه قضایی گفت: دستگاه قضایی هم موظف است با آن دسته از تولید کننده نماها که با عمل مجرمانه نابودی جوجه های یکروزه امنیت و آرامش روحی و روانی جامعه را به خطر می اندازد و در نظام تولید و امنیت امنیت کشور اخلال ایجاد می کند. می کنند برخورد قانونی شود.

وی با بیان این مطلب که مجلس و کمیسیون کشاورزی هم اعلام می‌کنند که می‌خواهد از تکرار این موضوع جلوگیری کند، اگر دولت و دستگاه قضاوت قانون قانونی احساس کنند این نقیصه را تشخیص می‌دهند و بر حسن اجرای وظایف و مسئولیت‌های وزارت جهاد کشاورزی نظارت قانونی خود را انجام می‌دهند. را اعمال کنید. /