دستکاری لحظه ای قیمت ها از تولید تا مصرف


بازار گروه استان ها: با گذشت پنج مرحله از اجرای طرح شفاف سازی قیمت حدود 56 واحد تولیدی در مازندران زیر چتر این طرح درآمدها و واحدهای تولیدی به این گود وارد می شود که هر لحظه و روز قیمت ها متفاوت می شود.

ضعیف در زمان، بربودن محاسبه و نوسانات باعث می شود تا درج قیمت مصرف کننده و تولید کننده با مشکلات احتمالی باشد.

طرح آزادسازی قیمت‌ها و اصلاحات اقتصادی باعث ایجاد برخی سودجویی‌ها در بازار مازندران شد و بسیاری از فروشندگان قیمت‌های قبلی را از روی کالاها و اقلام حذف کردند و نرخ‌های جدید را به آن اضافه کردند و از قیمت‌های دیگر هر روز تغییر می‌کردند.

بیان و گرانی فروکش نکرد
یک شهروند راسری در گفتگو با خبرنگار با بیان اینکه درج قیمت تولیدکننده و مصرف هم بازار کمکی است: قیمت کاهش قیمت در بازار و فروکش کردن کاهش یافته است. .

دستکاری لحظه ای قیمت ها از تولید تا مصرف

احمدی با بیان اینکه بازنده اصلی بازی با عناوین و طرح‌هایی مانند درج قیمت تولید، مصرف‌کننده هستند، افزود: در حال حاضر تعداد زیادی از فروشندگان با آزادسازی قیمت‌ها، اجناس قدیمی را با رتبه‌بندی جدید می‌فروشند و نظارت بر کار آنها نیستند.

این شهروند نظارت بیشتر متولیان امر بر بازار را خواستار شد.

در سعید فیلی رئیس اداره صمت رامسر با بیان اینکه باتوجه به حذف عین آرزوی خرید و بازار برخی از اقلام از جمله روغن ۸۱۰ گرمی گفت: روغن ۸۱۰ گرمی از ۱۲ تا ۱۳ هزار تومان به ۶۳ هزار تومان رسیده و این روغن‌ها را با حجم عرضه می‌کنند. کم در محدود است ولی روغن‌هایی با بالاترین میزان 2.5 لیتر و پنج لیتری‌ها که توان خرید آن را ندارد.

وی از کشاورزی کوچک کشاورزی خواست تا پیگیری لازم باشد اقلام با احجام مانند روغن 80 گرمی بیشتر برای خرید تا مردم توان داشته باشد.

وی ادامه داد: مردم در حال حاضر در حال حاضر رغبتی به خرید روغن پنج لیتری ندارند، گفت: کالاها در حال حاضر با قیمت جدید می‌شوند و قیمت‌های قبلی کاربردی ندارند.

آب میوه، گوشت، مایکروفر، پودر لباسشویی، یخچال، تلویزیون، لوازم خانگی، محصولات شوینده، سس، رب گوجه، کنسروجات، لنز ترمز، آجیل، خشکبار، غذاهای آماده و نیمه آماده، آب معدنی و غیره از جمله اقلامی است که مشمول درج قیمت تولید روی کالا هستند.

جلوگیری از سودجویی و حذف واسطه‌ها از جمله مزیت‌های درج قیمت تولیدکننده و مصرف‌کننده روی کالاها است و در حال حاضر بیش از سه هزار محصول در مازندران، این قیمت انجام می‌شود. مجید فانی رئیس سازمان صمت مازندران با بیان اینکه در شفاف سازی و روان سازی نظام توزیع سه هزار و 89 واحد تولید کننده مشمول درج قیمت تولید کننده و مصرف کننده روی کالاها شدند، افزود: به اصلاح شیوه های نظارت و روان سازی و شفاف سازی قیمت ها از جمله ها. سایت است.

300 کالای مشمول قیمت گذاری تولید و مصرف شدند
وی با بیان تولیدکنندگان و واردکنندگان از اردیبهشت ماه امسال ملزم به درج تولید کننده و مصرف کننده روی کالاها هستند، اجرای آن را در جلوگیری از سودجویی لازم دانست و گفت: قیمت ۵۶ واحد تولیدی استان نسبت به این طرح اقدام کرد.

دستکاری لحظه ای قیمت ها از تولید تا مصرف

وی ادامه داد: واحدهایی که درج قیمت تولید کننده و مصرف کننده را در حوزه های لبنیات، آب معدنی، فرآورده های پرورشی، کود و سم کشاورزی، شوینده، لوازم خانگی و … فعال می کنند.

وی ادامه داد: در زمان حاضر هیچ مشکلی در زمان کالاهای اساسی در استان وجود ندارد و در پنج روز گذشته با یک هزار و 250 نفر از فروشندگان اقلام غذایی که دست به احتکار و افزایش غیرقانونی کالا در استان زدند، زدند.

استاندار مازندران با بیان اینکه در بحث امنیت غذایی مردم با هیچ فردی تعارف نداریم، گفت که دستگاه قضا و بازرسان اصناف با جدیت با مُخلان بازار مازندران برخورد می کنند.

سید محمود حسینی پور گفت: با افرادی که با احتکار و گرانی کالا درصدد بی نظمی در بازار اقلام اساسی و غذایی مردم هستند باید با جدیت برخورد کرد و نباید امنیت غذایی اقشار مردم بازیچه سودجویان قرار گیرد.

وی خاطر نشان کرد: دستگاه‌های نظارتی و قضائی به طور حتم سودجویان و مخلان بازار اقلام اساسی استان را به مردم معرفی می‌کنند و باید بدون هیچ قید و شرطی برخورد قاطع با این افراد در دستور کار قرار گیرند.

استاندار مازندران بیان کرد: به هیچ عنوان نمی‌توان قبول کرد که برخی افراد و سودجویان با احتکار کالا باعث می‌شوند که اقلام غذایی به آسانی در اختیار مردم قرار نگیرند و با هوشیاری اقشار مردم و بازرسان و دستگاه‌های قضائی اجازه بی نظمی در بازار را نمی‌دهیم.

طرح بزرگ اصلاح اقتصادی و شفاف سازی قیمت‌ها در بازار مشخص می‌شوند و معلوم نیست که شهروندان هر روز کالا را نسبت به روز دیگر گران و گرانتی خریداری کنند.