درد قفسه سینه پایدار: سی تی آنژیوگرافی در مقابل آنژیوگرافی استاندارد


26 مه 2022 · 7:00 صبح

حملات قلبی و درد قفسه سینه با شریان های مسدود شده در قلب مرتبط هستند

همه ما به خاطر چیزی می میریم

علت شماره 1 مرگ در ایالات متحده بیماری عروق کرونر (CAD) است که باعث حملات قلبی، مرگ ناگهانی قلبی و برخی موارد نارسایی احتقانی قلب می شود. افراد مبتلا به دیابت در معرض خطر ابتلا به CAD بالاتر از حد متوسط ​​هستند. انسداد در رگ‌های قلب معمولاً در طول سال‌ها ایجاد می‌شود و بسیاری از مردم بدون اطلاع از وجود آن در اطراف راه می‌روند. افراد خوش شانس علائم هشدار دهنده ای مانند درد قفسه سینه گذرا یا تنگی نفس را در هنگام فعالیت ایجاد می کنند. پس از مشورت با پزشک، گام بعدی ممکن است «آزمایش استرس» یا نوعی یا تصویربرداری از شریان‌های قلب باشد.

آنژیوگرافی به تصویربرداری از شریان ها یا سیاهرگ ها اشاره دارد. آنژیوگرافی عروق قلب در تشخیص انسداد شریان هایی که ممکن است در آینده باعث حمله قلبی یا مرگ ناگهانی قلبی شود، مفید است.

CT مخفف توموگرافی کامپیوتری است: اشعه ایکس تصاویری را به دست می آورد که سپس توسط فناوری کامپیوتری دستکاری می شوند تا اطلاعات بیشتری نسبت به فناوری اشعه ایکس ساده به تنهایی ارائه کنند. سی تی آنژیوگرافی شریان های قلب با تزریق کنتراست یددار در شریان های قلب انجام می شود فشار کم سیستم وریدی گردش خون در مقابل، آنژیوگرافی شریانی استاندارد شامل وارد کردن یک سوزن (و کاتتر) به داخل شریان است فشار بالا سیستم شریانی، معمولاً شریان فمورال در کشاله ران یا شریان رادیال کوچکتر در مچ دست. آنژیوگرافی استاندارد شریان با خطر بالاتر عوارضی مانند نشت خون از شریان همراه است. یکی دیگر از عوارض احتمالی آمبولیزاسیون پلاک شریانی یا لخته در پایین دست از سوراخ شریان است. به دلیل نرخ بالاتر عوارض در سیستم شریانی، آنژیوگرافی استاندارد “تهاجمی” در نظر گرفته می شود.

مطالعه حاضر این سوال را مطرح می کند که کدام راه بهتر برای تصویربرداری از شریان های قلب در بیمار مبتلا به درد قفسه سینه پایدار است: سی تی در مقابل آنژیوگرافی شریانی استاندارد. چکیده مقاله درد قفسه سینه “پایدار” را تعریف نمی کند. من فرض می‌کنم که محققان انفارکتوس حاد میوکارد (حملات قلبی) و آنژین ناپایدار را شامل نمی‌شوند.

محققان اروپایی به این نتیجه رسیدند که:

در بین بیمارانی که برای آنژیوگرافی تهاجمی عروق کرونر (ICA) به دلیل درد قفسه سینه پایدار و احتمال پیش‌آزمون متوسط ​​بیماری عروق کرونر مراجعه می‌کنند، خطر عوارض جانبی عمده قلبی عروقی در گروه CT و گروه ICA مشابه بود. فرکانس عوارض عمده مربوط به روش با استراتژی CT اولیه کمتر بود.

من شرط می بندم که CT غیر تهاجمی نیز ارزان تر از آنژیوگرافی شریانی استاندارد است.

استیو پارکر، MD

PS: شما در حال حاضر چه چیز دیگری به جلوگیری از حملات قلبی و مرگ قلبی کمک می کند؟ رژیم غذایی مدیترانه ای

جلد اول کتاب Conquer Diabetes and Prediabetes

پرونده تحت عنوان بیماری عروق کرونر قلب، بیماری قلبی