درخشان‌ترین «تپ‌اختر» فراکهکشانی کشف شد


به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، فضا پر از شگفتی‌های عجیب و باورنکردنی است که انسان را به‌طور مداوم حیرت‌زده می‌کند. اخترشناسان با استفاده از تلسکوپ‌های پیشرفته روز به‌روز به دستاوردهای بزرگی می‌رسند.

اخترشناسان به‌تازگی درخشان‌ترین «تپ‌اختر» را در آسمان توسط تلسکوپ کشف و مشاهده کردند. «تپ‌اختر» یا ستاره تپنده (Pulsar) جزء ستاره‌های نوترونی محسوب می‌شود که امواج الکترومغناطیسی این ستاره به سمت زمین گسیل می‌شود. مدت زمان بسیاری است که ستاره‌های تپنده از چشم اخترشناسان مصون باقی مانده‌اند، اما این ستاره‌ها تنها توسط تلسکوپ مجهز به عینک آفتابی نمایان شدند.

درخشان‌ترین «تپ‌اختر» فراکهکشانی کشف شد

تپ‌اختر تازه کشف‌شده به نام «PSR J۰۵۲۳-۷۱۲۵» نام‌گذاری شد. این تپ‌اختر سه بار در ثانیه چشمک می‌زند و ۱۰ برابر درخشان‌تر از سایر تپ‌اخترها در کهکشان است. این تپ‌اختر به عنوان درخشان‌ترین ستاره شناخته می‌شود.

دانشمندان در نهایت موفق به کشف این ستاره درخشان در استرالیا شدند. آن‌ها توسط یک تلسکوپ رادیویی واقع در غرب استرالیا توانستند به این دستاورد بزرگ برسند. نور تولیده‌شده توسط تپ‌اختر قابل مشاهده برای تمام تلسکوپ‌ها نیست، بلکه تنها توسط تلسکوپ رادیویی به نام «ASKAP» دیده شده است. دانشمندان انتظار دارند تا با استفاده از این تلسکوپ، تپ‌اخترهای بسیار زیادی کشف کنند. این تپ‌اختر نسبت به سایر ستاره‌ها خواص غیرمعمولی دارد.

منبع: آنا

انتهای پیام/