خودروهای خارجی چه زمانی به کشور وارد می شود؟گزارش کردن شبکه خبری تهران نیوزیکی از 8 حکم رئیس جمهور برای تحول در صنعت خودرو که اسفندماه سال گذشته صادر شد، به رفع ممنوعیت واردات خودرو اشاره دارد.

* دستور رئیس جمهور برای رفع موانع قانونی واردات خودرو

بنابراین در بند 4 فرمان 8 ماده ای رئیس جمهور به منظور افزایش رقابت پذیری و رفع شبهه انحصار، تعدیل قیمت خودرو و جبران کمبود تولید به میزان مورد نیاز بازار اشاره شد. . ، موانع قانونی و اجرایی واردات خودرو در سال 1401 باید در 3 ماه گذشته برطرف شود و با افزایش صادرات خودرو و قطعات، نسبت صادرات به واردات در صنعت خودرو افزایش یابد.

به دنبال این موضوع بحث آزادسازی واردات خودرو پس از 4 سال توقف مطرح شد و در نتیجه سیدرضا فاطمی امین، وزیر حراست، 31 اردیبهشت امسال از تصویب واردات خودرو در دولت خبر داد.

پس از تصویب واردات خودرو، باید شرایط واردات خودرو مشخص می شد و شرایط واردات خودرو از آیین نامه واردات خودرو حذف شد که پس از چندین ماه بحث در دولت و مجلس، سرانجام در مردادماه در هیات وزیران به تصویب رسید. 26. و در سوم شهریور ماه توسط محمد مخبر معاون اول رئیس جمهور ابلاغ شد.

* ابلاغ مقررات واردات خودرو

بر اساس مقررات واردات خودرو، واردات این محصول بدون ثبت سفارش و تخصیص ارز ممنوع و سقف واردات خودرو 20 هزار یورو و اولویت واردات خودرو برای خودروهای زیر 10 هزار یورو و سقف واردات خودرو تعیین شده است. منابع ارزی برای واردات خودرو نیز مشخص می شود.

همچنین طبق مقررات مقرر شد تمامی خودروهای وارداتی در بورس کالا ممنوع شود و واردات خودروهای اقتصادی تا سقف 10 هزار یورو در صورت تولید داخل مشمول مشوق اقتصادی خواهد بود.

اما مدتی پس از ابلاغ آئین نامه واردات خودرو، رئیس شورای اسلامی در 18 مهر ماه ایرادات سه طرف به مصوبه دولت مبنی بر واردات خودرو را به رئیس جمهور ابلاغ کرد و در نهایت مصوبه مذکور اصلاح و اصلاح شد. منتشر شده در 7 نوامبر.

* نحوه قیمت گذاری خودروهای وارداتی

در آیین نامه نهایی واردات خودرو آمده است که خودروهای وارداتی تنها در بورس کالا عرضه می شوند، همچنین در این آیین نامه نحوه قیمت گذاری خودرو به گونه ای تعیین شده است که نرخ سود بازرگانی خودروهای وارداتی بر اساس ارزش (FOB) تعیین شده است. با تصویب وزرای عضو کارگروهی متشکل از وزرای صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، مطابق ماده 19 آیین نامه داخلی کشور. . هیئت دولت به گونه ای تعیین می شود که مابه التفاوت قیمت پایه و قیمت نهایی در بورس کالا معادل سود منصفانه باشد. کارگروه مذکور مجاز به تعیین علت سود بازرگانی در زمان ترخیص و تعیین سود بازرگانی تعیین شده در زمان فروش می باشد.

* اسامی 12 شرکت واردکننده خودرو

به گزارش فارس، با توجه به ضرورت واردات خودرو توسط شرکت‌های مختلف، وزارت حراست اعلام کرده است که شرکت‌های متقاضی واردات خودرو می‌توانند درخواست واردات خودرو را به وزارت امنیت ارسال کنند تا اگر شرکتی شرایط لازم برای واردات خودرو را داشته باشد. پیدا شد، مجوز واردات برای شرکت صادر خواهد شد. .

بنابراین گزارش، پس از بررسی وزارت حراست، اسامی 7 شرکت سایپا، پارس خودرو، سایپا سیتروئن، بازرگانی و پشتیبانی بین الملل کرمان خودرو و فردا خودروسازی به عنوان شرکت های مجاز واردات خودرو اعلام شد و سپس امید قالیباف سخنگوی وزارت امور خارجه اعلام شد. وزارت امنیت 5 شرکت را نام برد. شرکت دیگری به نام های بهمن خودرو، ایران خودرو، معین خودرو، ایرتویا و دیار خودرو به لیست واردکنندگان خودرو اضافه شده است.

وی در خصوص اعلام 12 شرکت واردکننده خودرو گفت: برای شرکت های متقاضی واردات خودرو محدودیتی وجود ندارد و در صورتی که شرکت متقاضی واردات خودرو شرایط مندرج در مقررات را داشته باشد به لیست واردات خودرو اضافه می شود. شرکت ها

* خودروهایی که در محدوده قیمتی 10000 یورو به کشور وارد می شوند

قالیباف واردات خودرو را خودروهایی با برندهای کره ای، ژاپنی و اروپایی دانست و گفت: خودروهایی مانند هیوندای اکسنت، هیوندای E10، میتسوبیشی میراژ، چانگان CS 35، ام جی 3 و ام جی 6، سیتروئن 3 و سایر محصولات. جزو مدل های خودروهایی است که قرار است وارد کشور شود و خودروها در محدوده قیمتی 10 هزار یورو هستند.

بنابراین پس از ابلاغ مقررات واردات خودرو و شفاف شدن نحوه واردات و همچنین اعلام 12 شرکت واردکننده خودرو، این سوال مطرح شد که خودروهای وارداتی چه زمانی به کشور وارد می شوند؟

* خودروهای وارداتی احتمالا تا سه ماه دیگر وارد کشور می شود

عبدالله توکلی لاهیجانی مدیرکل صنایع خودروسازی وزارتخانه درباره زمان ورود خودروهای وارداتی به کشور گفت: موضوع به سرعت عمل واردکنندگان بستگی دارد. شرکت ها مشغول انجام امور مربوط به فرآیند واردات هستند و نمی توان زمان دقیق واردات را اعلام کرد زیرا واردات خودرو به ارتباط شرکت های واردکننده با خودروساز و همچنین فرآیند واردات خودرو بستگی دارد. پیش بینی می شود تا سه ماه آینده واردات خودرو انجام شود.

* ثبت سفارش واردات خودرو آغاز شد

سیدرضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در حاشیه جلسه هیات دولت درباره زمان واردات خودرو گفت: دولت مقررات و شرایط لازم را برای واردات خودرو فراهم کرده است.

وی افزود: 4 سال از بسته شدن مکانیزم واردات خودرو می گذرد. قانون مجلس نیز ماده ای با این عنوان دارد که واردات خودرو باید با فناوری مرتبط باشد و مقدمات این امر فراهم شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: ثبت سفارش واردات ماشین آلات از هفته گذشته آغاز شده و شرکت های خارجی نیز باید در این زمینه ورود کنند.

منبع: فارس

انتهای پیام/