خطر بیکاری هزاران کارگر صنایع غذایی در روغن روغنبازار گروه کشاورزی: مصرف روغن خوراکی در بازار نه تنها خانوارها را با مشکل مواجه می‌کند، بلکه باعث ایجاد مشکلاتی در صنایع غذایی می‌شود که روغن یکی از مواد اولیه محصولات تولیدی به عنوان کنسروهای تن ماهی، کنسروی‌های خورشیدی و کنسروی‌های غیرگوشتی، می‌شود را نیز با خطری ساخته شده است. این در حالی است که گفته می شود این بخش از ماه ها به این واحدهای تولیدی سهمیه روغن داده نمی شود و از آن طرف نیز تولیدکنندگانی هستند که روغن تولید می کنند محصولات خود را به بازار عرضه نمی کنند و منتظر تصمیمات دولت هستند تا محصول خود را با آنها انجام دهند. قیمت های جدید در بازار عرضه کننده.

در بررسی آخرین وضعیت ارائه دهندگان صنایع غذایی مختلف از جمله صنایع کنسرو خبرنگار بازار گفتگویی با «محمد میر رضوی دبیر کل سندیکای کنسروی کشور» انجام شده است.

واحدهای تولیدی صنایع کنسروی ماهانه به ۱۰ هزار تن روغن نیاز دارند و تولیدکنندگان کنسروی تن ماهی و کنسروی غیر گوشتی بیشترین مصرف را دارند.

*با توجه به آخرین تحولاتی که در مورد تخصیص ارز دولتی صورت گرفته است الان واحدهای تولیدی شما در چه وضعیتی قرار دارند.
با توجه به این که به ارز 4200 تومانی منتفی می شود و این یعنی اینکه به کالاهای اساسی ارزی تعلق نمی گیرد، نمی تواند از نظر قیمتی شاهد تحولاتی در محصولات باشد. با این وجود مشکل اصلی بحث روغن در کارخانجات صنایع غذایی از جمله کارخانجات تولید سس، مواد غذایی کنسروی، تولیدکننده غذاهای آماده و غیره است. بد نیست ما در این حوزه حدود 100 واحد غذایی داریم که کنسرو تولید می کند که همه روغن ها را می شناسند، به ویژه اینکه یک روغن را از اسفندماه به ما تحویل نمی دهیم.

*میزان مصرفی واحدهای تولیدی صنایع کنسروی ماهانه چقدر است؟
ماهیانه حداقل ۱۰ هزار تن مصرف روغن داریم. در واقع واحدهای تولید کنسروهای تن ماهی و همچنین کنسروهای غیر گوشتی مصرف می کنند. در واقع اگر 10 هزار تن ماهانه سهمیه بدهند، نیاز به این همه واحدها دارند با این وجود سهمیه تحویل اولین بار 7 هزار تن بود و بعد از کاهش یافتن و ماهانه 500 تن روغن به کارخانجات این بخش داده شد. به این ترتیب واحدهای تولیدی مابقی نیاز به بازار آزاد دارد که قیمت غیرمتعارفی نیز تامین کننده می باشد.

در حوزه صنایع کنسروی حدود 100 واحد روغن تولید می کنند و این تعطیلی خطوط و بیکاری هزاران کارگر را به همراه دارد.

*تحویل یک سهمیه روغن چه پیامدهایی در پی خواهد داشت؟
این موضوع بسیار مهم است و هر چقدر هم از این موضوع می‌توان برداشت کرد که می‌تواند منجر به تعطیلی خطوط تولید شود و بعد از آن هم این یک مشکل بیکاری است. درست است که مسئولین متصدی کار از بین نرود اما به این امر مهمی که می تواند باعث بیکاری شود، توجه نمی شود.

اما در حال حاضر برای تولید صنعت غذا از کار نیفتد چرا که زودتر به کار نمی آیند؟ نظر ما بر این است که به هر قیمتی صنایع روغن را به واحدهای تولیدی بدهند دولت سریعاً وضعیت سهمیه روغن را مشخص می کند.

نکته قابل تامل اینکه حتی در مصاحبه های مسئولین از جمله وزیر جهاد کشاورزی اعلام شده است که روغن کارخانجات شده و مشکلی نیست! اما این روغن چه تحویل واحدهای تولیدی می شود خدا می داند. بنابراین درخواست ما این است که به صورت فوری قیمت روغن این صنایع را مشخص کند چون وضعیت اضطراری است و واحدهای تولیدی ۳ ماه است روغن دریافت نمی کند و وقتی خط تولید تعطیل می شود باید بیکار شوند.

*اگر کارخانجات خط تولید خود را تعطیل کنند چند نفر کارگر ممکن است در این بخش بیکار شوند؟
در این شرکتهای بزرگی که در واقع برندهای ملی هم می‌شوند می‌شوند هر کدام از ۵ هزار نفر کارگر دارند بنابراین بدون اغراق می‌توان گفت هزاران نفر بیکار می‌شوند. بنابراین تا دیر نشده روغن های مصرفی ما که شامل روغن آفتابگردان، روغن سویا و روغن روغنی است به این صنعت تزریق می شود.

سعی کنید کمترین قیمت ها را برای محصولات خود اعمال کنیم تا سهم فروش خود را در بازار از دست ندهیم

*از نظر قیمتی الان تولیدات شما در چه وضعیتی قرار دارد؟
با توجه به اینکه بخش عمده ای از واحدهای تولیدی اولیه به روغن نیاز دارد و از آن طرف با توجه به افزایش قیمت دستمزد، حمل و نقل، افزایش قیمت انرژی و غیره باعث افزایش قیمت می شود. با این وجود، تلاش می‌کنیم برای مصرف‌کننده‌های مصرف‌کننده، قیمت‌ها را افزایش دهیم و با افزایش حداقل قیمت‌ها، سعی کنیم از مصرف‌کننده نیز حمایت کنیم. زیرا اگر قیمت افزایش می یابد با توجه به پایین بودن قدرت خرید مردم سهام فروش کارخانجات هم کاهش پیدا می کند و هیچ تولیدی هم نمی تواند باشد که قیمت کالای خود را بالا برد و در بازار از دست دادن.

*آخرین بار چه زمانی افزایش قیمت محصولات در بخش اعمال شده است؟
آخرین افزایش قیمت مربوط به سال قبل است و در سال جدید افزایش قیمت ایم. به عبارت بهتر حول و حوش 4 ماه قبل از سال جدید افزایش اعمال شده است که با افزایش محصولات متفاوت بوده است.

گفتنی است بر اساس آخرین جهانی منتشر شده در سال زرعی ۲۰۲۱-۲۰۲۲ روغن نباتی به بیش از ۲۱۳ میلیون اطلاعات تن در سراسر جهان رسیده است. در حالی که میزان تولید آن در سال زراعی قبل از بیش از 200 میلیون تن بوده است.