خروج تورم از کریدور ۵۰ ساله با دلار ۴۲۰۰به گزارش بازار به از ایبنا، علی سعدوندی، اقتصاددان با تاکید بر سیاست ارزی چند نرخی، بازار ارز را به نابازار ارز تبدیل می‌کند، اظهار داشت: سیاست ارزی چند نرخی در دنیا رایج بود که در علم اقتصاد به یک ویژگی خاص تبدیل شود. واحد رسیدیم و این بود که یا باید سیاست ارز تثبیت شود یا سیاست ارز شناور؛ بنابراین در هیچ کدام از نقاط اقتصادی امروز توصیه می‌شود چند نرخی نمی‌شود.

وی ادامه داد: ما ممکن است در برخی اوقات تعطیلی قیمتی داشته باشیم که این تبعیض ممکن است به نفع اقتصاد تمام باشد. اما تجربه کشور ما و سایرین نشان داده است که سیاست ارزی چند نرخی مناسب نیست چرا که باعث می شود رانت های مثبت خواهد شد و همچنین می تواند بتواند در ارائه سیاست های اجتماعی اقتصادی تغییر کند و جالب است که از نظر کارایی هم وضعیت اقتصاد را تغییر دهد. بدتر می‌کند.

به گفته سعدوندی، بنابراین سیاست تبعیض قیمتی در زمینه آرزو، هم وضعیت نابرابری و هم ضعیف را تشدید می کند و هم کارایی اقتصادی را به ناکارایی می کند. در واقع در سیاست آرزوی چند نرخی یک نوع سیاست است که بازار ارز را به نابازار می‌کند.

این اقتصاددان گفت: بزرگترین نظریه‌پردازان این سیاست در کشور خودمان هستند. به این معنی که این سیاست مخرب را باید توجیه کرد، به این دلیل که صدای بلندتری اتفاقاً شنیده می‌شود و حاضر هستم میزگردی برگزار کنم تا اساتیدی که موافق چند نرخی هستند، در کتاب کدام یک از معتبرترین دلایل اقتصادی را توجیه کنند این سیاست را بیابیم. .

وی با بیان این که بیش ترین دوره تورمی و دوره آرزوی چند نرخی تاریخ را داشته باشیم، تصریح کرد: یک فرد مستقل که از بیرون اقتصاد ما می تواند نگاه کند. آیا نمی توان احتمال سیاست ارز چند نرخی با سیاست اقتصاد تورمی در ارتباط است؟ آیا اینطور نبوده است که دوره 51 ساله ما به دلیل سیاست های ارزی ما بوده است؟ اگر در علم اقتصاد کنکاش متوجه شوید که دقیقا همین موضوع رخ داده است.

سعدوندی همچنین با اشاره به ارز 4200 تومانی که از فروردین 97 وارد اقتصاد ایران شد، تاکید کرد: وقتی ارز چند نرخی داریم، منابع ارزی را فقط ارزی می‌کنیم که به عنوان ارز 4200 تومانی یا ارزی یا ارزی دولتی شناخته می‌شود. در نتیجه منابع بانک مرکزی صرفاً این آرزو می‌شود که در واقع رانتی است که در اختیار افراد خاص قرار می‌گیرند و این افراد به این دلیل که می‌دانند اقتصاد کشور را با چنین سیاست‌های اقتصاد کلان تضعیف می‌کنند، این آرزوها را به نحوی از کشور خارج می‌کنند و می‌کنند. نظارت بر روی آرزوهایی مانند ۴۲۰۰ وجود دارد این منابع در بسیاری از اوقات به ریال تبدیل می‌شوند و بعد از کشور خارج می‌شوند.

تحلیل مسائل اقتصادی معتقد است: این موضوع باعث می‌شود برای خروج و فرار سرمایه از طریق بازار ارز آزاد افزایش پیدا کند. بنابراین هر زمانی که قیمتی در بازار ارز باشد باعث می‌شود که قیمت ارز تثبیت شود اما قیمت ارز در بازار آزاد بیش‌جهش داشته باشد.

وی گفت: در این میان مشکلی که وجود می‌آید این است که اگر در قیمت ارز بازار آزاد بیش‌جهش داشته باشد، انتظارات تورمی هم بر اساس نرخ بازار آزاد تعیین می‌شود و وضعیت تورمی از نظر انتظارات تورمی به مراتب بدتر می‌شود و به دلیل اینکه منابع را نشان می‌دهد. ارزی را با قیمت کمتری می‌فروشیم کسری بودجه هم خواهد شد.

سعدوندی افزود: بنابراین اگر بپذیریم که دلیل تورم دو عامل نقدینگی و انتظارات تورمی است، در نتیجه می توان گفت سیستم ارز چند نرخی و به طور مشخص ارز ۴۲۰۰تومانی باعث می شود که هر دو عامل تورم فعال شود. شاهد این هستیم که سیاست ارزی چند نرخی را بدتر و بدتر اجرا کرد، نرخ تورم از کریدور 50 ساله خود خارج شد.

این اقتصاددان درباره تصمیم جدید دولت مبنی بر حذف ارز 4200 تومانی و شیوه جایگزینی برای آن اظهار کرد: هر سیاست اقتصادی اگر به درستی اجرا شود می‌تواند مخرب باشد و نتیجه عکس برای زمانی است که بخواهیم جراحی بهتری داشته باشیم. به عنوان نمونه توصیه می‌شود که عمل جراحی قلب یا مغز بسیار حساس انجام شود که تشخیص درستی انجام شود اما از سایرین به متخصصان نیاز دارید تا جراحی را درست انجام دهید. حالا سوالی که مطرح می‌شود این است که متخصص جراحی اقتصاد در کشور ما چه کسی یا چه کسانی هستند؟

وی با تاکید براینکه بهترین سیاست جبرانی، پرداخت نقدی است، گفت: با توجه به اینکه ارز 4200 باید حذف می شود و از ابتدا بسیار مخرب بوده و 70 میلیارد دلار از منابع ارزی کشور را هم به هدر داده و به خارج کرده است، شکی نیست. بدترین سیاست ممکن در زمان تحریم سیاست ارز ۴۲۰۰تومانی بود که منابع ارزی کشور را انتخاب کرد و منابع بزرگ رانتی را در اختیار افراد خاص قرار داد و اینها باعث سوبسید دادن و فرار سرمایه به سمت کانادا و آمریکا شد.

سعدوندی تصریح کرد: باید به این نکته دقت کرد که اگر جراحی انجام شود، بیمار می‌میرد و این در حالی است که اقتصاد ما ممکن است کد بخورد. حذف آرزوهای باید در ماه آبان و آذر سال گذشته باشد که در جامعه شکل گرفته و دولت جدید با امیدهای جدید روی کار آمده بود و مذاکرات برجام ادامه داشت و نرخ ارز هم نزولی بود، نه در اردیبهشت ماهی که شاهد جهش بودیم. آرزو بودیم و قیمت برخی کالاها به دلیل جنگ دلایل و سیاست های انبساطی در بازار جهانی به شدت افزایش یافته است.

این اقتصاددان در پایان گفت: در نتیجه زمان سنجی و زمان بندی این نوع سیاست ها بسیار مهم است که اگر درست انجام شود مشکلاتی ایجاد خواهد کرد. اساس قیمت ها و زندگی مردم و بودجه ریزی دولت و شرکت ها و خانوارها قیمت های قبلی شکل است، بنابراین حتما باید سیاست جبرانی در نظر داشت که به شکل نقدی پرداخت شود. اما پرداخت یکسان مستقیم برای همه افراد جامعه.