خاموشی برای صنعت فولاد گران تمام می شود| بازار ایران دود استی تحویل رقبا شد


بازار گروه استانها: تمام توان دولت در سال برای تولید برق تنها به افزایش ۳ هزار و ۲۰۰ مگاوات محدود شده است پیش‌بینی می‌شود امسال با حداقل کسری ۱۸ تا ۲۰ هزار مگاواتی در برابر مصرف برق مصرف شود.

بر اساس گزارش‌های رسمی، دولت بی‌درنگ باید پاسخگوی مصرف برق ۲۶۲ هزار مشترک صنعتی در کشور باشد که ۳۵ درصد از انرژی برق تولیدی را می‌بلعند، بخش خانگی اما با ۳۲.۵ درصد، عمومی ۹.۳ درصد، ۱۴.۲ درصد، معابر، 1.6 درصد و سایر مصارف با 7.4 به ترتیب در لیست جمعیتی کشور برق منتظر ایستاده اند.

با توجه به لزوم مدیریت مصرف صنعت، مهدی نیازی، معاون صمت گفته است که وزارت برق برق بنگاه‌های تولیدی را به دوره اورهال آن‌ها منتقل می‌کند و نیروها هم سعی می‌کنند بیشتر برق را به سمت ادارات و مدیریت پیک‌بار ببرد انجام دهند.

هر چند بر این است که برق بخش خانگی قطع نمی‌شود ولی دولت برای ترغیب مصرف می‌کند که هم اعلام می‌کند که هم اکنون برق مصرف می‌کند از کنتور هوشمند خانوارها را برای تولید صنعت خریداری می‌کند.

علیرضا اسدی معاون پژوهش و برنامه‌ریزی سندیکای صنعت معتقد است که بعید است تنها با مصرف برق در فصل تابستان، دیگر خاموشی نداشته باشد. به گفته وی با توجه به تداوم خشک‌سازی و خروج برق از نیروگاه‌های آبی از شبکه، اینکه دولت سیزدهم تنها با اعمال سیاست‌های مدیریت مصرف، جلوی بروز خاموشی در شبکه را بگیرد. دور از صحنه های واقعی به نظر می رسد.

خاموشی صنعت فولاد
شرکت رئیس فولاد در گفت‌وگو با بازار اظهار کرد: افزایش نا به هنگام حامل‌های انرژی شامل برق در دولت جدیداً حدود 80 درصد گاز واحدهای نوردی و واحدهای ذوب و احیا از 800 تا 100 درصد افزایش یافت که قیمت تمام‌شده محصولات نوردی را در حدود 5 درصد افزایش داد. درصد افزایش داده شده است.

خاموشی برای صنعت فولاد گران تمام می شود|  بازار ایران دود استی تحویل رقبا شد

سید احمد رضوی بابیان اینکه حامل‌های انرژی باعث گرانی محصول و فشار بیش‌ازحد بر روی تولید می‌شود گفت: به این موضوع قیمت آب و سایر هزینه‌های خدماترسانی در شهرک‌ها نواحی صنعتی کشور نیز رشد بی‌سابقه و فزاینده‌ای را تجربه کرد.

وی با توجه به این موضوع که اصلی ترین مشکل واحدهای فولادی کشور قطعی برق است ادامه داد: قیمت قطعات و تجهیزات برق و تجهیزات در واحدهای فولادی به‌یک‌باره تا مرز هزار درصد افزایش داشته و با افزایش مصرف الکترونیکی است.

وی با اشاره به اینکه نوردکاران قربانی تحریم‌ها به جمهوری اسلامی هستند، ادامه داد: بخش ویژه‌ای از آسیب را متحمل شده و متأسفانه دولت به‌عنوان متولی جبران نیز اقدامی انجام نمی‌دهد.

رضوی با اشاره به این موضوع که دولت‌ها بایستی تحریم‌ها را برای واحدهای خصوصی و تولیدی صنعتی صنعتی کشاورزی می‌دانند ادامه داد: دولت‌ها باید تلاش خود را به کاهش هزینه‌های تولید معطوف کند اما متأسفانه در عمل می‌شود که اقدامی انجام پذیرد و ظاهرا واحدهای آن انجام شود. تولیدی و واحدهای صنعتی کشور جنس ناهمگون با دولت پیداکرده‌اند.

شرکت فولاد صدرا اذعان کرد: آنچه در عمل مشاهده می‌شود دولت به فکر درامدهای خود بوده و با افزایش نرخ دلار درامدهای ریالی تحمیل شده است و مخارج دلاری محاسبه و باعث از دست رفتن ارزش‌افزوده و سرمایه ثابت شده است.

وی بیان می‌کند: به‌رغم شعارهایی که در حمایت از واحدهای تولیدی در سال‌های سال گذشته ارائه می‌شود، اما نابرابری و ناعدالتی و مانع تولید بر سر راه تولید در بخش‌های مختلف در صنعت هستند.

رضوی با بیان افزایش نرخ تعرفه برق در صنعت افزودنی بر پنج دهم درصد به هزینه ها افزوده می شود ادامه داد: قطعی برق در تابستان پارسال باعث شد تا واحدهای نوردی از تولید باز بمانند و بیش از 45 روز با این مشکل به صورت جدی تبدیل شود. دست و پنجه نرم کنند .

در زمان جنگ روسیه و دیدگاه‌های روسیه براین بود که ایران جایگزین اکراین وقطب فولاد می‌شود اما رفتار غیر کارشناسی و صدور بخشنامه‌های بدور از هر خرد جمعی باعث می‌شود تا بازار از عوامل داخلی از دست رفته و دو دستی تحویل روسیه و ترکیه شود. شود!

وی با اشاره به این موضوع در نهایت به کسری ۳ میلیون تن در زنجیره فولاد شد داد: این وضعیت نه تنها در تابستان گریبان نوردکاران و کارخانه های فولاد را گرفت بلکه در زمستان هم شاهد همین موضوع بودیم و به دلیل وجود انرژی. مصرف گاز سهمیه بندی شد و زیان های بیشتر به صنعت فولاد وارد شد.

این تولید با بیان اینکه با وجود این حجم ضرر و زیان، اما هیچ تولیدکننده ای هم برای جبران آن تولید نمی کند ادامه داد:

شرکت فولاد صدرا با گلایه نسبت به تبعیض در خصوص قطع برق بیان کرد: حال چای سوال اینجاست که واحدهای فولادی مورد اعمال چرا این موارد واقع می شوند و برای خودرویی ها و صنعت خودروی قطعی اعمال برق نمی شود؟!

خاموشی برای صنعت فولاد گران تمام می شود|  بازار ایران دود استی تحویل رقبا شد

وی با انتقاد از سیاست های ناهمگون و بی خردانه اظهار کرد: در زمان جنگ روسیه و یک دیدگاه برای این بود که ایران جایگزین اکراین وقطب فولاد شود اما رفتار غیر کارشناسی و صدور نامه های بدور از هر گونه خرد جمعی مجب به بازار ایران بود. توسط عوامل داخلی و خودزنی کوتاه فکر می کنند از دست رفته و دو دستی تحویل روسیه و ترکیه شود!

بار مصرف بر دوش مردم
ابراهیم میرزاده کارشناس صنعت برق نیز در گفت و گو با بازار اظهار داشت: از آن جا که شبکه برق کشور به‌مثابه ظرفی محدود است که در بین مردم قرار می‌گیرد، می‌تواند به طور خانگی و تجاری با توجه به نارضایتی‌های اجتماعی که می‌توانند پیش از بیاورد، تقسیم شوند. در اولویت قرار گرفتن.

وی در این رابطه اذعان کرد: در همین راستا طبیعتا متولیان این حوزه مدیریت مصرف را به سمت بخش کشاورزی، صنعت و بخش اداری برده‌اند و به‌طورکلی این موضوع باعث می‌شود که بسیاری از ح.زه‌ها صنعت شوند.

این کارشناس صنعت برق یادآئور می شود: در حال حاضر ۳۰ هزار مگاوات توانمند برق داریم که البته این نیازیر حدود ۱۸ تا ۲۰ هزار مگاوات می شود و همه این داستانهای مدیریت مصرف برق، نهایتاً ۱۳ تا ۱۴ هزار مگاوات از این هزینه ها را جبران می کنند. می‌کند و بقیه این موضوعات را هم با خاموشی‌های پراکنده و چندساعته بی‌برنامه در شهرستان‌ها و روستاها، مدیریت می‌کنند.

وی با بیان اینکه کارخانه ذوب‌آهن یا فولاد می‌تواند یک شهرستان یا بیشتر مصرف برق مصرف کند: دولت بخش صنعت را مکلف کرده تا نوبت کاری خود را تغییر دهد و با تولید در تابستان، مصرف‌شان را به زمان‌های دیگر منتقل کنند و بجای آن در آن مصرف شود. پاییز و زمستان را داشته باشد اما این کار هم خاموشی‌ها نخواهد بود.

وی دریافت می شود: برداشت من از اینست که قدرت مدیریت بار خود را بر دوش مردم و فقط خاموشی را مدیریت می کند ولی اسمش را مدیریت بار گذاشته است!