حیدر و ایبور از «شابات 10» هرگز خود را تکرار نکردندگزارش کردن شبکه خبری تهران نیوزدو دهه پیش یعنی نوروز 81 به دلیل مصادف شدن ماه محرم با سال جدید، سریال شبثم با توجه به حال و هوای ایام سوگواری از شبکه یک پخش شد.روایتی عاشقانه و جذاب داستان، این سریال تاثیر عشق امام حسین (ع) را در دل شخصیت‌هایش و همچنین رشد شخصیتی آن‌ها نشان می‌دهد و داستانی بسیار تاثیرگذار دارد، «شب دهم» نه تنها مورد استقبال مخاطبان قرار گرفت و به یکی از ماندگارها و خاطره‌انگیزها تبدیل شد. اثری در تاریخ تلویزیون تنها برای بازیگران اصلی آن حسین یاری و پرویز فلاحی پور اتفاقی بی‌حساب افتاد که با وجود گذشت دو دهه از پخش این سریال، رابطه و دوستی این دو شخصیت برای مخاطبان فراموش نشده است. و شاید کمتر سریالی توانسته است با ایجاد چنین روابط و شخصیت هایی جایگزین آن ها با یک جفت هنری مشابه شود. به دلیل بازپخش این سریال از شبکه یک، نگاهی داریم به دلایل محبوبیت زوج هنری «حیدر» و «یاور» و اتفاقاتی که برای بازیگران این دو شخصیت افتاده است.

شخصیت پردازی خوب

شخصیت های «هایدر» و «ایور» شخصیت های کاملا منفی یا مثبتی نبودند. اگرچه این دو شخصیت در ابتدای داستان به عنوان دو سرنوشت معرفی شدند، اما همزمان لوتی و بامرام بودند و ویژگی های مثبتی در شخصیت های آنها پیدا شد. صفا و صداقت خاصی که در این دو دوست وجود داشت باعث شد مخاطب تحولی را که به تدریج و آرام آرام در شخصیت آنها اتفاق افتاد دنبال کند و سرنوشت نهایی این دو دوست برای مخاطبان توجیه شود. شخصیت پردازی درست، دقیق و پرجزئیات این شخصیت ها باعث شد که «حیدر» و «ایور» به کلیشه ها، اغراق ها و کلیشه ها نیفتند و همدردی مخاطب را برانگیخت. ناگفته نماند که کل داستان و پیشینه خلق شده توسط حسن فتحی نیز به مقبولیت و غیر مصنوعی بودن این دو شخصیت کمک زیادی کرد. انگیزه رعیت برای رسیدن به شاهزاده کجری، «فخرالزمان» با بازی کتایون ریاحی است، دلیل وضعیت برگزاری تعزیه به خاطر خاطراتی که شاهزاده در کودکی دارد، تأثیر عشق امام حسین (ع) ع.ش) و مشکلاتی که حیدر در جریان پایان نامه خوانی با آن مواجه بود، ولتری معرفی کرد که همه در باور و تأثیر داستان و شخصیت ها نقش مهمی دارند.

دوستی وفادار

تصویر دوستی حیدر و یبار که در «شبت 10» ظاهر شد و نوع رابطه آنها با یکدیگر نیز این دو شخصیت را ساخته است. اصولی که این دو شخصیت برای خود به عنوان قوانین منصفانه داشتند و به آنها پایبند بودند اجازه اشتباهاتی را به آنها نمی داد. ارزش و اهمیت دوستی برای آنها نیز باعث شد که این دو شخصیت پشت یکدیگر را رها نکرده و تا آخرین لحظه بر سر قول خود باقی بمانند. البته این دو دوست دور از اشتباه نیستند. به عنوان مثال در بخشی از داستان شاهد بودیم که شخصیت «ایبار» برای افشای «حیدر» تلاش و تردید داشت، اما در نهایت با توجه به همان پیشینه ای که در داستان انجام شد، به آن رسید.بیشتر . تصمیم درست

بازی خوب پرویز فلاحی پور و حسین یاری

علاوه بر داستان و شخصیت ها، بازی بازیگران نیز برگ برنده سریال بود. حسین یاری و پرویز فلاحی پور به عنوان بازیگران اصلی این سریال درخشان ظاهر شدند و یکی از بهترین بازی های خود را به نمایش گذاشتند. حسین یاری در نقش عاشق مظلوم و داستان روان و صادق به خوبی به جزئیات تسلط داشت. وقتی با «فخرالزمان» به عنوان زنی که از نظر موقعیت و طبقه اجتماعی بسیار دور از او بود آشنا شد، در هنگام شروع، شرم و شرم را در چهره و چشمان خود نشان داد. اجرای چشمگیر او کاملاً همدردی و همدلی تماشاگران را برانگیخت. پرویز فلاحی پور نیز در سطح کمکی بازی کرد. لحن خاص صدای او کاملاً با شخصیت «ایبار» همخوانی دارد و این بازیگر به خوبی لحن لات مناش را در کلام خود حفظ کرده است. این شخصیت از هادر جدی تر بود و به اندازه او احساساتی نبود. فلاحی پور با نشان دادن تفاوت های شخصیتی و دوستش مکمل خوبی برای شخصیت «حیدر» بود. همچنین خلق خوب این دو شخصیت به خوبی بر چهره نشسته و ظاهر آنها را به مقدرات قدیمی تهرانی نزدیک کرده است.

نقشی زیبا و تکرار نشدنی

حسین یاری برای «شب دهم» با سریال طولانی «مردان فرشتگان» ساخته فراگ سلحشور دیده شد و در سریال «چراغ هایی از سکوت» حسن فتحی نیز نقش حکیم ملا سدری شیرازی را بازی کرد. اما سریال بعد از «شب 10» پخش شد.بازی در نقش «حیدر» بود که باعث محبوبیت این بازیگر شد و نقشی تکرار نشدنی در کارنامه او ثبت شد.پرویز فلاحی پور در دهه 70 همکاری با حسن فتحی را با بازی تجربه کرد. در سریال «صبح دیر است» با این کارگردان در «شب دهم»، «چراغ هایی مثل سکوت» و بعدها «شهرزاد» هم همکاری داشت، اما سریال «شب دهم» این بازیگر را به چهره ای سرشناس و محبوب رساند. و نام او به یک نام آشنا تبدیل شد.

منبع: خبرآنلاین

انتهای پیام/