حوزه بالتیک به دنبال کاهش وابستگی به گاز روسیهبه گزارش بازار، لهستان و منطقه تیک روز پنجشنبه خط لوله گازبال گاز از روسیه ساخته شد که هدف آن یکپارچه سازی بازارهای گاز در این منطقه شمال شرق اروپا و در نتیجه کاهش وابستگی این گاز به گاز از روسیه است.

خط لوله گاز GIPL حدود ۵۰۸ کیلومتر طول دارد که ۱۶۵ کیلومتر آن در خاک لیتوانی و ۳۴۳ کیلومتر آن در خاک لهستان قرار دارد. این خط لوله در نهایت قادر خواهد بود حدود دو میلیارد متر مکعب گاز را در هر دو جهت انتقال می دهد و با استفاده از خطوط لوله انتقال گاز موجود در منطقه، لتونی، استونی و فنلاند را نیز به هم متصل می کند.

شرکت بزرگ روسی اخیراً آوریل کل سی گاز خود را به استان و بلغارستان را به حالت تعلیق درآورد و با این کارها درباره خطری گاز را در مرکز و شرق اروپا و حتی کل قره اروپا افزایش داد.

گیتاناس نوسییدا رئیس جمهور لیتوانی در مراسمی رسمی که در منطقه‌ای در نزدیکی ویلنیوس پایتخت این کشور با حضور مقامات ارشد لهستان و بالتیک برگزار می‌شود، تاکید کرد: «امروز ما استقلال انرژی خود را رقم می‌زنیم. ما مقاومت خود را در برابر فشارهای سیاسی تقویت می کنیم.»

آندژی دودا رئیس جمهور لهستان نیز که در این مراسم حضور داشت، راه اندازی این خط لوله انتقال گاز در واقع پاسخی به باجگیری های انرژی توسط روسیه خواند.

بر اساس اطلاعاتی که اداره آمار اروپا (یورواستات) منتشر کرده است، در سال ۲۰۲۰ در مجموع ۹۳ درصد از گاز طبیعی استونی، ۱۰۰ درصد از واردات لتونی و ۴۱.۸ درصد از واردات لیتوانی از روسیه تامین شده است.

افتتاح خط لوله جدید انتقال گاز برای لیتوانی دومین منبع تامین گاز مستقل از مسکو می‌شود چرا که این کشور در سال ۲۰۱۴ به یک گاز پایانی گازرسانی مجهز می‌شود.

لیلی، لتونی و استونی که سه کشور دریای بالتیک هستند اوایل آوریل کرده اند که گاز روسیه را اعلام کند و در این مرحله بر ذخایر فعلی گاز خود را که در زمین ذخیره کرده اند، تکیه می‌کنند.

لهستان سال 21 میلیارد متر مکعب گاز مصرفی می‌کند که اعلام کرده است خود را با گاز مواجه می‌کند که با قطعی کامل روسیه آماده می‌شود.

خط لوله گاز GIPL که هزینه آن حدود 500 میلیون یورو است، بخش بزرگی از آن را اتحادیه اروپا تامین کرده است و برای لهستان یک منبع جایگزین گاز می‌شود.