حل مشکل صدور ویزا و اقامت قطر ظرف یک ماه آیندهبه گزارش بازار، فرزاد پیلتن سرپرست دفتر غرب آسیا در سازمان توسعه تجارت با بیان اینکه قطر یک کشور بسیار مهم در حوزه همسایگی ما است، گفت: بدون توجه به اتفاقی مانند جام جهانی با کشوری که امکان همکاری اقتصادی و تجاری مشترک را داریم. . کشور قطر یکی از سرمایه‌دارترین دنیا است که رو به توسعه نیز هست.

وی افزود: با توجه به ارتباطاتی که از سالهای گذشته و به طور ویژه با سفر رئیس جمهور جمهوری ایران در این کشور ایجاد شده است، به سمت توسعه همکاریها جهت پیدا کردن است. بیانیه دولت بر توسعه روابط با تجارت با همسایگان نیز مزید بر علت است. ظرفیت‌های فراوان برای کالاها و محصولات غذایی، سرمایه‌گذاری مشترک، مشارکت در مناطق آزاد، خدمات فنی و مهندسی و توسعه گردشگری وجود دارد. یکی دیگر از ظرفیت‌ها جام جهانی قطر است. طی سال‌های بعدی ادامه‌هایی انجام شد تا بتوانیم از این فرصت به نفع اقتصاد کشور استفاده کنیم. اخیرا با ارتباطات سیاسی که رخ داد زمینه برای این کار فراهم شده است. فرصت‌هایی بوده است که از دست رفتن امکان مشارکت ایران در ساخت استادیوم‌ها و زیرساخت‌های جام جهانی است.

ما باید برای توسعه تجارت با قطر داشتیم. امروز نیز جلسه مشترک با قطر برگزار شد. موضوع اصلی ما تامین زیرساخت های لازم برای توسعه روابط است. ارتباطات تجاری با قطر قالب اینترنتی ندارد. در عربی باید به صورت حضوری ارتباط برقرار کرد. در صورتی که اعتماد آن‌ها را جلب کنید با شما کار خواهند کرد. باید توجه داشت که این کشور مشتاق کالاهای لاکچری هستند. به عبارت دیگر می‌گویند هرچه گران‌تر باشد بهتر است. تجار ما نیز باید به این موضوع توجه داشته باشند.

پیلتن ادامه داد: در حال حاضر به دلیل برگزاری جام جهانی قطر استانداردهای خود را بیش از پیش افزایش داده و به شدت بر این موضوع تاکید دارد. هر چقدر این استانداردها افزایش پیدا کنند می‌توانند فرصت‌های ما را کاهش دهند. چرا که تمام مراکز گردشگری و هتل‌ها در این کشور خواهد شد. در حال حاضر کل سرزمین قطر تحت کنترل و برنامه ریزی فیفا قرار گرفته است.

وی در ویژگی های قابل ارائه در بازه جام. جهانی گفت: در صنایع دستی و فرش این امکان را داریم تا در دوره جام جهانی مانور بدهیم. یکی از برنامه های دولت یک مرکز مشترک در دوحه بود که انجام شد. امروز همه باید در قالبی که مورد تایید دولت های دو کشور عمل کنند. امروز فرصت برندسازی در قطر نیست و برای استفاده جهانی از فرصت‌های جام باید از برندهای موجود استفاده کنیم. قرار است نمایشگاهی نیز در همان بازه زمانی در قطر تشکیل شود. شرکت‌های مورد علاقه‌مند نیز می‌توانند در این نمایشگاه مشارکت داشته باشند. به دنبال دریافت مجوز دیگری نیز برای نمایشگاه فرش و صنایع دستی از دولت قطر هستیم تا این نمایشگاه در بازه زمانی جام جهانی برگزار شود.

۵۰ درصد محصولات در قطر در فروشگاه‌های زنجیره‌ای به فروش می‌رسد. در نتیجه ورود به آن‌ها با توجه به حجم بالای مبادلات ساده نیست. اگر نتوانیم اجازه برگزاری دو نمایشگاهی را داشته باشم که به آن اشاره شود، دو هیئت تجاری را پیش از جام جهانی به این کشور می‌رسانند تا از فرصت‌های موجود استفاده کنیم.

حل مشکل صدور ویزا و اقامت قطر ظرف یک ماه آینده/صدور روادید، ارتباطات بانکی و حمل و نقل سه مانع توسعه روابط اقتصادی ایران و قطر
محمد توتونچی رئیس اداره خلیج‌فارس وزارت امور خارجه با اشاره به اینکه اگر کاری در حوزه تجارت انجام شود، گفت: بخش دولتی نیز باید از این موضوع حمایت کند. ما فرصت‌های زیادی را در قطر از دست دادیم که دلیل اصلی آن بحث تحریم بود. روابط و سیاسی دیپلماتیک با قطر از سال ۱۳۵۰ آغاز شد و کژدار و مریض تا ۲۰۱۷ ادامه داشت. دو نقطه عطف در روابط با قطر وجود دارد. یکی از نقاط آغاز روابط بود و دیگری از می ۲۰۱۷ با تحریم قطر از سوی برخی از عربی بود. این اتفاق این پیام را به برخی از مناطق داد که ارتباط با ایران می‌تواند قابل قبول برای آن‌ها باشد.

وی ادامه داد: روابط ما در حوزه سیاسی در بهترین وضعیت قرار دارد، اما از وضعیت اقتصادی به خوبی استفاده نشده است. از سال ۲۰۱۷ و اراده قطر برای همکاری با ما بیشتر شد. امروزهای وجود دارد، اما روش آن مشخص نیست. راهکار این موضوع ورود بخش خصوصی است. به طور خاص، می‌توان با ایجاد کنسرسیوم از مثال‌های پروازی، هتلی و گردشگری جام جهانی قطر استفاده کرد.

توتونچی گفت: بخش دوم بخش تجاری کار است. قطری‌ها ۹۳ درصد محصولات خود را وارد می‌کنند. آن‌ها به کیفیت محصولات غذایی ایران اعتماد دارند. مشکلات وجود دارد، اما اراده هر دو دولت بر رفع مشکلات است. امیدواریم در آینده نزدیک این موضوع را نشان دهد. قطری‌ها در هر بخشی بر روی برندسازی کار کردند. در برگزاری همایش‌ها، سرمایه‌گذاری، انرژی و حتی رسانه‌های برندسازی شدند. از این ظرفیت نیز می‌توانیم استفاده کنیم.

وی در خصوصی موجود در تجارت با قطر گفت: شاید بتوان گفت که سه مشکل در توسعه روابط تجاری با قطر وجود دارد. این مسائل شامل صدور روادید، ارتباطات بانکی و حمل و نقل می شود.

اولین بخش مربوط به روادید است. بحث درباره و موضوعات جام جهانی باعث ایجاد محدودیت‌ها در این حوزه شد. گرفتن اقامت نیز با وجود ثبت شرکت به راحتی حل نمی‌شود. دولت سیزدهم به این دلیل که روابط ویژه‌ای را با قطر دنبال می‌کند، محل اقامت و ویزا را دنبال می‌کند. امیدواریم تا یک ماه دیگر این مسئله حل شود.

وی افزود: مشکل دیگر بحث ارتباط بانکی است و با توجه به مقابله با امکان روابط رسمی وجود ندارد. با هماهنگی های انجام شده از طریق ایجاد صرافی تلخی برای حل مشکل انجام می شود.
اداره اداره خلیجفارس وزارت خارجه یکی دیگر از مشکلات موجود حمل و نقل است. کشتی رانی دریایی در دستور کار ویژه قرار دارد.

یکی از مسائلی که در حمل و نقل با قطر وجود دارد پیدا کردن مواد مخدر در محموله های ارسالی است که برای حل شدن آن دستگاه ایکسری در مبادی خروجی کشور قرار می گیرد. قرار نیست و بدهیم، در حال حاضر حاضر در تلاش دولت در جهت امید به روابط و حل مشکلات ارتباط با قطر است.

عباس عبدالخانی رایزن باز جمهوری اسلامی ایران در قطر با تاکید بر سخت‌ترین ماموریت بنده در طول ۲۲ سال گذشته، ماموریت دوحه است، گفت: علت این است که سطح توقعات در بالاترین سطح است. از سطح بالای دولت تا تجارت پیگیر تجارت با قطر هستند. تجارت و یک کار حرفه ای است. این حرفه از بسیاری از کارهای تخصصی دیگر سخت‌تر است که تعداد زیادی در آن وجود دارد.

مهمترین رکن موفقیت در کار و صبر است. سال گذشته با صرافی در عمان جلسه داشتیم. او یک ایرانی مقیم عمان که یک تاجر موفق بود را به بنده معرفی کرد که سه سال قبل از من در ورود به تجارت در عمان پرسیده بود او را ناامید کردم که سرمایه، تجربه و زبان دانش انگلیسی یا عربی نداشت، اما امروز یکی از تجار موفق در عمان است.

رایزن بازرگانی ایران در قطر در خصوص وضعیت بازار منطقه خلیج فارس گفت: حوزه خلیج فارس یک بازار مصرف بزرگ هستند. سهم ایران تنها 150 میلیون دلار از بازار مصرف قطر است. وظیفه دولت و بنده کمک به تولید است. دولت به صورت ماهانه پیگیر رشد به قطر است. خریدار قطری و عمانی پای خود را در ایران نمی‌گذارد. تجار ما هستند که باید بفروشند.

وی در ادامه گفت: از هیچ کس در بخش خصوصی و دولتی انتظار اطلاعات تخصصی نخواهید داشت. اگر کسی می‌خواهد در بازار قطر موفق باشد باید به دنبال برندسازی برود باشد. عطری که فرانسه برای قطری‌ها تولید می‌کند مناسب با استفاده از آن‌ها است. در نتیجه تجار ما نیز باید به این موضوع توجه کنیم.

برخی از افراد سودجو برای استفاده از فرصت جام جهانی انجام می‌دهند. وقتی ما برای دریافت مجوز اقدام کردیم، دیدیم که ۴۹ درخواست دیگری نیز از ایران ثبت شده است. این در حالی است که تنها یک مورد مجوز سازمان توسعه تجارت را دارد. اخیراً در یک مورد سه میلیارد تومان کلاهبرداری در نتیجه به پیشنهاد توصیه می‌کنیم حتما مجوزهای مربوطه را چک کنند. اگر برنامه ریزی خوبی برای استفاده از فرصت جام جهانی داشته باشید موفق می شود. مشاوران و تجار خوب در این زمینه وجود دارند و می‌توان از آن‌ها کمک گرفت.

عبدالخانی با بیان اینکه ۹۰ درصد تماس‌ها و پیام‌ها به ما مربوط به ۴ دسته کالا است، گفت: عسل، پست، صنایع دستی و زعفران این چهار دسته هستند. تجار باید این موارد را از ذهن خود بیرون کنند چرا که بازار آن اشباع است. هدف مشترک همه ما ملی است. فردی در عمان سفارش ۵۰ کانتینر سنگ را برای خانه خود داد و در همان لحظه ۱۰۰ هزار دلار بیانه داد. قین شخص فdredی کhah thahar و atفarahvذی bhah خ خnah ahnah arفt wh amی‌کnnnnnd mendhnnd dhdhher گ گ ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک ک چ چ چ چ چ چ چ چ چ چ چ چ چ چ چ چ چ چ چ چ چ چ چ چ چ چ گ گ گ گ گ گ گ گher

وی افزود: هر کس می‌خواهد به بازار قطر برود بیلبرد کند. تجارت و ارتباط در قطر رو در رو است. با یک شخص تاجر در خلیج فارس آشنا شدید او می‌توانی شما را با بازارهای دیگر مرتبط کند. هفته نسبتی که میزبان یک مسئول دولتی در قطر نباشیم، اما مشکلات سختی است. صراف‌ها و بانک‌های قطری با ما کار نمی‌کنند. با این وجود تجاری هستند که سختی‌ها را تحمل می‌کنند و موفق می‌شوند. در دوره جام جهانی برای تامین و تامین کالاهای مصرفی و غذایی است. از تجار درخواست می‌کنیم که در بازه جام جهانی در همین حوزه کار کنند.

رایزن بازرگانی ایران در قطر گفت: تجار قطری به ۲۰ نفر نیز نمی‌رسند، اما این تجار بسیار بزرگ هستند. مشاور ما در کشور تجار بزرگی که تعداد زیادی کالا را تامین می کنند. تنها کشور عربی که رایزن تجاری در ایران دارد کشور قطر است و تجار ایرانی می‌توانند از این امکانات استفاده کنند.