جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی؛ نسخه اقتصاد بیمارغلامرضا کُردزنگنه، کارشناس اقتصادی و رئیس سابق سازمان خصوصی سازی در گفت و گو با خبرنگار سرویس اقتصاد شبکه خبری تهران وی در خصوص وضعیت اقتصادی کشور پس از ابلاغ چشم‌انداز 1404 از سوی مقام معظم رهبری، تصریح کرد: در این میان بیکاری، تورم، گرانی، نقدینگی در کشور، وجود دو سرمایه‌گذاری تنها راه اقدام نامطلوب است. . شرایط اقتصادی.


بیشتر بخوانید:

تولید 55 میلیون تن فولاد در کما است!


وی بر لزوم تمرکز بر سرمایه گذاری داخلی و خارجی تاکید کرد و گفت: دولت سیزدهم از قدیم الایام تلاش زیادی داشته و برای بهبود شرایط اقتصادی برجای مانده تلاش زیادی داشته است.

این کارشناس اقتصادی گفت: فعالیت های عمرانی و سرمایه گذاری در کشور باید توسط دولت پیگیری شود و بخش خصوصی در حال حاضر اعتقادی به سرمایه گذاری ندارد و برخی بنگاه های خارجی تمایل به سرمایه گذاری دارند اما تحریم ها مسدود شده است.

کردسنگانه گفت: با جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی می توان به تحقق افق 1404 در حوزه اقتصادی امیدوار بود و دولت سیزدهم اقدامات مثبتی در این زمینه انجام داده و می تواند راهگشا باشد.

وی افزود: دو عامل جذب سرمایه‌گذاری خارجی و داخلی می‌تواند اقتصاد کشور را نجات دهد، آمریکا تمام دنیا نیست و کشورهایی هستند که می‌خواهند در ایران سرمایه‌گذاری کنند، بنابراین باید در این زمینه اقدام شود.

رئیس سابق سازمان خصوصی سازی خاطرنشان کرد: دولت های قبلی از جمله دولت تدبیر و امید نتوانستند هزینه ها را مدیریت کنند و از طرفی سرمایه گذاری هم جذب نمی کردند، بنابراین گام های مثبتی برای بهبود شرایط اقتصادی برنداشتیم.

کوردزنگن فعالیت های عمرانی را زیربنای اقتصاد هر کشور ذکر کرد و تصریح کرد: در این سفر دولت فعلی گام های مثبتی برداشته است که امیدواریم به هدف خود برسد.

نظر شما در مورد اینکه طبق پیش بینی ها تا سال 1404 تنها 66 درصد مالیات مورد انتظار وصول می شود چیست؟ وی تصریح کرد: موضوع اخذ مالیات یکی از مواردی است که در همه کشورها از جمله ایران اجرا می شود و از سوی دیگر اخذ مالیات به رشد تولید ناخالص داخلی و اقتصاد هر کشور بستگی دارد.

رئیس سابق سازمان خصوصی سازی با طرح این سوال که با چه رشدی به دنبال اخذ مالیات هستیم؟ وی گفت: افرادی که حقوق می گیرند مالیات بیشتری می پردازند اما در حوزه فرار مالیاتی قوه قضائیه و دولت باید وارد میدان شوند و با مجرمان برخورد کنند چرا که مردم مالیات می پردازند و برخی به دنبال فرار هستند. مالیات.”

کورزانگن در خصوص سیاست اصل 44 گفت: هدف اصل 44 اصلاح ساختار دولت بود تا دولت در جهت نزولی حرکت کند در حالی که نگرش نسبت به دولت مانند گذشته است و تغییری در آن وجود ندارد. در بدنه دولت.

وی تاکید کرد: نگرش نسبت به خصوصی سازی باید تغییر کند و اموال متعلق به مردم نباشد و مدیریت در دست دولت باشد و تا زمانی که نگرش تغییر نکند باز هم مشکلات وجود دارد.

انتهای پیام/*