ثبات بر قیمت گیاهان دارویی حاکم است| مردم فارس اقلام اولویت دار میخرندبازار گروه استان ها: استان فارس به دلیل آب و هوایی در رتبه دوم تنوع گیاهی دارویی کشور قرار دارد. تحقیقات بر این باورند که در بیش از 15 گونه گیاه دارویی وجود دارد و بیش از 300 گونه انحصاری در این استان امکان پذیر است.

بر اساس آمار، سالیانه میزان توجه به گیاهان دارویی فارس به هدف مانند امارات متحده عربی، آلمان، پاکستان، ترکیه، عراق، هند، ژاپن، هلند و روسیه صادر می شود. استان فارس به گزارشی از این ظرفیت های مناسب به یکی از قطب های تولید این گیاهان عنوان شده است.

اما چند بار در چند مرحله به دلیل بالا رفتن قیمت ارز و سایر عوامل، فروش گیاهان دارویی در استان فارس کاهش چشمگیری داشته است و برخی از کارشناسان این حوزه بر این باورند که قدرت خرید گیاهان کاهش یافته است. جمله ادویه و … در سبد غذایی مردم جا دارد.

بر اساس گزارشی از مراکز فروش شیراز، قیمت انواع گیاهان دارویی، در دو هفته گذشته افزایش یافته است و با وجود این روند قیمتی، اما نسبت به مدت مشابه سال گذشته یک سوم است.

انجمن صنفی صنف عطاران شیراز در بازار به قیمت برخی از گیاهان دارویی اشاره کرد و با بیان برخی از گیاهان از ابتدایی سال بیش از 50 درصد افزایش قیمت داشت، گفت: در دو هفته گذشته با وجود فصل تابستان، اما خوب بود. درخواست برای تهیه برخی از گیاهان از جمله تخم شربتی و خاکشیر کاهش به گونه ای که حتی به کمتر از یک سوم نسبت به مدت مشابه سال قبل است.

افزایش استفاده برای گیاه دار
مجید معتمدی بالا رفتن قیمت ارز را از مهم ترین افزایش قیمت عنوان کرد و ادامه داد: در حال حاضر مردم می گیرند که فقط گیاهان دارویی اولویت دار از جمله ادویه و… را که مصرف روزانه دارد، تهیه کنند و مصرف کنند. مابقی اقلام از جمله آویشن، بابونه و… در شرایط عادی باعث شده است که تعداد آن ها کاهش یابد و به گونه ای باشد که حتی به صفر رسیده است.

اتحادیه صنف عطاران شیراز با اشاره به اینکه قیمت اقلام به نوسانات قیمت دلار رئیس جمهور، اظهار کرد: به عنوان نمونه در سال جاری قیمت تخم شربتی از 90 هزار تومان به 150 هزار تومان، خاکشیر از کیلویی 70 تا 80 هزار تومان به 22 تا 200 هزار تومان. 230 هزار تومان در دو هفته گذشته قیمت ها ثابت شده است.

وی به کاهش میزان فروش گیاهان دارویی به یک سوم نسبت به سال در بازار شیراز اشاره کرد و گفت: شرایط نابسامان اقتصادی، افزایش قیمت ها و کاهش قدرت خرید مردم کسادی را در تمام صنفی این اتحادیه به دنبال داشته است.

معتمدی از عدم استفاده برای خرید زعفران خبر داد و بیان کرد: به دلیل افزایش قیمت سرسام آور زعفران در استان برای خرید این محصول نیز کاهش یافته است.