ثبات بازار نفت هدف مشترک اوپک و غیراوپکبه گزارش بازار، محمد سانوسی بارکیند روز شنبه (29 خردادماه) در مجمع انرژی عراق گفت: هدف مشترک سازمان صادرکننده نفت (اوپک) و شریکان غیراوپک همیشه حفظ ثبات بازار نفت بوده است، نه تلاشی برای افزایش یا کاهش قیمت‌ها.

وی در پاسخ به این موضوع که آیا می‌شود روزانه ۹ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه به بازار نفت بر اساس تصمیم‌گیری در بازار نفت طبق تصمیمات ائتلاف اوپک‌پلاس درباره کاهش تولید، کمکی به کاهش قیمت نفت می‌کند، توضیح داد: ما قصد داریم موضوعی را به بازار دیکته کنیم، اما در حال حاضر وظیفه داریم بین عرضه و عرضه در بازار نفت را حفظ کنیم.

دبیرکل اوپک نفت خام کرد که برای حفظ بازارهای به‌عهده همه‌جانبه تولید می‌کند.

اوپک و متحدانش در نوزدهمین نشست خود در ماه ژوئیه توافق کردند هر ماه تولیدشان را در مجموع 400 هزار بشکه در روز افزایش اعتبار تا سقف مبلغ 5 میلیون و 800 هزار بشکه در روز پایان بخش. این تصمیم از ماه اوت ۲۰۲۱ اجرا شده است.

اوپک‌پلاس در واکنش به فروپاشی در اوج ماه بحران ویروس کووید-19، تولید خود را از مه سال 2020، 9 میلیون و 700 هزار نفر در روز معادل حدود 10 درصد از مصرفی محدود جهانی، اما پس از آن زمان با بهبودی، تولید می‌کند. تعریف پیشنهاد را به مرور کرد.

اعضای این ائتلاف تصمیم گرفتند سی‌امین نشست ائتلاف اوپک پلاس ۳۰ ژوئن (۹ تیرماه) برگزار شود.