توصیه های رهبرانقلاب به زوج ها و خانواده های جوانبه گزارش تهران نیوز ، حضرت آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب در مراسم قرائت خطبه عقد نکاح در تاریخ 1392/11/13 که برای اولین بار به مناسبت منتشر شده است، بیانات و توصیه هایی به زوج های جوان و خانواده ها بیان کردند. از روز عروسی

حضرت آیت الله خامنه ای فرمودند: البته عشق یکی است [امر] خدا داده است، ولی اولاً حفظ آن بر عهده ماست و ثانیاً کم و زیاد شدن. اگر بین دو نفر عشق وجود داشته باشد، آن دو نفر اگر درست رفتار کنند می توانند جلوی آن را بگیرند. مانند پرنده جوانی که هنوز جان نگرفته است، می توانند آن را از زمین بیرون بکشند، دور بریزند، عشق را نابود کنند. آنها می توانند عشق را افزایش دهند، کاهش دهند، هدایت کنند. این تنها دست انسان است، اما باید راه خود را بیاموزد، به خدای متعال توکل کند و از خدا کمک بخواهد.

وی در توصیه ای به والدین تصریح کرد: توصیه ما این است که برای تحکیم خانواده نهایت تلاش خود را بکنند. هرکس به اندازه ای که فکر می کند و تا جایی که می تواند تشخیص دهد باید تلاش کند.

متن کامل بیانات رهبر انقلاب به شرح زیر است.

خوب، یک چیز بر عهده شما دو نفر است، اما یک چیز هم به عهده خانواده هاست. چیزی که این دو نفر نگران آن هستید این است که باید تمام تلاش خود را بکنید تا این کانون جدید خانواده پایدار و شکوفا شود و شاد باشید. تمام تلاش خود را برای این کار به کار بگیرید. راهش افزایش محبت در خانواده است. البته عشق یکی است [امر] خدا داده است، ولی اولاً حفظ آن بر عهده ماست و ثانیاً کم و زیاد شدن.

اگر بین دو نفر عشق وجود داشته باشد، آن دو نفر اگر درست رفتار کنند می توانند جلوی آن را بگیرند. مانند پرنده جوانی که هنوز جان نگرفته است، می توانند آن را از زمین بیرون بکشند، دور بریزند، عشق را نابود کنند. آنها می توانند عشق را افزایش دهند، کاهش دهند. این تنها دست انسان است، اما باید راه او را آموخت، به خدای متعال توکل کرد و از خدا کمک خواست; شما می توانید این کارها را انجام دهید. عشق در ملات ساختمان است. در واقع وقتی ساروج بود، دو سنگ، دو آجر، دو قسمت به هم می چسبند و تبدیل به یک مجموعه می شود. پس اولین کار این است که عشق، این مخلوط را تا حد امکان غلیظ کنند و انشاالله برای سعادت خانواده خودشان حفظ کنند.

و نصیحت دوم ما به زن و شوهر – این دختر و پسر که حالا اگر خدا بخواهد [وقتی] ازدواج می خوانیم، زن و شوهر می شوند – این است که با یکدیگر سازگار باشند. هر سازش با آمریکا، صهیونیست ها و مردم بد، بد است، سازش با همسر خوب است. البته سازش با دوستان دیگر هم خوب است، اما بهترین سازش این سازش با شوهر است که مرد با همسرش می کند. حال، «ساختن» به چه معناست؟ زمانی است که با هم می آیند، توطئه می کنند تا یک کار بزرگ، یک کار مهم، یک کار خوب انجام دهند. اینکه خیلی خوب است؛ این هم سازش خوبی است، اما یک وقت است که به هم نگاه می کنند، یک ناهنجاری، یک مشکل در طرف مقابل می بینند. [در اینجا] سازگاری ساختن با آن است. بزرگنمایی نکنید و گسل های کوچک ایجاد نکنید. این سازگاری است. این دومین توصیه ما به شماست.

توصیه ما به خانواده های محترم یعنی پدر و مادر – اعم از پدر و مادر عروس و والدین داماد – این است که برای تحکیم این خانواده هر کاری که از دستشان بر می آید انجام دهند. هرکس به اندازه ای که فکر می کند و به اندازه ای که می داند باید تلاش کند. این را مبنای اصلی قرار دهید. موارد باقی مانده فرعی هستند. الان هدیه اش چقدر می شود، هدیه اش چه می شود، لباس عروسش چه می شود، اینها همه چیز دوم و دوم است. هر چه از این کارها راضی و بی اعتنا باشید بهتر و بیشتر به رحمت و رحمت خداوند نزدیک می شوید. «به خواست خدا». خداوند رحمت خود را به قدری نشان می دهد که فرمان او اطاعت می شود; دستور خداوند متعال در اعمال این است که انسان هر کاری از دستش بر می آید انجام دهد [این مسائل فرعی را] برای به حداقل رساندن؛ به هر حال خودت راحت تري. اینها سطح دوم است که سطح اول این است که این دو خانواده کنار هم بمانند و سلامت زندگی کنند، رحمت الله.

خداوند فرزندان خوبی به شما بدهد.

انتهای پیام/*