توسعه مناسبات تجاری تهران در گرو عضو در بریکس| سرمایه ای چشمگیر برای اقتصاد ایران


وحید پورتجریشی؛ بازار: نشست ماه ژوئن سران عضو پیمان بریکس (BRICS) متشکل از برزیل، روسیه، هند، چین و آفریقای جنوبی روز چهارشنبه به صورت ویدئو کنفرانس برگزار می شود که مهمترین رخداد آن را می توان به سخنان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه نسبت داد.

پوتین در جریان سخنرانی خود، ضمن انتقاد از تحریم های شکل گرفته غرب علیه مسکو گفت: تجار باید به دلیل شرایط سختی که شرکای تجاری غربی آنها را در پی کتمان اصول اقتصاد بازار، تجارت آزاد و همچنین عدم رعایت مالکیت خصوصی برای آنها ضروری است. ایجاد اند، در شرایط سخت به کار خود ادامه دهند.

توسعه مناسبات تجاری تهران در گرو عضو در بریکس|  پتانسیل چشمگیر بریکس برای اقتصاد ایران

وی همچنین تحریم های شکل گرفته علیه کشورش را کاملا سیاسی خوانده و با تمییز قائل شدن در میان حوزه تجارت و سیاست بین الملل و منطقی است که خرد جمعی و اساسی اقتصاد، چنین تحریم هایی را نمی پذیرد.

اما بخش مهم سخنان پوتین بیشتر در ترسیم نقشه راه وی برای تغییر مسیر تجاری کشورش به سمت چپ عضو بریکس و بازتعریف تجارت خارجی مسکو مربوط می شود. پوتین در این راستا گفت: روسیه به صورت فعال در حال تغییر جریان تجاری و قراردادهای اقتصادی خارجی خود به سمت شرکای بین المللی اعتماد، به ویژه عضو بریکس است.

وی همچنین تاکید کرد که مسکو در حال حاضر برای راه اندازی فروشگاه های زنجیره ای هندی و همچنین افزایش سرمایه کارخانه های خودروسازی چین از بازار روسیه است.

جمهوری روسیه همچنین در بخش مهم دیگری از سخنان خود به تلاش برای افزایش مواد مهم مانند کودهای کشاورزی به عضو بریکس خبر داد و رئیس جمهور تاکید کرد که مسکو در حال تعریف ساز و کاری برای مبادلات مالی و ایجاد ذخایر مالی جدید در جهت کاهش وابستگی است. به دلار و یورو بوده که می تواند میان اعضای بریکس را ساده تر کند.

مکانیزم مالی جدید روسیه و قابلیت های آن
هر کشور روسیه بنا به شیوه سنتی خود، متخصیص اطلاعاتی در خصوص مکانیسم مبادلات مالی بین المللی مد نظر مسکو اشاره ای نکرده اند، اما روز دوشنبه، شرکت دولتی «روس تِک» با انتشار بیانیه ای رسمی از طراحی و توسعه شبکه بلوک خود در این زمینه. انجام مبادلات مالی بین المللی و جایگزین سازی آن با سیستم سوئیفت خبر داد.

بنا به گفته مدیران روس تک، جایگزینی ساخت بلوکچین با سوئیفت، این امکان را به شرکت های بزرگ صنعتی روسیه خواهد داد تا مبادلات مالی بین المللی خود را از طریق روبل دیجیتال و بر بستر بلوکچین انجام دهد تا نیاز به دلار آمریکا و سایر ارزهای خارجی را انجام دهد. برای انجام این مبادلات نیز می شود.

توسعه مناسبات تجاری تهران در گرو عضو در بریکس|  پتانسیل چشمگیر بریکس برای اقتصاد ایران

روس تک همچنین می تواند این سیستم را بخرد.

سیستم بلوکچین روس تک قرار است با نام سلول ها شروع به کار کند و طراحی و توسعه آن نیز بر روی شرکت روسی «نووسیسک» قرار گیرد که از زیرمجموعه های روستک می شود، می شود. بنا بر اطلاعات موجود از این بلوک‌چین، عملکرد آن بر اساس فناوری‌های کاربردی لجری بوده و امکان مبادله نامحدود روبل و برخی ارزهای دیجیتال دیگر بر بستر آن وجود دارد.

در همین راستا، شرکت نووسیبریسک نیز اعلام کرد که این سیستم بلوک‌چینی جدید، بهترین جایگزین برای سیستم سوئیفت بوده و تمامی قابلیت‌های ارائه شده توسط سوئیفت نیز بر بستر آن ارائه می‌شود. همچنین به دلیل بلوکچین مشخصه بودن این سامانه پرداخت جدید، زمان انجام تراکنش های مالی بر روی آن نیز بسیار کوتاه بوده و با سوئیفت قبال قیاس نخواهد بود.

تحرکات جدید روسیه برای تغییر مسیر تجاری
آنچه گفته شد، یکی از مهمترین بخش های سخنرانی روز چهارشنبه پوتین در تغییر مسیر جریان بار و تجارت خارجی این کشور است. از زمان آغاز تحریم های جدید وضع شده علیه روسیه به دلیل جنگ اشتباه، مسیر شمالی ابتکار کمربند و راه چین به اروپا که از داخل خاک روسیه عبور می کند، به طور کلی مسدود شده و همین موضوع باعث افزایش همه گیری ها، برنامه هایی می شود. چین برای توسعه این مسیر ترانزیتی بزرگ را تا حد زیادی به تعویق انداخت.

اما مسدود شدن این مسیر، تنها به منزله تعطیلی صنعت ترانزیت روسیه نیست، باعث می شود این کشور با همسایگان غربی را نیز مورد هدف قرار دهد. بدیهی است که مسکو باید به دنبال تغییر مسیر تجاری و کاهش وابستگی به تجارت با غرب باشد.

از سوی دیگر، دو عضو مهم بریکس یعنی هند و چین، دو چشمه اصلی بار جهان می شود و تنها توسعه تجاری با همین دو کشور است، می تواند عمده ای از نیازهای روسیه در دوران تحریم را بسازد.

توسعه مناسبات تجاری تهران در گرو عضو در بریکس|  پتانسیل چشمگیر بریکس برای اقتصاد ایران

ظاهرا در همین نقطه، اولین بار ترکیبی از ترکیبی روسیه در قالب کریدور شمال – جنوب پس از گذشت بیش از دو دهه، هفته گذشته با عبور از خاک ایران به سمت بندر ناوشوا هند حرکت کرد. همچنین روسیه در ادامه تحرکات بعدی خود، نسبت به ساخت مسیر ریلی رشت – آستارا به طول ۱۶۳ کیلومتر اعلام کرده است که رقمی بیش از یک میلیارد دلار برای ساخت آن لازم است.

فرصت طلایی ایران برای عضویت در بریکس
جمهوری اسلامی ایران شهریور ماه سال گذشته موفق به عضویت دائم در سازمان همکاری شانگهای به عنوان یکی از بهترین و مهم ترین سازمان های همکاری اقتصادی بلوک شرق شد. اما لازم است برای بهره مندی از مزایای تجاری بیشتر با اعضای بریکس که اتفاقا دو کشور هند و روسیه به عنوان مبداء و مقصد شمال – جنوب نیز در آن عضو هستند، تهران نیز برای عضویت هرچه سریعتر در این اتحادیه اقدام خواهد کرد.

حسین امیر عبداللهیان، وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران نیز روز ۱۸ خرداد ماه، با ارسال نامه ای به همتای هندی خود، خواستار حمایت از عضویت ایران در سازمان بریکس شده است. در همین حال، مدیر برنامه های باشگاه والدای، یاروسلاو لیسوولیک، طی سخنانی اعلام کرد که ایران به راحتی می تواند از بریکس شود.

در همین راستا به دعوت رسمی «شیء جین پینگ»، رئیس‌جمهوری خلق چین به عنوان رئیس‌جمهور بریکس، حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی در اجلاس سران بریکس و حضور از کشور موسوم به «کس پلاس» شرکت و سخنرانی می‌کند.

رئیس‌جمهور ایران قرار است امروز جمعه در این اجلاس که به صورت صورت وبیناری برگزار می‌شود، دیدگاه‌های جمهوری اسلامی در خصوص مسائل بین‌المللی و توسعه همکاری‌های تجاری و اقتصادی با کشورهای دیگر را تشریح می‌کند. موضوع پیش‌بینی شده برای این اجلاس «گفتگوهای سطح بالا برای توسعه جهانی» است.

مدیر برنامه باشگاه والدای، خرداد ماه سال جاری در گفتگو با خبرگزاری اسپوتنیک در خصوص احتمال عضویت ایران در بریکس گفت: روند توسعه بریکس، که چین پیشنهاد راه اندازی آن را داده است، آغاز شده است، آرژانتین، ایران و اندونزی اولین نامزدهای ورود هستند. .

بدیهی است که در حال حاضر حاضری وجود دارد که با شرکت های کلیدی بریکس، در درجه اول با چین، گفتگو کرده اند. اولین نامزد، کشور آرژانتین است که در طرح یک کمربند، یک جاده به طور فعال با چین همکاری می کند و علاقه خود را به این موضوع نشان می دهد.

بدیهی است در صورت ادامه توسعه مناسبات تجاری در میان روسیه، هند و چین، سه سازمان اتحادیه اقتصادی اوراسیا، سازمان همکاری شانگهای و بریکس می بایست بنا به وجود معضل تحریم ها، هر چه سریعتر نسبت به راه اندازی یک مکان مبادلات مالی مشترک اقدام کرده اند. در صورت بهره مندی از ایران از عضویت در بریکس، تهران می تواند از این مکانیسم برای مبادلات تجاری خود بهره مند شود.

نکنیم که مبادلات تجاری در تهران طی سال های اخیر با دو کشور هند و چین بوده و مناسبات تجاری توسعه یافته و همچنین در یک مکانیسم مبادلات مالی با این کشور عضویت داشته باشند، می توانند تحریم ها را تا حد بسیار زیادی خنثی کرده اند. ، برای اقتصاد ایران قابل محاسبه است.