توسعه صنعت نفت با همت دانش‌بنیان‌هابه گزارش بازار، شرکت‌های دانش‌بنیان اکنون به جایگاهی رسیده‌اند که می‌توانند مهم‌ترین نیازهای صنایع بزرگ از صنعت نفت را تامین کنند. شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه همافزایی علم و ثروت، توسعه اقتصاد دانش‌محور، اهداف علمی و اقتصادی شامل گسترش و کاربرد اختراع و نوآوری و تجاری‌سازی نتایج تحقیق و توسعه شامل طراحی و تولید کالا و خدمات در حوزه فناوری‌های برتر و با ارزش‌افزوده‌های فراوان در تولید هستند. نرم افزار است.

شرکت‌های دانش‌نیان به حوزه‌های ورود کرده‌اند و باعث توسعه و رشد آن‌ها می‌شوند، در حوزه نفت در زمینه‌های مرتبط با نیازهای صنعت برای ساخت کالاهایی که در زمینه‌های مختلف تولید می‌شوند.

بنا بر اعلام معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، در صنعت نفت نگاهی نو در حال جایگزینی با دیدگاه قبلی است که درها را به روی نوآوری داخلی باز می‌کند. در این فرهنگ جدید، از تجهیزات و نوآوری های ایرانساخت، روش های نو و فناوری های پیشرفته برای رفع نیازهای صنعت نفت استفاده می شود.

استفاده از توان شرکت‌های دانش‌بنیان در این راستا با هدف افزایش و افزایش ارزش‌افزوده محصولات تولیدی در این حوزه و افزایش سرمایه‌گذاری در پایین دست و بالادست صنعت نفت و گاز از موضوعات مهمی است که باید به آن توجه شود. در حال حاضر بیش از 800 شرکت دانش‌بنیان در حوزه‌های نفت و فعالیت‌های انرژی می‌کنند که می‌توانند نوآوری را در این حوزه به ارمغان بیاورند انجام دهند.

در حوزه چاه‌ها و مخازن نفت فناورانه‌ای وجود دارد که دانش‌بنیان‌ها می‌توانند در این راستا گام‌های بردارند و رفع نیازهای فناورانه حوزه نفت با کمک دانش‌بنیان‌ها باید مورد توجه قرار گیرند. در موارد دیگر از جمله فناوری‌های جدید نمک زدایی با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان باید برنامه‌ریزی‌هایی را بسازند.

می‌توان با استفاده از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه‌های موردنیاز از جمله پمپ‌های دوفازی، تصفیه پساب‌های صنعتی و خطوط لوله اقدامات مؤثری در راستای بهبود و افزایش تولید نفت انجام داد.

افزایش تولید نفت در مناطق نفتخیز با همکاری دانش‌بنیان‌ها نیز از موضوعات حائز مهم است. صنعت نفت و گاز نقشی اساسی در تعیین قدرت ملی و اعتبار بین‌المللی ایفا می‌کند. به همین منظور این صنعت را به سطح ایده‌آل خود در تمام نفت‌خیز اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

یکی از فناوری‌هایی که چندی پیش به کمک دانش‌بنیان‌ها در دست تولید قرار می‌گیرند، استحصال گاز هلیوم است. فناوری تولید هلیوم کاربردهای فراوانی دارد که دستیابی به آن، امکان بهره‌مندی جهت توسعه فناوری در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، معادن، پزشکی، هواشناسی و فضای فناوری را فراهم می‌کند.

صنعت نفت و گاز ساخت موقعیت مکانی در حوزه تجهیزات نفتی پیدا کند. همین امر باعث می‌شود تا توان‌ها و فرصت‌های شغلی مناسبی در این حوزه ایجاد شود. به‌منظور اجرای پروژه‌های نفتی و گازی به‌صورت سالانه به نیروی کار متخصص و منابع داخلی مورد نیاز است. به همین جهت می‌توانم این حوزه را فرصتی فوق‌العاده برای پروژه‌سازی نیز دانست.