توسعه ایران و کنیا به گسترش همکاری های دو جانبه تجاری؛ قیمت چشم اندازه مثبت ۶ میلیارد دلاریبازار گروه بین الملل: آخرینا حسین امیرعبداللهیان و ریچل اومامو درباره مناسبات دوجانبه ایران و کشور آفریقایی کنیا و تقویت همکاری های فی مابین و مسائل بین المللی گفت و گو و تبادل نظر کردند.

در این گفتگو امیرعبداللهیان گفت: توان‌های بسیار خوبی برای گسترش روابط در همه زمینه‌ها و از جمله تجاری و بخش‌های بین دو کشور وجود دارد. او با اشاره به روند مثبت همه‌گیری در ایران، بر اساس جمهوری اسلامی برای ارسال‌های بشردوستانه در زمینه پزشکی مانند واکسن به کنیا و قره آفریقا کمک کرد.

اوما همچنین با اشاره به جایگاه مهم ایران، توسعه مناسبات میان دو کشور را خواستار شد و با اشاره به نشست های پیش از حضور در نشست های مشترک دو کشور امیدواری کرد که این تصمیم برای توسعه و گسترش روابط تهران و نایروبی خواهد بود.

در همین راستا و با توجه به توسعه هرچه بیشتر همکاری‌های دو طرف در مجامع منطقه‌ای و بین‌المللی، در ادامه به بررسی روابط دوجانبه تجاری ایران و کنیا می‌پردازیم:

کنیا کشوری در شرق آفریقا است که اصلاحات سیاسی و اقتصادی قابل توجهی انجام شود در حالی که این اصلاحات به رشد اقتصادی پایدار، توسعه اجتماعی و اهداف سیاسی در دهه گذشته کمک کرده است.. با این حال، چالش های کلیدی توسعه آن شامل فقر، نابرابری، شفافیت و پاسخگویی، تغییرات آب و هوایی، سرمایه گذاری ضعیف بخش خصوصی و آسیب پذیری اقتصاد در برابر شوک های داخلی و خارجی است..

با تصویب قانون اساسی جدید در سال ۲۰۱۰، یک سیستم حکومتی سیاسی و اقتصادی جدید را آغاز کرد که یک مجلس قانونگذاری دو مجلس، دولت منطقه ای تصویب شده و یک قوه قضاییه و قانون انتخابات با اساسی را معرفی کرد..

انتخابات بر اساس این سیستم جدید در سال 2013 اولین بار در حالی برگزار می شود که انتخابات ریاست جمهوری بعدی در اوت 2022 برگزار می شود.. از سال 2015 تا 2019، اقتصاد اقتصادی به رشدی به طور متوسط ​​4.7 درصد در سال دست یافت که به طور قابل توجهی از نظر فقر را کاهش داد (که در سال 2019 به 34.4 درصد در خط 1.9 دلار کاهش یافت. یافت) .

در سال ۲۰۲۰، شوک کوید_۱۹ به شدت به اقتصاد ضربه زد و تجارت بین المللی و حمل و نقل، خدمات گردشگری و فعالیت شهری را مختل کرد. بخش کشاورزی به عنوان سنگ بنای اقتصاد، بخشی از مفهوم باقی ماند و به محدود کردن کاهش تولید ناخالص داخلی به میزان 0.3 درصد کمک کرد..

در سال 2021، اقتصاد بهبودی قوی را تجربه کرد، برخی از بخش‌ها مانند محیط‌زیست تحت فشار ماندند. همچنین، انتظارها بر این است که رشد تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۲۲ به ۵.۰ درصد و در سال های ۲۰۲۳ تا ۲۰۲۴ به طور متوسط ​​به ۵.۲ رسیدن در شرایطی که نرخ ضعیفی از افزایش در اوایل آلمانی پاندمی، روند کاهشی خود را از سر گرفته است.

به طور کلی مثبت است، اما در مورد عدم قطعیت بالا قرار دارد که از آن جمله می توان به گرفتن قدرت تحت تاثیرات قیمت جهانی تهاجم روسیه به یک منطقه اشاره کرد.

بطور کلی مثبت است، اما در مقابل عدم قطعیت بالا قرار دارد که آن جمله می تواند به این کشور آفریقایی برسد (به عنوان یک واردکننده خالص سوخت، گندم و کود) تحت تأثیر قیمت جهانی تهاجم روسیه به بانک اشاره کرد.

در حقیقت، عملکرد اقتصادی کنیا در ماه‌های ابتدایی سال ۲۰۲۲ همچنان قوی بوده است، اما چالش‌های خارجی افزایش یافته و باعث شده تا اقتصاد در برابر شوک‌های قیمت کالاهای ناشی از آسیب پذیری از جنگ باشد.

در این میان، حمایت بانک جهانی از واکنش پاندمی در کنیا شامل بودجه اضطراری برای تقویت خدمات پزشکی، کاهش ویروس و همچنین حمایت از بودجه کمک به بسته شدن شکاف های مالی و حمایت از حمایت از اصلاحاتی است که پیشبرد برنامه رشد فراگیر است. دولت کمک می کند.

در حالی که از سالیان گذشته با داشتن روابط خوبی بوده اند، می توان جمهوری اسلامی را به عنوان مثال زد که به خصوص در دولت احمدی نژاد. روابط خوب و صمیمانه ای بین دو کشور وجود دارد و از نظر ایران، می شود به عنوان دروازه کالاهای ایرانی به قاره آفریقا در نظر گرفته می شود. در دولت فعلی نیز از آن جایی که سیاست خارجی ابراهیم رئیسی بر روی توسعه روابط با آفریقایی است، اما مقامات ایرانی به دنبال افزایش سطوح مناسبات دوجانبه به روابط تجاری تجاری هستند چرا که بهبود روابط دو کشور باعث پیشرفت و توسعه خواهد شد.

با توجه به موقعیت و پتانسیل های موجود در بخش های مختلف کشت فراسرزمینی، تبدیل صنایع غذایی و کشاورزی و همچنین حوزه دام و گوشت فرصت بسیار مناسبی برای همکاری های اقتصادی ایران و وجود دارد.

با توجه به موقعیت و پتانسیل های موجود در بخش های مختلف کشت فراسرزمینی، تبدیل صنایع غذایی و کشاورزی و همچنین حوزه دام و گوشت فرصت بسیار مناسبی برای همکاری های اقتصادی ایران و وجود دارد.

ایران در تامین محصولات تولیدی و مورد نیاز شما از جمله مشتقات نفت، قیر، محصولات پتروشیمی، ماشین آلات و تجهیزات موتوری، دارو و موادغذایی دارای مزایای مطلوبی است.

از طرفی، کالاهای دیگر نیز از بازار خوبی در ایران می شود که از آن جمله می توان به اقلامی مانند کاکائو، قهوه، چای، میوه های قره ای، غلات، محصولات غذایی کشاورزی و دامی که برای واردات ایران اهمیت ویژه ای داشت. هستند، اشاره کرد. همچنین، این کشور دارای تا در حوزه هایی چون آموزش پزشکی، تجهیزات درمانی و خدمات دارویی را از ایران دریافت کنید.

علاوه بر آن، هم افزایی ایران و هم در خصوص برخی از تهدیدات مشترک در عرصه بین‌المللی مانند تروریسم و ​​دزدی دریایی نیز حائز اهمیت و تاکید بر مقامات دو کشور بوده است. بر اساس گزارش های آماری منتشر شده، در سال ۲۰۲۰ به کل آفریقا برابر با ۵۷۹ میلیون دلار رسیده است که در سال ۲۰۲۱ به یک میلیارد و ۱۹۵ میلیون دلار رسیده است.

همچنین، با توجه به این که شرکت‌های خوب کنیایی در ایران و شرکت‌های ایرانی نسبت به سرمایه‌گذاری اقدام کرده‌اند، سطح روابط فعلی دوجانبه مطلوب نیست و باید افزایش یابد. در ۲۰۲۰ ارزش مالی همکاری های اقتصادی دو کشور بیش از ۶۰ میلیون دلار گزارش شده است که با توجه به توانایی های خوب همکاری دوجانبه، سقف شش میلیارد دلاری برای روابط اقتصادی پیش بینی شده است. البته دستیابی به این رقم نیازمند نگاه دراز مدت مقامات دو کشور و ایجاد زیرساخت های لازم برای تجار ایرانی و انجام فعالیت های اقتصادی است.

از دیگر زمینه های همکاری مشترک می توانند حوزه هایی مانند تولید انرژی های خورشیدی و سبز، صدور خدمات فنی و مهندسی، تولید گلخانه و کشاورزی، تولیدات دارویی و تجهیزات پزشکی و صنعت سلامت را می توان نام برد که حتی با وجود تحریم های ایران، زمینه و هدف همکاری با مقامات دولتی وجود دارد. .

در بخش هایی از ایران از جمله جزیره کیش به ویژه مرکز علوم و فنون کیش برای انعقاد توافق نامه با خانه نوآوری و فن آوری نایروبی، از دیگر حوزه های همکاری مشترک میان دو کشور در نظر گرفته می شود.

با توجه به این موضوع که قره پهناور آفریقا و کشور کنیا در شرق آفریقا به جمهوری اسلامی ایران در نظر گرفته می شود، ‌توسعه و گسترش تبادلات تجاری، اقتصادی، فرهنگی، گردشگری و فنی دو جانبه امری ضروری و به نفع هر دو کشور. است

در این میان، چندین مورد در زمینه توسعه مبادلات تجاری وجود دارد که می تواند مشکلات بانکی و مراودات پولی میان دو کشور را مطرح کند. بر همین اساس، استفاده از امکانات بانک‌ها، نه بانک‌های بزرگ در مبادلات پولی و هم‌هاتر کالاهای حائز اهمیت دارد که مراودات بازرگانان نیز می‌شود.

در پایان ذکر این نکته حائز مهم است که با توجه به این موضوع قاره پهناور آفریقا و کشور شرق شرق آفریقا به جمهوری اسلامی ایران در نظر گرفته شده است، ‌توسعه و گسترش تبادلات تجاری، اقتصادی، فرهنگی، گردشگری و فنی دو جانبه امری و به نفع هر دو کشور است.