توجه به گردشگری ورزشی در گلستان | جذابیت اسب ترکمن مغفول مانده است


بازار گروه استان ها: در سال های اخیر حوادث در دنیا معضلات زیادی به وجود آوردند. این اتفاق در تمامی حوزه های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و همینطور تاثیرات منفی خود را بر جای گذاشت. تحقیقات بسیاری در دنیا به دلیل این بیماری با چالش های متفاوتی روبرو شدند که آژانس های مسافرتی یکی از این افراد بودند.

در استان گلستان هم آژانس های مسافرتی طی دو سال اخیر با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم و با وجود مشکلات زیاد از این مسیر عبور می کنند. بعلاوه برای ویروس‌های پزشکی، الکترونیکی شدن خدمات را می‌توان از دیگر موارد موجود بر سر راه آژانس های مسافرتی بیان کرد. پیشرفت تکنولوژی تنها یک راه برای صاحبان این آژانس باقی مانده است که آن همسو با فناوری است.

آژانس های مسافرتی طی دو سال اخیر با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم و با وجود مشکلات زیاد از این مسیر عبور می کنند

برای اطلاع از مشکلات آژانس داران و فعالان این صنف با «سید مجتبی سادات» مدیر آژانس مسافرتی خاطره گشت گلستان گفتگو کردیم. وی 9 سال است که به این حرفه حدوداً بوده و در این مسیر از چالش ها و تعداد زیادی عبور کرده است. سادات همچنین «رئیس هیئت سوارکاری شهرستان گرگان» بوده و این رشته ورزشی را یکی از برندهای استان می داند. گفتگوی خبرگزاری بازار با این فعال گردشگری گلستان در ادامه خواهد آمد.

توجه به گردشگری ورزشی در گلستان |  جذابیت اسب ترکمن مغفول مانده است

* از چه زمانی و با چه سرمایه‌ای شروع به کار کردید؟
با توجه به مواردی که در سال 92 و با سرمایه ای بالغ بر 60 میلیون تومان انجام شده است. است. برگزاری های داخلی و خارجی، رزرو هتل، اخذ و پیکاپ نامه، گواهینامه های رانندگی بین المللی برای کسانی که گواهی گواهینامه های خارجی هستند و به دلیل مهاجرت یا مسافرت قصد ثبت مدارک خود را دارند از خدمات دیگری نیز برخوردار هستند و همچنین ۱۶ نفر به آن می رسند. به طور مستقیم و ۱۱ نفر به صورت روزمره در این مجموعه فعالیت می کنند.

* چه چالش هایی بر سر راه شما در این حرفه وجود دارد؟
چالش های متعددی در حوزه گردشگری موجود است به عقیده من ناهماهنگی بین دستگاه های اجرایی در این حوزه، فرسودگی ناوگان هوایی و عدم ثبات قیمت ها از بزرگترین دغدغه های موجود در حرفه ما است که کارشناسان هم از چالش های دیگر هستند و با توجه به آنها. به این مقصد مقصد مرزهای خود را به عنوان دلیلی خطرات بر روی تصمیم بستند، با کاهش چشمگیر اعزام مسافر به خارجی روبرو شدیم. این مورد باعث می شود همه آژانس های مسافرتی که مجموعه ما هم از این قاعده مستثنی نبود.

* صنعت گردشگری استان گلستان را چگونه ارزیابی کنید؟
با توجه به ظرفیت های متعدد استان گلستان در حوزه، توسعه این صنعت در گلستان نیازمند معرفی آن از سوی استانی در عرصه های کشور است. با توجه به چالش های متعدد موجود در این صنعت اداره کل میراث فرهنگی گلستان وجود خوبی در این حوزه انجام شده است. در سال های اخیر گلستان پیشرفت های زیادی در این زمینه وجود دارد و این امر باعث ارتقای جایگاه ما در سطح کشور می شود.

* با توجه به اینکه شما رئیس هیئت سوارکاری گرگان نیز هستید، وضعیت فعلی این ورزش را چگونه ارزیابی کنید؟
با توجه به وضعیت وضعیت، دو سالی است که فعالیت این ورزش در شهرستان محدود شده است اما در ماه های آینده بهتر شده و باشگاه های سوارکاری مجدداً اقدام به برگزاری کلاس های آموزشی کرده اند. من آینده روشنی را برای سوارکاری گلستان پیش بینی می کنم.

چالش های متعددی در حوزه گردشگری موجود است به عقیده من ناهماهنگی بین دستگاه های اجرایی در این حوزه، فرسودگی ناوگان هوایی و عدم ثبات قیمت ها از بزرگترین دغدغه های موجود در این حوزه است.

توجه به گردشگری ورزشی در گلستان |  جذابیت اسب ترکمن مغفول مانده است

* با توجه به ظرفیت‌های اسب ترکمن، به عقیده شما این ورزش چقدر می‌تواند در جذب تورگرگر باشد؟
در حال حاضر گردشگری ورزشی، مخصوصاً سوارکاری هنوز به جایگاه واقعی خود برسد. برگزاری جشنواره های زیبایی اسب ترکمن در شهرستان های استان یک فرصت خوب برای توسعه گردشگری ورزشی است.

* چالش های موجود در سوارکاری را چه می بینید؟
بیشتر چالش های ما در این حوزه بالابودن قیمت خوراک و عدم وجود متخصصان تحصیل در این حوزه است. این امر باعث پایین آمدن تراز این رشته ورزشی در جامعه ورزش استان شده است. هیئت سوارکاری استان گلستان با تشکیل کمیته های تخصصی برای آموزش و رونق سوارکاری استان همیشه تلاش های فراوانی می کند. برگزاری کلاس های آموزشی برای مربیان تجربی سوارکاری استان و ارائه آموزش در این حوزه از ویژه هیئت سوارکاری استان است.

یکی از راهکارهای توسعه در حوزه صنعت همدلی و یکپارچگی بین افراد و مجموعه های حاضر در این صنعت است. همچنین ایجاد می تواند یکی از راهکارهای برون رفت از رکود اقتصادی در این صنعت باشد.