توافق هسته ای چه تاثیری بر غیرنفتی ایران خواهد داشت؟


بازار گروه بین الملل: تهران اعلام کرده است که اولین غیرنفتی ایران در ماه سال ۱۴۰۱ (آوریل ۲۰۲۲) نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۵ درصد رشد داشته است.. این رشد به دنبال افزایش ۴۰ درصدی غیرنفتی کشور در کل سال گذشته گزارش شده است که به ۴۸ میلیارد دلار رسیده است.

رکورد تجارت غیرنفتی کشور در سال ۱۴۰۰ در حالی که به دست آمد که سخت ترین تحریم ها علیه ایران اعمال شد، اما با تلاش کارآفرینان، تولیدکنندگان و همکاری سازمان های مرتبط با تجارت خارجی، رکوردی تاریخی در سال گذشته به دست آمد.

زمانی که دولت ترامپ در ماه مه 2018 از توافق هسته‌ای ایران، تولید خارج شد، اعمال تحریم‌های ایالات متحده باعث کاهش رشد ناخالص داخلی ایران شد. همچنین، فشار نزولی بر نفت ایران وارد کرد، خارجی باعث تورم شدید و خروج شرکت های از ایران و محدود کردن دسترسی ایران به ذخایر و درآمد حاصل از نفتی و غیرنفتی می شود.

تحت فشار تحریم ها، نفت ایران نیز به میزان قابل توجهی کاهش یافت. تهران در ژوئن 2018، یک ماه از خروج از برجام، 2.6 میلیون که در روز کشف شد، اما پس از آن در دسامبر 2018 به 800 هزار بشکه در روز و در 2019 به 385000 بشکه در روز کاهش یافت.. بانگ شدن نفت ایران افزایش یافت، اما هنوز به بالاترین حد خود در ژوئن ۲۰۱۸ باز شده است.

همچنین، ایران در دسامبر ۲۰۱۹ روزانه ۵۵۵ هزار بشکه، در دسامبر ۲۰۲۰ برابر ۱.۱ میلیون بشکه در روز، در دسامبر ۲۰۲۱ معادل ۱.۴ میلیون بشکه و در آوریل ۲۰۲۲، روزانه ۱.۱ میلیون بشکه نفت صادر کرده است.. با این حال، تحریم‌ها علیه غیرنفتی مقاومت فشاری را نشان می‌دهند.

توافق هسته ای چه تاثیری بر غیرنفتی ایران خواهد داشت؟

تهران در سال ۱۳۹۶ برابر با ۳۹.۹ میلیارد دلار کالای غیرنفتی صادر کرد. در سال 2019 به 39 میلیارد دلار کاهش یافت اما در سال 2019 به 41 میلیارد دلار رسید.. تنها در سال 2000 که منجر به بروز حوادث ناگوار جهانی می‌شود، از همه‌گیری‌ها، منجر به غیرنفتی ایران به 35 میلیون دلار کاهش یافت.. اما یک سال بعد، غیرنفتی ایران به اوج خود یعنی ۴۸ میلیارد دلار رسید.

با این، حذف تحریم های غیرنفتی ممکن است منجر به افزایش 15 تا 25 درصدی بیشتر در درآمدهای غیرنفتی شود و این درآمد را بیش از آنچه در حال حاضر است، در دست داشته باشد..

بر اساس توسعه تجارت دولتی ایران، اقلام کلیدی غیرنفتی ایران شامل گاز طبیعی با 4.9 میلیارد دلار و 84 درصد رشد، اتیلن با 3.1 میلیارد دلار، متانول با 2.2 میلیارد دلار و 87 درصد رشد و 87 درصد رشد است. پروپان با ۱.۹ میلیارد دلار و رشد ۹۶ درصدی بوده است.

اگر ایالات متحده آمریکا را بر اساس بازنگری توافقنامه ای لغو کند، غیرنفتی تهران می تواند در سال اول توافق به 55 تا 6 میلیارد دلار برسد.

چهار کشور، ۷۰ درصد کل غیرنفتی ایران را تشکیل می دهد: ۱۴.۳ میلیارد دلار به چین، ۸.۹ میلیارد دلار به عراق، ۶.۱ میلیارد دلار به ترکیه و ۴.۹ میلیارد دلار به امارات متحده عربی.

بانک مرکزی ایران نشان دهنده روند رشد پیشرفت غیرنفتی ایران در ۱۵ سال گذشته است. دو جنگ10 تا 2013 و 2018 تا 2018 این روند پیشرفتی را مختل کرده است، اما نتوانست آن را 2013 یا معکوسی کند. جهش عظیم سال (آوریل ۲۰۲۱ تا مارس ۲۰۲۲) به ۴۸ میلیارد دلار، ۱۴۰۰ میلیون دلار از قیمت‌های بالاتر گزارش شده است.

این نتیجه گیری بر اساس بررسی وزن برخی از اقلام کلیدی موجودی ایران مانند متانول است. با این حال، به دلیل نبود اطلاعات دقیق برای همه موارد، نتیجه قطعی نیست.

برجام احیا با افزایش تولید نفت و غیرنفتی ایران، کاهش تولید و اعطای دسترسی جدید به ذخایر ارزی ایران، ممکن است سقف مالی را با سقف ۲۷۵ میلیارد دلاری در یک دوره ۱۲ ماهه در اختیار تهران قرار دهد.

بسیاری از همگان ایران به امید استفاده از فرصت‌های تجاری، فعالیت‌های مایلند ضد تحریم‌های تهران را نادیده می‌کنند و تجارت دوجانبه خود را با افزایش دهنده جمهوری اسلامی انجام می‌دهند. ایران نیز به ویژه در دولت توجه به همسایه و افزایش تجارت با آنها را در الویت قرار داده و قصد دارد تا از طریق رشد اقتصادی با همسایگان مشکلات اقتصادی کشور را بررسی کند.

مبادلات تجاری ایران با همسایگان از ماه مارس تا دسامبر ۲۰۲۱، بالغ بر ۹۲ میلیون تن حجم و بیش از ۴۶.۲ میلیارد دلار وجه نقد بوده است. این رقم نسبت به سال قبل آن 13 درصد از نظر حجم و 28 درصد از نظر ارزش پولی افزایش یافته است.

میزان تحقق به همسایه نیز اینگونه بوده است: عراق با ۸.۹میلیارد دلار و رشد ۲۱درصدی، ترکیه با ۶.۱میلیارد دلار و رشد ۱۴۱درصدی، امارات با ۴.۹ میلیارد دلار و ۸ درصد کاهش، افغانستان با ۱.۸ دلار دلار و رشد. کاهش ۲۰درصدی و پاکستان با ۱.۳ میلیارد دلار و رشد درصدی پنج هدف اول کالاهای ۲۴ درصدی ایران به ۱۵ کشور همسایه در سال ۱۴۰۰بودند.

معاون وزیر اقتصاد افزود: عمان با ۷۱۶ میلیون دلار و رشد ۶۳ درصدی، روسیه با ۵۷۹ میلیون دلار و رشد ۱۵درصدی، آذربایجان با ۵۶۵ میلیون دلار و رشد ۱۱درصدی، ترکمنستان با ۳۳۵ میلیون دلار و رشد ۱۴۴ درصدی، ارمنستان با ۳۰۴ میلیون دلار، قزاقستان با ۱۸۷ میلیون دلار و رشد ۱۱ درصدی، کویت با ۱۵۸ میلیون دلار و رشد دو درصدی، قطر با ۱۳۴میلیون دلار و کاهش ۲۰درصدی، بحرین با ۱۰میلیون دلار و رشد ۱۵درصدی و عربستان با ۴۱.۴ هزار دلار، ۱۰مقصد کالاهای ایرانی به همسایه بوده است. .

وزیر اقتصاد میزان افزایش تولید از هر کدام از همسایه‌ها گفت: امارات با ۱۶.۵ میلیون دلار و ۶۹ درصد رشد، ترکیه با ۵.۳ میلیارد دلار و ۲۰ درصد، روسیه با ۱.۷ میلیارد دلار و رشد ۵۴ درصدی، عراق. با ۱.۲ میلیون دلار و رشد ۷۹۰ درصدی و عمان با ۶۱۹ میلیون دلار و رشد ۴۳ درصدی، پنج کشور برای تامین نیازهای کشور در بین همسایگان در سال ۱۴۰۰ بودند.

رئیس کل گمرک ایران افزود: پاکستان با ۳۱۲ میلیون دلار، قزاقستان با ۷۸ میلیون دلار، آذربایجان با ۴۲.۶ میلیون دلار، ترکمنستان با ۳۳.۳ میلیون دلار، افغانستان با ۲۱.۱ میلیون دلار، ارمنستان با ۲۰.۲ میلیون دلار، کویت با ۱۴.۸ میلیون دلار ، قطر با 9.6 میلیون دلار و بحرین با 1.5 میلیون دلار به ترتیب ۱۰کشور دیگر، برای تامین کالاهای مورد نیاز جمهوری اسلامی در سال گذشته بودند.

از تحریم های خارجی بر تضعیف تحریم های غیر نفتی علیه رسانه های ایران تاکید کرده و معتقدند که اگر آمریکا تصمیم می گیرد منابع و سرمایه سیاسی بیشتری را برای اعمال تحریم ها اختصاص دهد، می تواند تحریم های غیرنفتی را به طور آزمایشی اجرا کند.. اگر ایالات متحده آمریکا را بر اساس بازنگری توافقنامه ای لغو کند، غیرنفتی تهران می تواند در سال اول توافق به 55 تا 6 میلیارد دلار برسد..

برجام احیا با افزایش تولید نفت و غیرنفتی ایران، کاهش تولید و اعطای دسترسی جدید به ذخایر ارزی ایران، ممکن است سقف مالی را با سقف ۲۷۵ میلیارد دلاری در یک دوره ۱۲ ماهه در اختیار تهران قرار دهد..