تمام فلسطین؛ یکپارچه علیه صهیونیست‌هابه گزارش خبرنگار شبکه خبری تهران نیوز، عصر روز یکشنبه، هشتم خرداد ماه بیش از یک هزار شهرک‌نشین صهیونیست با پشتیبانی نظامیان صهیونیست وارد صحن‌های مسجدالأقصی شدند تا جشن پرچم را برگزار کنند. این جشن از سالی که اشغال‌گران رژیم صهیونیستی توانستند به‌طور کامل قدس را اشغال کنند پدید آمده است، صهیونیست‌ها هرساله این روز را با انواع مراسم‌ها جشن می‌گیرند که مهم‌ترین بخش این مراسم‌ها، جشن پرچم است. در این روز هزاران نفر از شهرک‌نشینان اشغال‌گر با پرچم بیرون می‌آیند و شعارهای نژادپرستانه علیه فلسطینیان سر می‌دهند و خواستار تخریب مسجدالأقصی و بنای هیکل سوم می‌شوند. در این مراسم به اهالی قدس حمله و اموال آن‌ها را تخریب می‌کنند.

اما جشن پرچم امسال دارای یک تفاوت مهم با سال‌های گذشته است؛ در راهپیمایی امسال بسیاری از جریان‌های رژیم صهیونیستی اعلام کرده‌اند که هم‌زمان با شروع مراسم به تخریب مسجد قبةالصخره مشغول خواهند شد. این خبر با واکنش گروه‌های مقاومت همراه بود. «فوزی برهوم» سخنگوی جنبش مقاومت اسلامی(حماس) روز یک‌شنبه گفت: «تمامی فلسطین به صحنه نبرد یکپارچه در دفاع از مقدسات اسلامی تبدیل شده است. مردم فلسطین امروزه نبرد مقدسی را در مسجدالأقصی آغاز کرده‌اند تا نظامیان اشغال‌گر و شهرک‌نشینان نتوانند در آن رسوخ کنند و می‌بایست نبرد با اشغال‌گران در تمامی محور مقاومت و در تمامی سطوح جریان داشته باشد.»


بیشتر بخوانید:

واکنش ایران به هتک حرمت به مسجدالاقصی توسط صهیونیست‌ها


اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی حماس هشدار داده که مقاومت گزینه‌های زیادی برای مقابله با راهپیمایی پرچم صهیونیست‌ها دارد.

مشیر المصری، عضو ارشد حماس گفت: «دشمن صهیونیستی را از اجرای این طرح جهنمی برحذر داشته و اعلام می‌داریم که مقاومت کاملاً آماده و دست به سلاح است و تنها منتظر یک اشاره است.»

اما با وجود هشدارهای مکرر فلسطینیان، سرانجام راهپیمایی پرچم با شعارهایی بر ضداعراب و توهین به پیامبر اسلام(ص) آغاز شد. نشریه تایمز اسرائیل در این باره می‌نویسد: «تعدادی از جوانان اسرائیلی که در راهپیمایی پرچم حضور پیدا کرده بودند در نزدیکی باب‌الدمشق بخش قدیمی شهر قدس، شعار «مرگ بر اعراب» سر داده‌اند و همچنین گفته می‌شود به پیامبر عظیم‌الشأن اسلام توهین کرده‌اند. این تحریک‌ها باعث به وجود آمدن درگیری شدید میان شهرک‌نشینان صهیونیست با مردم فلسطین شد. بنا به گفته هلال‌احمر فلسطین حداقل ۱۶۳ نفر مجروح شده که که حداقل ۲۰ نفر از آن‌ها با گلوله مجروح شده‌اند؛ این در حالی است که درگیری‌ها در ۱۲ منطقه کرانه باختری همچنان ادامه دارد.

اما انچه از راهپیمایی پرچم امسال به خوبی احساس می‌شد، شکست رژیم صهیونیستی در القاء کردن حاکمیت خود بر قدس بود، تحلیلگران رسانه‌های اسرائیلی در این باره می‌گویند که تحولات اخیر در قدس اشغالی به هیچ‌وجه نشان‌دهنده حاکمیت اسرائیل بر قدس نبوده و چیزی جزء نمایش نیروهای امنیتی اشغال‌گر در کنار تظاهرات نژادپرستانه شرکت‌کنندگان در راهپیمایی تحریک‌آمیز پرچم نبود.

سعید خطیب‌زاده سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان نیز در شامگاه یکشنبه هتک‌حرمت به مسجدالأقصی توسط صهیونیست‌های نژادپرست و حمله اشغال‌گران قدس به مردم و مدافعان قبله اول مسلمانان را به شدت محکوم و تأکید کرد: «بیت‌المقدس یکپارچه پایتخت همیشگی فلسطین، من البحر الی النهر است.»

خطیب‌زاده ضمن تجلیل از پایداری و مقاومت مردم فلسطین و مدافعان قدس، نسبت به ماجراجویی‌های جدید و اقدامات تحریک‌آمیز صهیونیست‌ها هشدار داده و با یادآوری آرمان قدس به‌عنوان اولویت اول جهان اسلام اظهار داشت: «وظیفه همه آزادگان جهان به‌ویژه مردم و کشورهای اسلامی است تا نسبت به دفاع همه‌جانبه از بیت‌المقدس و مقابله با رژیم آپارتاید صهیونیستی، به صورت متحد عمل کنند.»

انتهای پیام/*