تلاش عربستان برای بازگرداندن اعتبار از دست رفتهبه گزارش خبرنگار شبکه خبری تهرانیک مقام ترکیه ای اعلام کرده است که محمد بن سلمان 22 ژوئن به ترکیه سفر می کند. این اولین سفر محمد بن سلمان به ترکیه پس از ترور جمال هاشمی در کنسولگری عربستان در استانبول است. ولیعهد سعودی علاوه بر ترکیه به قبرس و مصر نیز سفر خواهد کرد. وجه مشترک سه کشوری که ولیعهد عربستان سعودی قصد سفر به آنها را دارد برقراری روابط با رژیم صهیونیستی در سال های اخیر است.

المائدین گزارش داد: تصادفی نیست که ولیعهد عربستان ششمین سال خود را با سفر به ترکیه آغاز می کند. بن سلمان از انزوا خارج شده و از متهم شدن به دست داشتن در ترور جمال هاشمی روزنامه نگار سعودی برای بستن بازار برای منافع و سوء استفاده هایی که این پرونده باز کرده است، دور است. آغاز سفر او جایگاه بین المللی او را تقویت می کند و به دنبال برقراری ارتباط مجدد با جهان است که پس از از هم پاشیدگی هاشمجی قطع شد.
بسیاری از کارشناسان بر این باورند که عربستان سعودی پس از شکست تلویحی در یمن و توقف موقت با انصارالله به دنبال بازیابی اعتبار خود است، جنگی که عربستان مدعی شده تا دو هفته دیگر به پایان می رسد، اما پس از هفت سال مقاومت یمن به زانو در آمده است. بنابراین یکی از اهداف این سفر را می توان بازپس گیری عربستان در بین کشورهای منطقه دانست. برخی دیگر از کارشناسان معتقدند با توجه به اینکه این سفر قبل از سفر بایدن به ریاض انجام شده است، می تواند در راستای اتحاد کشورها برای مقابله با ایران باشد.

اما آنچه سفر بسمان به ترکیه را بیش از دو کشور دیگر مهم می کند، اولاً موضع ترکیه در قبال ترور کشکاچی است که مدتی کاملاً با عربستان موافق بود و کار عربستان را توجیه می کرد. موضوع دوم انتخابات ترکیه است. اردوغان به دنبال حمایت مالی از رای ترکیه است و عربستان سعودی بهترین گزینه است.

در مجموع عربستان پس از پذیرش تلویحی شکست جنگ در یمن، به دنبال راه هایی برای بازیابی اعتبار خود است، از این رو در سیاست جدید خود تعامل با کشورهای منطقه را در دستور کار خود قرار داده است.

انتهای پیام/*