تعطیلی ۱۶ واحد صنایع تبدیلی و غذایی در همدان| وعده احیا تا پایان امسال


بازار گروه استان ها: واحدهای صنایع تبدیلی مناسب در استان همدان ازجمله مشکلات اساسی فعالان بخش کشاورزی است تا آنجا که به نظر می‌رسد برای ترغیب و جذب سرمایه‌گذاران به‌منظور احداث واحدهای فرآوری محصولات و کشاورزی در استان همدان می‌شود..

همدان‌های بالقوه‌ی بسیاری در بخش کشاورزی و دامداری اما به دلیل عدم وجود زیرساخت‌ها ازجمله‌ای از صنایع تبدیل شده‌اند هنوز مشکلات فراوانی وجود دارد که رفع این مشکل، حمایت بیشتر از افراد را می‌طلبد..

گفتگو با مدیران دست‌اندرکار در این زمینه برنامه‌ریزی برای ایجاد تحول در این بخش است که مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان در همین رابطه با خبرنگار بازار بابیان اینکه اجرای برنامه‌ها و فرآیندهای صنایع غذایی و تبدیل به طور طبیعی مدنظر است. گفت: یکی از برنامه‌ها که از اسفندماه ۱۴۰۰ تغییریافته بحث سامانه صدور مجوزهای صنایع غذایی و تبدیلی است.

حسن محمدی بابیان اینکه ما از سال 95 مجوز صدور را کاملاً به‌صورت الکترونیکی انجام می‌دهیم، اما دولت از 18 اسفندماه به‌منظور بررسی مجوزها سامانه سیستم را تعریف کرد، گفت: سامانه سامانه سامانه را تعریف کرد. g4b اسفندماه تعریف شد و تمام متقاضیان سرمایه‌گذاری باید در آن ثبت‌نام کنند و هویت‌ها به سامانه سماک جهاد کشاورزی لینک می‌شوند و به‌راحتی می‌توانند مجوزهای خود را دریافت کنند..

اگر کسی در این سامانه ثبت نام کند، نیاز به تغییر این سامانه وجود ندارد.

وی بابیان اینکه یک شائبه بین پذیران به وجود آمده است که اگر کسی در این سامانه ثبت‌نام کند دیگر نیاز به تغییر وجود ندارد که اینگونه نیست، گفت: دریافت مشکلی وجود ندارد و کسی که در این سامانه ثبت‌نام کند در کمتر از دو ساعت ممکن است. اولیه را ولی بحث صدور جواز می‌تواند و پروانه بهره‌برداری از فرآیندهای طولانی‌تری دارد.

تعطیلی ۱۶ واحد صنایع تبدیلی و غذایی در همدان|  وعده احیا تا پایان امسال

محمدی توضیح داد: کسی که جواز دریافت می کند یا باید از زمین های شهرک صنعتی استفاده کند و یا خودش زمین را معرفی کند و بعد از اخذ مجوزهای لازم تغییر کاربری گرفته و بعد از ساخت و ساز و نصب ماشین آلات پروانه بهره برداری را دریافت کند. کند.

مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان در ادامه با اشاره به نامگذاری امسال و انتخاب عنوان «تولید، دانش‌بنیان و شغل آفرین» برای سال جاری عنوان کرد: صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان در تحقق شعار سال چهار برنامه اجتماعی را تعریف کرده است.

طی سال جاری ۲۰ تا ۲۵ واحد جدید صنایع تبدیلی و غذایی با ۱۰۰ هزار تن در استان همدان به بهره برداری خواهد رسید.

محمدی بابیان در حال احداث واحدهای صنایع جدید تبدیل و برنامه‌ای برای اولین بار تعریف‌شده برای اجرا در سال جاری است، افزود: طبق پیش‌بینی‌ها طی سال جاری ۲۰ تا ۲۵ واحد جدید صنایع تبدیلی و غذایی با ۱۰۰ هزار تن در استان همدان به بهره‌برداری خواهد رسید..

وی با توجه به این اقدام از مهمترین برنامه‌های گروه‌های صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی استان در ایجاد نیرو و افزایش تولید، گفت: فعال‌سازی‌های تعطیل از دیگر برنامه‌های محوری تعریف‌شده در سال جاری است..

محمدی کرد: ۱۵ یا ۱۶ واحد صنایع تبدیلی و غذایی در استان همدان به چندین سال تعطیل می‌شود که پیش‌بینی می‌شود در سال جاری هفتم یا هشت واحد صنایع تبدیلی تعطیل و راکد استان دوباره فعال و بهره‌برداری می‌شود و با فعال‌سازی این واحدها صدها نفر می‌شوند. طرح جدید و ۵۰ هزار تن فرآوری جدید به وضعیت موجود اضافه شود.

فعال سازی واحدهای نیمه فعال
وی همچنین بابیان یکی دیگر از برنامه‌های سال جاری فعال‌سازی واحدهای نیمه فعال خواهد بود، ذکر می‌شود: برخی از واحدهای صنایع‌تبدیلی در استان همدان با ظرفیت ۲۰، ۳۰ و یا ۵۰ درصد فعال هستند که این اتفاق به دلایل مشکلات ناشی از مشکلات فروش، سرمایه‌گذاری است. در گردش‌ها و یا مشکلات آنها با سایر دستگاه‌ها به‌عنوان حساب‌های اجتماعی و ادارات که کمتر از میزان توان خود در حال فعالیت هستند، به‌ناچار می‌شوند..

تعطیلی ۱۶ واحد صنایع تبدیلی و غذایی در همدان|  وعده احیا تا پایان امسال

محمدی: کمک هزینه بانکی به مبلغ چهار هزار و 200 تومان به استان همدان تزریق می‌شود که بخش عمده‌ای از این کمک‌ها به سازمان جهاد کشاورزی پرداخت می‌شود و سعی بر آن است که بخش عمده‌ای از این تسهیلات را مدیریت صنایع تبدیلی سازمان‌های دریافت و واحدهای انجام دهد. نیمه فعال را با این تسهیلات بانکی فعال کند.

وی مجوز طرح توسعه به واحدهای صنایع تبدیلی و غذایی استان را دیگر برنامه محوری تعریف شده در این سال دانست و اظهار کرد: در این رابطه برخی از واحدهای موجود در آن رادارند که طرح توسعه فعال ایجاد کرده و توانایی تولید خود را افزایش دهند که امیدواریم در همین راستا باشد. رابطه در سال جدید هفتم یا هشتم طرح توسعه جدید به بهره برداری برسد.

وجود ۴۴۲ واحد صنایع تبدیلی و غذایی دارای پروانه بهره برداری با حدود هشت هزار و ۸۰۰ نفر با توان جذب ۴.۵ میلیون تن محصول خام خام در استان همدان

محمدی از وجود ۴۴۲ واحد صنایع تبدیلی و دارای پروانه بهره برداری با حدود هشت هزار و ۸۰۰ نفر با توان جذب ۴.۵ میلیون تن محصول خام خام در استان همدان خبر داد و افزود: این واحدها در شهرستان های ملایر و بهار مستقر هستند که امیدواریم با سرمایه‌گذاران در سایر شهرستان‌ها ازجمله تویسرکان، اسدآباد، فامنین و درگزین تعداد واحدهای صنایع تبدیلی و غذایی این شهرستان‌ها هم افزایش می‌یابد..

مدیر صنایع تبدیلی و غذایی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان به موضوع ذخیره‌سازی محصولات کشاورزی اشاره و بیان کرد: در حال حاضر در استان همدان ۸۸ واحد سردخانه با ظرفیت ۲۴۰ هزار تن پروانه بهره‌برداری دارند و ۶۳ واحد سردخانه نیز با ۲۳۵ هزار تن و پیشرفت دارند. بیش از 30 درصد در حال احداث است.

حدود ۳۰ درصد محصولات تولیدی کشاورزی استان همدان به دلیل عدم سردخانه از بین میرفت.

دلیل محمدی بابیان اینکه درگذشته حدود ۳۰ درصد از محصولات تولیدی کشاورزی استان همدان به‌خصوص سیب‌زمینی به سردخانه از بین می‌رفت، ادامه داد: در حال حاضر طرح‌های شاخص درزمینه صنایع تبدیلی در استان همدان در دست اجراست..

تعطیلی ۱۶ واحد صنایع تبدیلی و غذایی در همدان|  وعده احیا تا پایان امسال

وی از بهترین طرح‌ها در حال احداث واحد فرآوری سیب زمینی شهرستان بهار با سرمایه‌گذاری 25 میلیارد تومان بوده است که بخش ساختمانی آن دارای 8 درصد پیشرفت ساختار است و برای تکمیل طرح به سه میلیون دلار یکی از تسهیلات ارزی نیاز دارد..

حسن محمدی با اشاره به افتتاح و بهره برداری از طرح فوق در سال آینده افزود: این طرح برای 200 نفر و به صورت مستقیم غیرمستقیم برای دو هزار نفر به همراه خواهد داشت..

محمدی همچنین با اشاره به واحد فرآوری سیب زمینی در حال احداث در استان همدان عنوان کرد: این واحد نیز با سرمایه‌گذاری 200 میلیارد تومانی دارای 10 درصد پیشرفت بوده است و در مواردی که بانک‌های مورد استفاده در سال آینده به بهره‌برداری می‌رسند، می‌رسد..

صدور مجوز شش واحد درجه بندی و بسته بندی گشنیز در نهاوند
وی در رابطه با گشنیز نیز گفت: درزمینه فرآوری گشنیز در شهرستان نهاوند شش واحد درجه بندی و بسته بندی فعال است که طی دو یا سه سال گذشته به این واحدها مجوز داده شده است..

محمدی بابیان به دو واحد از این بهره‌برداری رسیده و پیش‌بینی می‌شود دو واحد دیگر نیز در سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد، اضافه می‌کند: در رابطه با واحد تولید فرگشنیز با پیشرفت ۸۰ درصد در بحث عصاره و اسانس گشنیز پیش‌بینی می‌شود در شش ماهه سال جاری. این واحد افتتاح می شود.

پرواضح است که صنایع تبدیلی به کشاورزان نمی شود که به کارهایی می پردازند که خود نیز راضی به انجام آن می شوند، کشاورزان برای تولید محصولات و هزینه های حذف محصولات خود را باقيمانده های بسیار اندک به دست می فروشند و سود کشاورزان عاید دلالان می شود، بنابراین برای رفع این امر. مشکل باید تلاش کرد تا زحمت کشاورزان به هدر نرود.