تعریف کریدور اقتصادی جدید با محوریت ایران، رویکرد روسیه و ترکیهحمیدرضا ترقیکارشناس مسائل بین الملل در گفتگو با خبرنگار سرویس بین الملل شبکه خبری تهران نیوز وی با تحلیل سفر روسای جمهور روسیه و ترکیه به ایران برای شرکت در اجلاس آستانه و نقش جمهوری اسلامی در منطقه به عنوان یک قدرت بلامنازع منطقه ای، تصریح کرد: اجلاس آستانه و سفر بایدن به منطقه تقریباً متوالی است. و جمهوری اسلامی واکنش خاصی به این سفر نداشت چرا که اساسا دستاوردی برای این سفر نشان نمی دهد.


بیشتر بخوانید:

نشست آستانه اوج نقش ایران را در منطقه نشان داد


وی افزود: سفر پوتین و اردوغان به تهران را از دو منظر می توان ارزیابی کرد، نخست از منظر امنیتی، زیرا امنیت منطقه از سوی رهبری آمریکا و نقش رژیم صهیونیستی در گذشته تهدید می شود. در حالی که ایران گلوگاه امنیت منطقه محسوب می شود.

این کارشناس مسائل بین الملل تصریح کرد: روسیه از چند سال پیش به نقش جمهوری اسلامی در امنیت منطقه پی برد و خواست در کنار ایران برای امنیت منطقه به ویژه سوریه نقش آفرینی کند.

ترقی تصریح کرد: عضویت دائمی ایران در سازمان شانگهای به درخواست روسیه اتفاق افتاد زیرا «شانگهای» یک سازمان امنیتی است و ایران می تواند نقش بزرگی در امنیت منطقه داشته باشد.

وی افزود: روس ها نیز متوجه شده اند که امنیت در منطقه غرب آسیا بدون ایران دست نیافتنی تر به نظر می رسد و جمهوری اسلامی بازیگر اصلی امنیتی منطقه به شمار می رود.

این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به معادلات اقتصادی خاورمیانه و آسیا گفت: کشورها متوجه شده اند که آمریکا و رژیم صهیونیستی لنگر ناامنی در منطقه هستند و باید کریدورها و تبادلات اقتصادی جدیدی بین کشورها تعریف شود. این منطقه.

ترقه گفت: ایران اسلامی به دلیل دارا بودن منابع ارزشمندی مانند انرژی و قرار گرفتن در موقعیت جغرافیایی مناسب، بازیگری که حذف شدنی نیست، هدف مبادلات اقتصادی کشورها محسوب می شود.

وی در ادامه توضیح داد: کشاندن ایران و کشورهای منطقه به اقتصاد منطقه و جهان رویکرد و هدف غرب به رهبری آمریکاست، اما آمریکا نیز متوجه شد که جمهوری اسلامی بازیگر و قدرت بلامنازع منطقه است.

کارشناس مسائل بین الملل افزود: کشورها برای بهبود روابط خود با ایران کریدور شمال-جنوب را تعریف کرده اند، زیرا ایران در قلب این کریدور قرار دارد و چه آمریکا و غرب بخواهند و چه نخواهند، ایران قدرت و قدرت است. نقش آفرین در منطقه

ترقی تصریح کرد: از سوی دیگر ترکیه به ایران به عنوان یک شریک اقتصادی بلندمدت نگاه می کند و اقتصاد ترکیه به گونه ای سازماندهی شده است که بتواند به عنوان شریک با اقتصاد آسیا به ویژه ایران همکاری کند.

وی تصریح کرد: با وجود اختلافات بین ایران و ترکیه، ترک ها معتقدند که می توان به ایران به عنوان یک شریک استراتژیک اقتصادی نگاه کرد و حتی با حضور سایر کشورها روابط اقتصادی با ایران را تسریع کرد.

انتهای پیام/*