تعرفه انتخاب سلیقه ای، مانعی برای رقابت پذیری صنعت نساجیبه بازار، عباسزاده با بیان اینکه نظام تعرفه‌گذاری در جهت حمایت از تولید نبوده است، افزود: نظام تعرفه‌گذاری از جمله چالش‌های صنعت نساجی به شماره می‌رود و برخورد با بررسی‌های انجام نشده و کارشناسی نشده در تعاریف باعث افزایش قیمت تمام محصولات تولیدی می‌شود. تولید می‌شود و رقابت فضایی در بازارهای جهانی را از تولیدکننده ایرانی سلب و مقابله با سختی می‌کند.

عضو هیئت مدیره انجمن صنایع نساجی ادامه داد: به دلیل اینکه محصولات بیشتری از مسیری غیر از گمرک وارد کشور می‌شوند و از آن طرف می‌شود ۴ میلیارد دلار در صنعت نساجی وجود دارد، به دلیل بالا بودن قیمت تمام محصولات که نظام تعرفه‌های حاکم هستند. بر این صنعت ایجاد شده است.

ارز 4200 تومانی را برآورد کرد تا قبل از سال 1401 بیان کرد و گفت: در حالی که کالای وارداتی با دلار نیمایی به قیمت 23 هزار تومان می‌شود، اما گمرکی آن بر اساس حقوق 4200 تومانی می‌شود و 70 درصد در پوشاک حدود 70 درصد است. ۱۴ درصد قیمت تمام شده کالا را دربرمی گرفت. این معناست که تعرفه‌ها باید برای صنعت انجام شود و صرفاً درآمدی برای گمرک به شماره می‌رفت.

وی با اشاره به اختلاف نظر میان اتحادیه‌ها و صنوف تولید و فروش در صنعت نساجی گفت: وقتی در مورد بحث بحث می‌شود، تولیدکنندگان نخ‌ها و پارچه‌ها می‌توانند مواد اولیه را در آن‌ها پایین بیاورند تا به رقابت‌های خارجی بپردازند و در مقابل صنوفی قرار گیرند. محصول نهایی را به بازار عرضه می‌کنند طرفدار تعرفه بالا هستند تا از فروش آن‌ها حمایت شود.

وی همچنین به واردات ماشین آلات صنعت نساجی اشاره کرد و گفت: ماشین آلات صنعت نساجی با هدف سرمایه گذاری همیشه از تعرفه های گمرگی معاف بوده است و تنها کسانی هستند که برای خرید و فروش واردات به حقوق می شوند، اما در حال حاضر. حاضر با تعیین حقوق گمرکی برای ورود ماشین آلات به نام حمایت از تولید داخل، در عمل صنعت نساجی که یکی از نیازهای اصلی آن تجهیزات و ماشین آلات به روز است، مقرون صنعتی به صرفه نخواهد بود.

رئیس کارگروه رنگرزی، چاپ و تکمیل، این باور را که باید همه کالاهای واسطه‌ای مورد نیاز در صنعت را خودمان تولید کنند نیز درست نشوند و گفت: ساخت ماشین آلات نساجی در فضای بعد از انقلاب شکل گرفت و به دنبال آن ۲ کارخانه غدیر یزد و کارخانه دیگری در تبریز راه‌اندازی می‌شود که ماشین آلات نساجی ایرانی با تولید و کیفیت پایین ماشین‌های بافندگی خانگی تولید می‌شود، یعنی با حمایت‌های زیادی که از این ۲ واحد تولیدی انجام می‌شود، به دلیل اینکه فناوری به درستی انجام می‌شود و در داخل می‌شود. همچنین فناوری مورد نیاز این صنعت وجود ندارد، هر دو کارخانه امروز به جای تولید ماشین آلات نساجی تبدیل به کارخانه تولید قطعات خودرو می شوند.