تسریع در واردات برنج باعث تنظیم بازار داخلی می شودبه گزارش بازار، «مسیح کشاورز» در وضعیت خاص برنج و میزان ذخایر آن، افزود: واردکنندگان با مشکل سالیانه عدم اجرای قانون بودجه ۱۴۰۱ در بحث عوارض گمرکی، قیمت‌گذاری بر روی واردات، افزایش نرخ جهانی برنج، انحصار واردات برنج از هند و پاکستان همچنین ممنوعیت فصلی وارد برنج می شوند که همین باعث کاهش تولید می شود.

وی اضافه کرد: چندی پیش در جلسه‌ای آمار کسری برنج توسط بخش خصوصی اعلام شد و از دولت خواستیم تمهیداتی برای رفع مشکل واردات بیندیشد که روز دوشنبه هفته گذشته به دفتر امنیت وزارت جهاد کشاورزی دعوت شد و مشکلات را مطرح کرد.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج ایران با اشاره به کسری برنج، گفت: با توجه به گذران ایام نوروز و ماه مبارک رمضان و افزایش مصرف طی این مدت، نیاز بود در دو ماه گذشته ۴۰۰ هزار تن برنج وارداتی تامین و وارد کشور شود، اما با وجود حجم بیش از مصرف تنها ۲۷۰ هزار تن برنج وارد کشور شد که برای کسری کافی نبود.

وی همچنین درباره اجرای قانون بودجه در گمرکات کشور، گفت: بودجه ۱۴۰۱ تصویب شده، اما در گمرکات اجرایی نمی‌شود؛ به طوری که گمرکات بر اساس بودجه سال گذشته (1400) کار می‌کردند، یعنی محاسبه ارزش گمرکی از 4200 به ETS (میانگین نرخ نیمایی و بازار آزاد) نبود و اگر گمرک و سود بازرگانی تغییر کند، تفاوت 2 تا 3 هزار تومان هر کیلو برنج مابه‌التفاوت را باید وارد کند که همین امر باعث وارد شدن خطر نکند و برنج وارد کشور شود.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج ادامه داد: اکنون نزدیک چند روز است که نرم‌افزارها به‌روزرسانی شده و قانون در گمرکات اجرایی می‌شود که همین امر می‌تواند روند را تسریع کند.

کشاورزان بعدی را قیمت گذاری دستوری برنج وارداتی توسط وزارت جهاد کشاورزی مشکل عنوان کرد و گفت: در سال 110 قیمت دستوری برای واردات برنج تعیین شده بود و واردکنندگان همکاری می کردند، اما اکنون ما با افزایش قیمت جهانی برنج و هزینه های واردات ازجمله افزایش عوارض گمرکی روبرو هستیم. هستیم، بنابراین ثبت سفارش‌ها باید بر اساس قیمت‌های جدید اعمال شود.

به گفته وی، برای واردکننده به‌صرفه نیست که برنج وارداتی کیلویی 35 هزار تومان برایش تمام و بعد از قیمت دستوری سال گذشته دولت با نرخ 30 تا 31 هزار تومان محصول را روانه بازار کند.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج در گفت‌وگو باایرنا درباره ممنوعیت فصلی واردات برنج بیان کرد: ممنوعیت فصلی واردات برنج باعث می‌شود که این محصول توسط مشابه هند و بسته‌شده باشد، به‌طوری‌که قبل از اجرای ممنوعیت این قیمت برنج خود را انجام دهند.

کشاورز افزود: همچنین حذف برنج تایلندی از لیست واردات توسط شرکت بازرگانی دولتی ایران باعث ایجاد انحصار در بازار خرید هند و پاکستان می شود که درنهایت همه اینها باعث افزایش قیمت برنج خارجی و ایرانی می شود.

وی گفت: شرکت بازرگانی دولتی با عرضه ذخایر احتیاطی خود را برای عید و ماه مبارک رمضان به‌طور میانگین باعث کاهش قیمت این محصول در بازار شد، اما با خرید خود در حجم بالا باعث افزایش قیمت برنج در بازار جهانی شد.

دبیر انجمن واردکنندگان برنج بر این باور است که شرکت بازرگانی دولتی ایران تامین کننده نیازک کشور است، بنابراین لازم است خرید برنج احتیاطی کشور را به‌تدریج انجام دهد تا برنج را با قیمت مناسب خریداری و در صورت نیاز به بازار عرضه کند.

کشاورز با بیان اینکه برنج از سویی خاص می‌تواند قیمت محصول را در بازار تعدیل کند، گفت: اکنون دولت باید به واردکنندگان سفارش جدید را با قیمت‌های جدید اعمال کند، همچنین تصمیم‌گیری برای ممنوعیت فصلی واردات برنج باید در این هفته انجام شود. مشخص شود تا صادرکننده برنج اقدام به افزایش قیمت این محصول نکنند.

وی اضافه کرد: به‌طوری که حتم تسریع در ثبت سفارش‌ها و تولید این محصول می‌تواند از نوسان قیمت بازار برنج جلوگیری کند. در صورت حمایت دولت، بخش خصوصی تلاش با واردات برنج تایلندی کیفی بازارهای متنوعی ایجاد می‌کند که همین امر باعث تعدیل قیمت‌ها و ورود برنج کیفی به بازار ایران خواهد شد.