ترکیه قیمت گاز را افزایش دادبه گزارش بازرا، ترکیه قیمت گاز طبیعی و برق را افزایش داد و عامل اصلی این تصمیم را افزایش شدید قیمت انرژی در بازارهای جهانی می‌داند. این اتفاق می‌تواند باعث افزایش تورم شود که در ماه گذشته میلادی به بالاترین سطح در ۲۴ سال گذشته، تبدیل شود.

تركيه نزديك به كل نيازهاي انرژي خود را وارد مي‌كند، چنين شرايطي اين كشور را در برابر افزايش قيمت‌هاي انرژي كه در سال جاری رخ می‌دهد، آسیب می‌كند.

افزایش هزینه‌های انرژی جهان در ماه‌های اخیر به‌شدت هزینه‌ها را برای آنکارا افزایش داده است.

تورم حداقل ۷۰ درصد و ضعیف ارز لیر آن هم در آستانه انتخابات اواسط سال ۲۰۲۳ میلادی برای طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه به دردسر بزرگی بدل شده است و نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد از او و حزب حاکم عدالت و توسعه به‌دلیل فشارهای اقتصادی کاهش یافته است.

شرکت دولتی بوتاش (BOTAS) ترکیه اعلام کرد: قیمت گاز برق طبیعی برای خانوارها ۳۰ درصد، برای نیروگاه‌های ۱۶.۳ درصد، و برای گاز صنایع ۱۰.۲ درصد افزایش یافته است.

این در حالی است که در ماه آوریل نیز قیمت گاز خانگی ۳۵ درصدی را تجربه کرد.

بوتاش اعلام کرد: همگی دارند که قیمت انرژی را در بازارهای جهانی و اروپا افزایش می دهند، مصرف کنندگان در معرض قیمت های بالای انرژی قرار دارند.

بر اساس اعلام این شرکت دولتی ترکیه، افزایش قیمت جهانی در همان میزان مصرف‌کننده‌های ترکیه دریافت نمی‌شود، بلکه کاهش مصرف برای مصرف‌کنندگان نهایی در نظر گرفته شده است.