ترانزیت کالا از طریق ایران با همسایه خزر می‌تواند تا ۵۰ میلیون تن افزایش یابدبه گزارش بازار، شهریار افندی زاده معاون حمل و نقل و نقل و انتقال راه و شهرسازی با اشاره به وزیر نفت ایران از طریق آذربایجان به قاز و روسیه و از طریق ترکمنستان به سی آی این ارتباط می‌شود، گفت: مجمع اقتصادی خزر همایشی بسیار مهم است که می تواند باعث توسعه ترانسیت میان همسایه این دریا شود.

وی با بیان اینکه در سیزدهمین کمیته مشترک ایران و روسیه که دو هفته پیش برگزار شد، هدف گذاری برای ترانزیت تا ده میلیون تن در سال 23 تعیین و اجرا شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان تکمیل راه آهن رشت – آستارا در این اجلاس مورد بررسی طرفین قرار خواهد داد گفت: ایران سرمایه گذاری برای تملک املاک را آغاز کرده است و از طرف روسی روسازی و ریل گذاری را انجام خواهد داد.

وی با بیان اینکه در مجمع اقتصادی خزر برنامه ریزی برای افزایش حجم ترانزیت کالا تا ۵۰ میلیون تن تا سال ۲۰۳۰ در دستور کار است، اظهار داشت: این میزان ترانزیت از طریق حمل و نقل جاده ای، ریلی، و هوایی انجام می شود. با رفع گلوگاه های مرزی و ایجاد کریدورهای سبز برای کوتاه کردن زمان ترانسیت کالا دستیابی به این هدف آسان خواهد بود.

افندی زاده با اشاره به علاقه مندی روس ها برای سرمایه گذری در بنادر شمالی و جنوبی کشور مانند چابهار و بندرعباس، گفت: پیشنهاد آنها تکمیل خط ریلی رشت به انزلی به منظور ایجاد هاب ترانزیتی از طریق انتقال کالا با کشتی به بندر انزلی و از آنجا. با خطوط ریلی به سایر بنادر ایران است.

وی به همکاری های میان ایران با ترکمنستان و قزاقستان برای انتقال کالا به سمت شبه قره هند اشاره کرد و گفت: در حال حاضر ۸۵ درصد از جابجایی کالا در کشور از طریق جاده ای انجام می شود که باید با تکمیل زیرساخت ها و ناوگان ریلی انجام شود. ترانزیت کالا را از طریق ریل و بنادر چابهار و بندرعباس انجام داد.

افندی زاده با توجه به اینکه در مجمع اقتصادی خزر بر روی نامه عملیاتی کردن تفاهم های دوجانبه و چندجانبه بررسی کرد، گفت: در این اجلاس با کاهش تعرفه ها، ایجاد کریدور سبز، رفع موانع داخلی و جذب سرمایه های خارجی تا ایران را به هاب ترانزیتی منطقه تبدیل کنیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: کشورمان می تواند سهم بسزایی در انتقال 6 میلیون تن کالا که از چین به اروپا منتقل می شود را در اختیار داشته باشد و از طریق خط آهن اینچه برون و سرخس نقش خود را در این زمینه نیز گسترش دهد. .

گفتنی است دومین مجمع اقتصادی دریای خزر با حضور معاون اول رئیس جمهور ایران و نخست وزیر چهار کشور ساحلی دیگر در شهر مسکو در حال برگزاری است.