تاکید وزر منابع مشترک ایران و ترکیه بر مدیریت آبیبه گزارش بازار، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و مولوداوش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه، تلفنی درباره آخرین تحولات روابط دوجانبه و برخی مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی گفتگو و تبادل نظر کردند.

مولود چاه اوغلو وزیر امور خارجه سعید ترکیه ضمن تبریک عید فطر دکتر امیرعبداللهیان، ملت و دولت ایران، بر لزوم برداشتن گام‌های مهندسی و ملموس در ارتقای روابط خوب و دوستانه دو کشور تاکید کرد.

وزیر امور خارجه ترکیه همچنین برای اجرای آنکارا برای برگزاری هر چه سریع‌تر هفتمین نشست شورای عالی همکاری‌های راهبردی دوه و برنامه ریزی برای انجام سفر رئیس جمهور ترکیه به تهران تاکید کرد.

چاوش اوغلو با اشاره به روابط خوب میان دو کشور همسایه و برادر گفت که پیرو اتفاقات اخیر بعمل آمده، وی پیگیر مسائل محیط زیستی و مدیریت منابع آبی مشترک از طریق نهادهای ذیربط در ترکیه و تداوم برگزاری نشست های کمیته مشترک آب خواهد بود.

وزیر امور گفتگوی روابط خارجی کشورمان نیز در این تلفنی ضمن تبریک عید سعید فطر، تداوم سفر مقامات عالیرتبه دو کشور را در توسعه و گسترش بیش از پیش تهران و آنکارا دانست.

دستگاه دیپلماسی کشورمان با اشاره به برنامه ریزی صورت گرفته برای برگزاری هفتمین نشست شورای عالی همکاری های راهبردی جمهوری اسلامی ایران و ترکیه، اظهار داشت، این نشست گام مهمی در پیشبرد روابط و تحقق اهداف دو کشور و ملت و توسعه مناسبات دوجانبه خواهد بود.

امیرعبداللهیان همکاری‌های بیش از پیش از دو کشور در حفاظت از محیط زیست و مدیریت منابع مشترک آبی را مورد تاکید جدی قرار داد.

وی بر حل و فصل مسائل موجود باقیمانده در این زمینه و ضرورت تسریع همکاری‌های دوجانبه در قالب «کمیته مشترک ایجاد شده آب» با توجه به اهمیت موضوع تغییرات آب و هوا و محیط زیست محیطی مشخص می‌شود.

وزرای امور کشورهای ایران و ترکیه بر تدا رایزنی مستمر برای پیگیری موضوعات در دستور کار توسعه روابط دوجانبه و همچنین موضوعات منطقه‌ای و بین‌المللی مورد اهتمام مشترک هستند.