تاج زاده; اصلاح طلب یا برانداز نرم؟گزارش کردن شبکه خبری تهران نیوز، مصطفی تاج زاده معاون سیاسی وزارت کشور دولت اصلاحات صبح روز جمعه ۲۶ تیرماه به دستور مقام قضایی بازداشت شد.

بازداشت تجده با واکنش فعالان اصلاح طلب همراه بود. مردم معتقد بودند که اقدامات و فعالیت های تجده در فضای مجازی تنها در اصلاح طلبی مسلط انجام می شود و مرزبندی مشخصی با براندازی دارد.

در این زمینه گفت وگویی با حجت الاسلام محمدتقی نقدعلی نماینده مردم خمین در شورای اسلامی داشته ایم که در ادامه می خوانید:

*در روزهای اخیر فعالان اصلاح طلب نسبت به دستگیری آقای تجده واکنش زیادی نشان داده اند و معتقدند اقدامات وی و جریان همراهش ربطی به براندازی ندارد و در جریان اصلاح طلبی تعریف می شود. به نظر شما این ادعا درست است؟

نقدعلی: براندازی 2 نوع است، یک نوع براندازی کاملاً رسمی و نوع دیگر نرم و تدریجی است، اما متأسفانه اصلاح طلبان نوع دوم را در جایی که به نفعشان باشد، براندازی نمی دانند.

رفتار امثال آقای تجده یک ندای نرم برای براندازی است، یعنی کم کم ارکان اصلی نظام را زیر سوال می برند و دست به تخریب ناعادلانه می زنند. همچنین برخی از فراخوان ها و دعوت های مردمی، مخالفان و افراد بیمار دل را به حمله به نظام تشویق می کند.

جدای از این موارد، بحث ارتباط با شرکت های خارجی که در اتهامات وی نیز مطرح شد، نشان می دهد که رفتار او قابل تفکیک نیست، از جنایت تلاش برای براندازی خلاص شوید.

خداوند متعال در آیه 49 سوره مبارکه نور می فرماید: و اگر حق برای آنان باشد، برای اطاعت کنندگان خواهد آمد. (اما اگر راست می گویند با سرعت و فداکاری به سراغش می آیند!) طبق آیه قرآن اگر واقعاً مصلحان طرف حق بودند، حکم را با جان و دل می پذیرفتند. اما چون در حال حاضر یکی از همراهانشان بر اساس موازینی است که عدالت به محاکمه و احیانا محکومیت می رود، این موضع را می گیرند.

اصولاً رویکرد اصلاح طلبان در سال های قبل هم همین بود و در فتنا 88 شاهد بودیم که به جای اتخاذ روال قانونی، بر طبل توقف انتخابات و سپس به زیر انداختن آن کوبیدند. بنابراین رویکرد جریان در مورد دستگیری تجده موضوع جدیدی نیست.

اصلاح طلبان وقتی به نفعشان است بر طبل حق می کوبند و وقتی به نفعشان نیست حق را سرکوب و ناراحت می کنند و این رویه در جریان اصلاحات حاکم است. بنابراین مواضع وابستگان این جریان در خصوص دستگیری آقای تجده کاملا بر اساس منافع و ارتباطات حزبی است و این اظهارات قابل قبول نیست.

ما سیستم را به خاطر اقدام جدی در برابر چنین اقدامات نادرستی که باید کل سیستم را به خطر انداخته باشد، تحسین می کنیم. درخواست ما این است که جدای از این مورد، در موارد مشابهی که عده ای به تخریب و اقدام خلاف مبانی نظام و اتخاذ مواضع خلاف قانون و تحمیل عنوان مجرمانه به آنها قاطعانه برخورد شود. بقیه افرادی که انتقادات درستی دارند در جهت درست مطرح کنند.

* به نظر شما آیا می توان اقدامات اخیر اصلاح طلبان را متناسب با تلاش آنها برای بازگشت به عرصه سیاست کشور دانست؟

نکد علی: جریان اصلاحات کارنامه سیاهی دارد و مردم ایران در هیچ حوزه ای خاطره خوبی از جریان ندارند. آخرین کارنامه عملکرد آنها دولت روحانی بود که اصلا حرفی برای گفتن نداشت و این افراد اکنون با عوام فریبی سعی در احیای آبروی از دست رفته خود دارند و دوباره در سیاست ایران نقش آفرینی می کنند، اما باید بدانند که مردم نه دیگر به آنها اعتماد کنید

انتهای پیام/