بی خانمانی صنایع دستی کرمان| صنعتی که بلای جان بیکاری استبازار؛ گروه استان ها؛ وقتی از صنایع دستی سخن می گویم منظورمان همه چیز از محصولاتی از جمله سوزن دوزی، چرم دوزی، حصیر بافی، قالی بافی و… است.

صنایع دستی در اقتصاد جوامع روشن است تا جایی که توسط سازمان بین المللی کار نیز به عنوان بخشی از اقتصاد از آن نام برده شده است. این صنعت ویژگی های بازار دارد و به همین دلیل در رقابت های آزاد و رقابتی جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده است.

بار صنایع دستی استان کرمان بر دوش بانوان
هویت و ویژگی خاص و ویژه محصولات هر صنعتگر ناشی از یک سری ویژگی های متفاوت است و می تواند شامل سوداگری، خلاقیت، وابستگی فرهنگی و… باشد.

این صنعت از دیدگاه، مذهبی، اجتماعی و جایگاه مهمی دارد. به شکلی که در برخی از موارد در حال توسعه به این صنعت به عنوان یک محصول تولیدی نگاه می‌کند و تامین‌کننده پروژه‌های سودآور و یکی از عوامل اصلی تولید سرانه ملی است.

کرمان نیز در بخش صنایع دستی حرف های زیادی برای گفتن دارد، بخش عظیمی از صنایع دستی کرمان بر دوش زنان این استان است و به سختی می کشد و چراغ این صنعت را روشن می کند.

زنان در صنایع دستی کرمان فعال رنج زیادی را متحمل می شوند و برای تولید صنایع دستی بسیاری را سر راه دارند.

عدم وجود بازار مناسب و بیمه
عدم وجود بیمه و نبود بازار مناسب از مهمترین مشکلات فعالان این عرصه به حساب می آید.

حکیمه موسی زاده از فعالان اجتماعی شهرستان بم در این خصوص به «بازار» می گوید: برخی از صنایع دستی استان ما شهرت و آوازه جهانی دارد و در زمینه تولید صنایع دستی حرف های زیادی برای گفتن داریم.

وی افزود: تولیدات صنایع دستی در این استان قدمت بالایی دارد و درصد بالایی از فعالان این عرصه را زنان تشکیل می دهند که اکثر آنها از این راه هزینه های خانواده اقتصادی خود را تامین می کنند.

موسی زاده تصریح کرد: از قدیم الایام بانوان کرمانی تعداد زیادی را به تولید دستی اختصاص می دهند و صنایعی را از جمله پته، گلیم، قالی و…را به شکل یک ارث مهم برای آینده به جا می دهند.

دولت خاص کمک خاصی به این بخش نمی کند و صنایع دستی رونق خود را مدیون هنرمندانی است که در این عرصه کار می کنند.

وی افزود: در گذشته زنان کرمانی از خود برای آثار تزیین منازل استفاده می کردند اما امروز مردم آثار غیربومی را می سازند و همین مسئله باعث می شود تا آسیب بدی به این میراث اصیل و ارزش وارد شود.

وی تاکید کرد: امکانات ویژه کمک به این بخش نمی کند و دستی رونق خود را به مدیون هنرمندانی می دهد که در این عرصه کار می کنند.

لزوم مارکت محصولات صنایع دستی برای دستیابی به اقتصاد پایدار

موسی زاده اضافه کرد: این هنر و صنعت نیازمند تبلیغات است و فعال این عرصه با بازاریابی محصولات خود می تواند به این صنعت تبدیل شود و به یک اقتصاد پایدار کمک کند.

این فعال اجتماعی مشخص می شود: هزینه های کسب و کار در صنایع دستی زیاد است و با وضعیت فعلی اقتصاد و گرانی، راه انداختن یک شغل در این حوزه سخت است و کاش دولت و بخش خصوصی با ویژگی هایی با هنرمندان این عرصه. کمک کنند تا تولیدات خود را روانه بازار کنند.

دست تولید بر گلوی هنرمندان صنایع دستی
وی افزود: تولید محصولات بی کیفیتی که اصالتاً به اقتصاد خانواده هایی که از این راه ارتزاق می توانند آسیب وارد کنند و راه را برای آنها ناهموار کرده است، ندارند.

موسی زاده می گوید: اما نمی توان منکر این شد که صنایع دستی ما همان چهره قدیمی خود را هنوز دارد و باید به روز شود و این هم خلاقیت هنرمندان این عرصه را می طلبد تا چگونه در تولید خود جذابیت و تنوع را به اجرا درآورد. در بیاورد.

ما باید تکنیک های جدید را بیاموزیم تا بتوانیم در بازارهای دنیا جایگاه خود را پیدا کنیم و با دیگر هنرمندان رقابت کنیم.

وی: می شود حتی برخی از هنرها را با هم تلفیق کرد اما امروز کمابیش شاهد این گونه خلاقیت ها هستیم و می توانیم به خوبی از این مدل کارها استفاده کنیم. ما باید تکنیک های جدید را بیاموزیم تا بتوانیم در بازارهای دنیا جایگاه خود را پیدا کنیم و با دیگر هنرمندان رقابت کنیم.

صنایع دستی می تواند به رشد اقتصادی کشور کمک کند

یک کارشناس صنایع دستی در این خصوص می گوید: این هنر ویژگی های زیادی دارد که می تواند به پتانسیل بالای آن در زمینه مسکن اشاره کرد.

ایمان موحدی افزوده: ارزش افزوده بالا و مشارکت زنان و اقشار ضعیف جامعه از دیگر ویژگی های این صنعت نیز از سازگاری این هنر با محیط زیست و محیط زیست نمی تواند غافل شود.

وی تصریح کرد: صنایع دستی آن را تا در روند رشد اقتصادی کشور نیز نقش خوبی را اجرا می کند.

موحدی بیان داشت: فعالیت در این عرصه فواید زیادی به دنبال دارد. برای راه اندازی یک شغل در این زمینه شما با کمترین میزان سرمایه نسبت به سایر کارها نیاز دارید و ساعات کاری را نیز منعطف می کنید و می توانید در منزل نیز به فعالیت های بپردازید و مدیر کسب و کار خود را انجام دهید به قول معروف شما که هستید.

وی اضافه کرد: صنایع دستی فرصتی خوب را برای نوجوانان و جوانان کارآفرین فراهم می کند تا مهارت های خود را به اجرا بگذارند و همچنین برای کار فصلی نیز شغل مناسبی به شماره می رود.

این هنرمند فعال عرصه صنایع دستی گفت: بیکاری اکنون در استان و حتی در کشور بیداد می کند و فقر نیز گریبان بسیاری را گرفته است به جرات می توانم بگویم یکی از حوزه هایی که می تواند ما را از تنگنای بیکاری نجات دهد رونق بازار صنایع دستی است. است.

فرهنگ مصرف صنایع دستی را بالا ببریم
موحدی تاکید کرد: البته باید فرهنگ مصرف صنایع دستی را بالا برده و برای صنایع دستی از کشورهای دیگر نیز ایجاد کنیم.

وی با اشاره به اینکه میزان مشارکت زنان در استان پایین است، گفت: با سرمایه گذاری، تغییر کاربری صنایع دستی و تلفیق در آنها و ایجاد خلاقیت و… می توان از هدر رفت منابع انسانی نیز جلوگیری کرد و نرخ اشتغال زنان را بالا برد. ببریم.

این کارشناس ادامه داد: آمار مهاجرت از روستاها بالا رفته و مهم ترین دلیل روستاییان برای مهاجرت نبود شغل و امکانات مطلوب زندگی است و با توسعه صنایع دستی و رونق آن مهاجرت در روستاها می تواند از روستاییان نیز جلوگیری کند.

چه گفته می‌شود با سرمایه اندکی بین ۱۵ تا ۳۰ میلیون در زمینه صنایع دستی شغل ایجاد کرد حرف بیراهی نیست، اما چنین فردی نمی‌تواند انتظار داشته باشد که تولید انبوه داشته باشد.

موحدی که خودش یکی از فعالان بازار صنایع دستی ذکر شده است: این گفته می‌شود با سرمایه اندکی بین ۱۵ تا ۳۰ میلیون در زمینه صنایع دستی شغل ایجاد کرد حرف بیراهی نیست اما چنین فردی نمی‌تواند انتظار داشته باشد که تولید انبوه داشته باشد.

وی ادامه داد: با این مبلغ نمی شود کارگاه بزرگی را راه اندازی کرد و می تواند به شکل یک کارگاه بزرگ را راه اندازی کند و بدون دردسر با مارکت و طراحی های خوب اقدام به فروش محصولات کند.

تولیدات باید کاربردی باشد
موحدی اضافه می‌کند: این روزها از محصولات صنایع دستی در کشور استفاده می‌کنند و به نوعی از صنایع دستی در منازل ترند استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه صرفا نگاه تزیینی به صنایع دستی برای بقای این صنعت تضمین شده نیست گفت: اکنون استفاده از ظروف مسی، حصیری و چوبی و… در منازل رواج یافته و ما باید تلاش کنیم صنایع دستی و انواع آن را به مردم معرفی کنیم. . طراحی های مورد نیاز مردم را نباید فراموش کرد. تولیدات مان باید کاربردی باشد.

وی تاکید کرد: برای این مسئله نیازمند تولید انبوه هستیم و باید به نیروی انسانی ماهر نیاز داشته باشد و نباید این را نادیده گرفت که هر چه تعداد نیروی انسانی در این زمینه بالا برود قیمت ها نیز پایین می آید و این مسئله با قدرت خرید فعلی مردم. نیز مطابقت دارد.

این بازار تولید صنایع دستی بیان کرد: اکنون توسعه و ترویج صنایع دستی بیش از هر زمان دیگری است. پیوند هنر به اقتصاد در قالب تولید صنایع دستی می‌تواند افراد زیادی را از بیکاری نجات دهد و هم هنر ایرانی را زنده نگه دارد.

کسب امتیاز جهانی شهر صنایع دستی کرمان در گرو المان های صنایع دستی
عقیل سیستانی نایب رئیس کمیسیون داوری استان در این خصوص به بازار گفت: هم اکنون ۵ شهر استان از جمله شهربابک به عنوان شهر ملی فیروزه، راور؛ شهر ملی فرش دستباف، راین؛ شهر ملی چاکو، قلعه گنج؛ شهر حصیر و کرمان نیز به عنوان شهر صنایع ملی دستی به ثبت رسیده اند.

یک سال کار کرده و اکنون به این نتیجه رسیدیم که برای کسب امتیاز جهانی شهر صنایع دستی المان های اصلی را که حاوی تاریخ و فرهنگ دستی هستند را داریم و باید در این زمینه عاجل باشیم.

وی افزود: یک سال کار کرد و اکنون به این نتیجه رسیدیم که برای کسب امتیاز جهانی صنایع دستی المان های اصلی را که حاوی تاریخ و فرهنگ صنایع دستی هستند را نداریم و باید در این زمینه عجله کنیم.

وی گفت: مجسمه های موجود در سطح شهر کرمان به فرهنگ و آداب و رسوم و ظرفیت های صنایع دستی کرمان ربط دارند اما باید طرح ها و المان های پایه فرهنگ کرمانی ساخته شده و شوند.

سیستانی گفت: کم کاری در حوزه صنایع دستی گرفته و یک عزم جدی باید مشکل را رفع کند، مهم ترین هنر ما در استان کرمان فرش بافی» است اما در این شهر حتی یک فرش که دارای استاندارد استاندارد روز است، نیست.

وی ادامه داد: کرمان ظرفیت های زیادی در این زمینه دارد می توان با سرمایه گذاری بر روی آنها صنایع دستی استان را به دنیا معرفی کرد اما لازم است تا در این زمینه سرمایه گذاری شود.

وی تاکید کرد: قوی های بالقوه کرمان هنوز بالفعل نشده اند و ما هنوز جایگاه اصلی خود را به دست نیاورده ایم و برای برندسازی صنایع دستی هنوز باید تلاش کنیم.

کرمان خانه تخصصی صنایع دستی ندارد
سیستانی با اشاره به مخارج موجود در این مسیر گفت: استان کرمان از داشتن واحد تخصصی «خانه دستی» محروم است و ما نیاز داریم تا چنین مرکزی راه اندازی شود و فعالیت های صنایع دستی استان را سر و سامان بخشد.

وی تاکید کرد: همه مسائلی که برای رشد صنایع دستی لازم است در این واحد به صورت سازمانی دیده شده اما کرمان از مرکز این خانه بی بهره بوده است.

عدم وجود محله در جهت تولید، عرضه و فروش مواد صنایع اولیه دستی در کرمان نیز یکی دیگر از موارد عدم رشد و توسعه صنایع دستی استان است.

وی اضافه کرد: عدم وجود محله تولید، پیشنهاد و فروش مواد اولیه صنایع دستی در کرمان نیز یکی دیگر از موارد عدم رشد و توسعه صنایع دستی استان است. اگر بازارچه های مختصری این مسئله در استان ایجاد شود می تواند به حل این مشکل کمک کند.

سیستانی گفت: استان کرمان ثبت ملی شده است و باید در خور شأن خود معرفی شود. برای رسیدن به هدف باید زیرساخت های لازم در استان ایجاد و بازارچه ها نیز توسط بخش خصوصی احیا شوند. راه‌اندازی بازارچه‌های تخصصی می‌تواند به این مسئله بپردازد، البته می‌توان این کار را انجام داد، میراث فرهنگی نیز برای ایجاد بازارچه و…می‌توانند کمک کنند.

وی با گلایه از فروش زیاد محصولات صنایع دستی هندی و پاکستانی در بازار کرمان گفت: فروش این محصولات صنایع دستی کرمان را به حاشیه برد و باید در این زمینه فکر کرد.

طبق گفته سیستانی ۷۲ هزار نفر هنرمند در عرصه فرش دستباف در کرمان فعالیت می کنند. ۷۰ هزار نفر نیز در سایر رشته های صنایع دستی فعال هستند.

فقط ۳ هزار هنرمند صنایع دستی بیمه هستند
سیستانی بیان داشت: ۱۴۲ هزار هنرمند در کرمان بدون بیمه هستند و فقط ۳ هزار و ۲۰۰ نفر در استان از خدمات صنایع بیمه دستی بهره مند هستند و اگر بخواهیم صنایع دستی را توسعه دهند باید به هنرمندان این بخش سهام بیمه شوند.

نایب رئیس کمیسیون گردشگری و صنایع دستی اتاق بازرگانی کرمان افزود: کرمان شهر فرش است اما فقط در یکی از دانشگاه های استان رشته فرش وجود دارد و تحصیلات تکمیلی در این رشته در استان نیست و این نشان از کم کاری دارد.

توسعه صنایع دستی به برنامه ریزی کلانی نیاز دارد صنعتگران این عرصه به سمت دیگر مشاغل نروند. بسیاری از صنایع دستی رو به منسوخ شدن می روند و تعداد زیادی از این صنایع نیز منسوخ شده اند و حیف هستند که این میراث کهن را اینگونه از دست بدهیم. می توان با هموار کردن راه، بیمه کردن هنرمندان و فعالان صنایع دستی، بازاریابی محصولات، اعطای تسهیلات ارزان قیمت و… این صنعت را نجات داد و زیر با و پرش را تا جانی تازه گرفت. این صنعت با گرفتن جان دوباره می تواند به کاهش آمار فقر و بیکاری در کمک کند.