بیکاری؛ مشخصه اصلی در تعیین میزان سلامت اقتصاد| مهارت ها با نیاز بازار کار تطبیق نداردبازار گروه استان ها: فقرا و بیکاری مسائل اجتماعی هستند که علاوه بر این که برای افراد قلمدادی خصوصی می شوند در جامعه مشکل ساز می شوند..

این روزها فقر و بیکاری در کشور به ویژه در استان کرمان شناس پیدا کرده و پررنگ است که این مسئله نشان می دهد نیاز دارد هر چه زودتر امرار چاره ای بیندیشند. هر جلسه در جلسات و نشست های خود همیشه حول این موضوع بحث می شود اما باید این نشست را ببینید که چقدر بازدهی داشته است؟

از نظر اقتصادی معتقدند که این مسائل مربوط به سیاسی و اجتماعی کشور است.

بیکاری ناخواسته بر بسیاری از مسائل جامعه تأثیر می گذارد، تنش های قومیتی، نژادی، جنسیتی و… از جمله این مسائل است. ادامه دار شدن روند بیکاری تصویرهای نگران کننده ای را ترسیم می کند. استمرار چنین وضعیتی باعث تخریب و اعتبار ارکان جامعه می شود. امروز که عواقب و فعالیت بیکاری را می توان از حوزه های اقتصادی فراتر گذاشته و حوزه های اجتماعی را نیز به چالش جدی دعوت کرد..

توجه نکردن به این مسئله عواقب جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت و بهتر است تا دولت به جای پیش کشیدن مسائل مهم، مسئله بیکاری را به شکل تخصصی مورد توجه قرار دهد، البته از استان ها نیز این انتظار می رود با توجه به کرمان. یک استان غنی و ثروتمند در جهت حل معضل بیکاری و کنترل آن قدم بردارد و از برگزاری نشست های بی ثمر دست بردارد..

نابسامانی نظام اقتصادی
یک کارشناس اقتصادی در گفت و گو با بازار اظهار کرد: مشکلات اجتماعی ناشی از وضعیت وضعیتی موجود هستند، زیرا نظری که باید داشته باشد، نیست..

اسما حسین خانی افزود: بیکاری مشخصه اصلی در تعیین میزان سلامت اقتصاد است. اگر بهره وری در اقتصاد به حداکثر برسد همه افراد با دستمزد مشخص به کار می شوند. در کل دیدگاه اقتصادی یک فرد بیکار قادر نخواهد بود از منابع جامعه به نحوی که باید استفاده شود.

چرخ اقتصاد در اوج بهره وری نمی چرخد
وی تاکید کرد: ارزیابی بیکاری یک آمار قدرتمند است که نباید نادیده گرفته شود این آمار سیاست دولت و تصمیمات شخصی را شکل می دهد.. دولت نرخ بیکاری را از نزدیک می بیند و این آمار نشان می دهد که اقتصاد در اوج بهره وری چرخش نمی چرخد ​​و سیاستمداران همیشه می توانند تصمیم بگیرند که درست نیست..

این کارشناس اقتصادی افزود: بیکاری علاوه بر این برای اقتصادی تبعات اجتماعی نیز دارد. انتخاب می کند که یک جامعه چه شمایلی داشته باشد و چگونه رشد کند. علاوه بر اینها بر نوع تعریفی که افراد از خود اثر می گذارند است.

مدل های بیکاری و تاثیر آنها بر جامعه
وی کرد: بیکاری علت های زیاد و دارد یک مدل از بیکاری به دوره بین انتقال شغل مربوط می شود و افرادی که به دنبال یافتن شغل هستند بیکار به حساب می آیند. اما این مدل از بیکاری که به بیکاری اصطکاکی مشهور است بر جامعه تاثیر زیادی ندارد.

وی اظهار کرد: شکل دیگری از بیکاری نیز به بیکاری دوره ای معروف است که در دوره چرخه رکود اقتصادی اتفاق می افتد و طبیعی است که در دوران رکود اقتصادی افراد را برای کالاها و خدمات کاهش می دهد. در عین حال اگر همین نوع از بیکاری نیز از بین برود حال اقتصاد بهتر می شود.

بیکاری امری غیرارادی است
حسین خانی یادآور شد: از دیدگاه اقتصاددانان مردم به مشارکت در نیروی کار غیرقانونی می پردازند و بیکاری امرارادی می شود. با همه این تفاسیر سناریوهایی وجود دارد که افراد کار نمی کنند را می دهند که به این شکل از بیکاری داوطلبانه می گویند..

این کارشناس اقتصادی افزود: نمونه ای دیگر از ساختاری بیکاری دارد و رخ می دهد که تجارت، مهارت ها و تحصیلات با فرصت های شغلی تطابق زمانی وجود ندارد. این نوع نیز به بیکاری اصطکاکی شباهت دارد و تعداد زیادی از افراد را در خود می کند. منابعی که بیکاری ساختاری بر جامعه می تواند بیشتر از سایر انواع آن باشد. کلا بیکاری تاثیرات زیادی بر جامعه می گذارد.

وی افزود: بانک ها در دوره بحران مالی برای تهیه ترازنامه و سرمایه گذاری تحت فشار زیادتری قرار گرفته اند و برای شرکت های خرد و شرایط متوسط ​​به سرمایه گذاری را صفر کرده اند..

تطبیق هیچ مهارتی نداشت یکی از بزرگترین چالش های جوانان در بازار کار است و این مسئله یک استراتژی غلط یا به یک فرصت برای کسب مهارت های جدید است.

عدم تطبیق مهارت ها با نیاز بازار کار
این کارشناس اقتصادی بیان کرد: تطبیق نداشتن مهارت ها یکی از بزرگترین چالش های جوانان در بازار کار است و این مسئله یک استراتژی غلط یا به نوعی فرصت برای کسب مهارت های جدید است..

وی ادامه داد: عواقب بیکاری جوانان متفاوت است و بیکاری در جامعه، در لایه های ظاهر می شود. مشکلات جوانان بیکار از فرصت فراگیری مهارت های جدید و افزایش افزایش خود محروم هستند.

این کارشناس مسائل اقتصادی اضافه کرد: دوره های طولانی بیکاری می تواند از درخواست کار منصرف کند و در مواردی می تواند میزان جرم و رفتار ضد اجتماعی را در جامعه افزایش دهد..

وی در ادامه گفت: امروز جوانان می گویند تحصیلات و درب ورود به بازار کار نیست و این در حالی است که کارفرمایان هم سطح تحصیلات و آموزش و پرورش افراد را در محیط آموزش ضعیف می کنند.. این مسئله نشان دهنده این است که موسس آموزشی و بازار کار با هم چنین نیست و نیازهای بازار کار در سیستم آموزشی ما در نظر گرفته نمی شود..

مقامات می گویند افراد باید خود کارآفرین باشند و به سمت راستغالی بروند. اکثر جوانان ما در خانواده های فقیر زندگی می کنند و حمایت مالی و سرمایه ای ندارند که کارآفرینی کنند یا به سوی خوداشتغالی بروند وضعیت بانکی هم که دیگر نیاز به گفتن ندارد.

خوداشتغالی بدون حمایت مالی
این کارشناس می‌گوید: آیا می‌توانیم بگوییم افراد باید کارآفرین باشند و به سمت خوداشتغالی بروند. اکثر جوانان ما در خانواده های فقیر زندگی می کنند و حمایت مالی و سرمایه ای ندارند که کارآفرینی کنند یا به سوی خوداشتغالی بروند وضعیت بانکی هم که دیگر نیاز به گفتن ندارد. بدون استرس از دست دادن شغل و بیکاری می‌تواند عوارض جدی در سلامت جسمی و روحی افراد داشته باشد .

وی با بیان اینکه اگر بگوییم ۵۰ درصد از میزان رضایت از زندگی به دلیل انتخاب و داشتن شغل مناسب است اغراق نشده‌ایم تاکید می‌کند: طبق نظر افرادی که شغل مناسب و تحصیلات خوبی دارند، از زندگی رضایت دارند و شادتر هستند.. به گزارش روانشناسان در سال‌های گذشته به دلیل رشد نرخ بی‌نظیر تفکرات منفی، منفی و… در میان افراد جامعه به خصوص جوانان بودیم و این معضلات به خوبی در جامعه قابل لمس بود که مردم نه تنها چهره شادی را نداشتند بلکه به این معنا بودند. دلیل نداشتن رضایت از شغل خود و بیکاری، فشار روانی بسیاری را متحمل شده اند.

وی در ادامه گفت: باعث تاسف می شود که در سال های متوالی شاهد افزایش آمار جرم و افزایش دست فروشی، زورگیری های خیابانی، شغل های کاذب و سایر آسیب های اجتماعی و … در جامعه هستیم.. ریشه اصلی این مشکلات در بیکاری و عدم امنیت شغلی افراد است که باعث افزایش بار روانی روی افراد می شود و همین مسئله باعث می شود تا مشکلاتی را به خانواده، اطرافیان و حتی جامعه انتقال دهند..

وی تاکید کرد: داشتن شغل نقش بسیار زیادی در پاک ماندن افراد و نرفتن آنها به اشتباه و حتی عدم بازگشت آنها به چرخه مواد غذایی می شود..

وی مشخص کرد: این ناراحت کننده است که می بینیم تعداد زیادی از افرادی که تحصیلات دانشگاهی دارند نمی توانند از شغل مناسبی برخوردار شوند..

در همین استان کرمان تعداد زیادی از افراد تحصیل کرده هستند که استعدادهای بالایی دارند اما بیکار هستند

بیکاری عامل بزهکاری
این کارشناس اقتصادی گفت: هم اکنون در همین استان کرمان تعداد زیادی از افراد تحصیل کرده هستند که استعدادهای بالایی دارند اما بیکار هستند..

حسین خانی بیان کرد: افراد زیادی به دلیل بیکاری طولانی مدت و بدون درآمد مناسب به بزهکاری روی می آورند.