بیت کوین چگونه کار می‌‎کند؟


به گزارش شبکه خبری تهران نیوز، در چند سال اخیر هیچ تکنولوژی جدیدی به‌اندازه بیت‌کوین در سراسر دنیا به این محبوبیت و شهرت نرسیده است. این پول دیجیتال در طول چند سال گذشته توانسته است ارزش هر سکه خود را از صفر به سقف تاریخی ۶۸ هزار دلار برساند. به پشتوانه این رمزارز، اکنون بیش از ۱۹ هزار ارز دیجیتال در حوزه‌های مختلف وارد دنیای کریپتو شده‌اند. همین مسئله موجب شده تا افراد زیادی در سراسر دنیا به سرمایه‌گذاری در بیت ‌کوین جذب شوند. پیدایش بیت‌کوین موجب ایجاد دید جدیدی نسبت به سیستم‌های مالی، مدیریتی و تصمیم‌گیری در دنیا شده‌است. اگر این سؤال برای شما به وجود آمده است که «بیت‌کوین چیست و چگونه کار می‌کند؟» این مطلب برای شما نوشته شده‌است. در انتهای این متن پاسخ تمام سؤال‌های خود را می‌گیرید.

معرفی ارز دیجیتال بیت‌کوین

بیت‌کوین نوعی پول دیجیتال است که به‌صورت غیرمتمرکز و مجازی در دسترس است. این ارز دیجیتال تحت‌نظر هیچ نهاد و سازمانی نیست، یعنی هیچ‌کس به‌تنهایی نمی‌تواند آن را کنترل کند و مالک آن بشود. مواردی مانند میزان عرضه و ماهیت آن به دست بانک‌های مرکزی تعیین نشده است. هر فردی در هر جای دنیا می‌تواند با وصل شدن به شبکه بیت‌کوین، جزئی از آن باشد. این شبکه یک سیستم پرداخت نوین و نوعی پول دیجیتال را به وجود آورده است که از سیستم رمزنگاری بسیار پیچیده‌ای استفاده می‌کند و امنیت آن را تأمین می‌کند. به همین دلیل به‌صورت کاملاً مستقل و بدون هیچ وابستگی به دولت‌ها و یا نهادها به فعالیت می‌پردازد. در حقیقت بیت‌کوین یک ارز رمزنگاری شده همتا به همتا (P۲P) است که به‌صورت غیرمتمرکز اداره می‌شود و تمام سابقه آن به‌صورت زنجیره‌وار روی دفتر کلی به نام «بلاک‌چین» ذخیره می‌شود.

پشتوانه بیت‌کوین چیست؟

یکی از نکات مهم مربوط به پول‌های فیات (همان ریال، یورو و دلار) پشتوانه‌ای است که آن‌ها دارند. دولت هر کشور تعیین می‌کند که پشتوانه ارزها مواردی مانند طلا، نفت، گاز و یا اوراق مالی باشند. در حقیقت، پشتوانه ارز رایج هر کشور، قدرت اقتصادی آن کشور است. حالا به سراغ بیت‌کوین می‌رویم. پشتوانه بیت‌کوین چه چیزی است؟ بیت‌کوین نوعی پول دیجیتال است که وجود فیزیکی ندارد و تمام ماهیت آن را کدهایش تشکیل می‌دهند. درواقع چیزی که اولین رمزارز دنیا را باارزش می‌کند، استقبال مردم از این تکنولوژی، به رسمیت شناختن آن و استفاده از آن برای اهداف مختلف است.

بلاک‌چین بیت‌کوین چگونه کار می‌کند؟

بلاک‌چین یکی از بزرگ‌ترین اختراعات بشر بعد از اینترنت شناخته می‌شود و البته دیده‌شدن خود را مدیون بیت‌کوین است. تکنولوژی بلاک‌چین اولین‌بار در وایت پیپر بیت‌کوین و توسط خالق این ارز معرفی شده‌است. ازآنجایی‌که بیت‌کوین یک دارایی باارزش محسوب می‌شود و ماهیت آن به‌گونه‌ای است که باید توسط افراد حاضر در شبکه اداره شود، ساتوشی ناکاموتو برای ذخیره تراکنش‌های بیت‌کوین، فناوری بلاک‌چین را معرفی کرده است. بلاک‌چین از دوکلمه بلاک (Block) و چین (Chain) یا زنجیر تشکیل شده و به معنی محل ذخیره اطلاعات به‌صورت غیرمتمرکز است. تمامی این اطلاعات و تاریخچه تراکنش‌ها به شکل زنجیروار در بلاک‌ها ذخیره می‌شوند، به همین جهت به آن بلاک‌چین گفته می‌شود.

بلاک‌چین بیت‌کوین غیرمتمرکز است و یک نسخه از آن در اختیار عموم قرار دارد و هیچ مرکز یا فرد خاصی کنترل و مدیریت شبکه را در دست ندارد. هر تراکنشی که در شبکه انجام می‌شود نیاز به تأیید اعضا شبکه دارد و تا زمانی که تراکنش موردنظر تأیید اعضا شبکه را نگیرد، انجام نمی‌شود.

خالق بیت‌کوین

طرح کلی بیت‌کوین توسط فردی یا گروهی به نام «ساتوشی ناکاموتو» در سال ۲۰۰۸ باهدف جلوگیری از شکست‌های ارزی، بحران‌های مالی و فسادهای بانکی منتشر شده‌است. پس از آن در سال ۲۰۰۹ وی نخستین تراکنش بیت‌کوین را انجام داد و در نهایت اولین بیت‌کوین استخراج شد.

بیت کوین چگونه کار می‌کند؟

بیت کوین چگونه کار می‌‎کند؟

فرآیند دقیق اعتبارسنجی یکی از مهم‌ترین مزیت‌های بیت‌کوین است و با کمک آن احتمال هرگونه کلاهبرداری و تقلب در شبکه بیت‌کوین به صفر می‌رسد. بیت‌کوین یک شبکه غیرمتمرکز است و استخراج‌کنندگان دائماً بلاک‌های جدید را تأیید و به‌روزرسانی می‌کنند. پس از اینکه تعداد مشخصی از تراکنش‌ها تأیید شدند، بلاک دیگر به زنجیره اصلی اضافه می‌شود و بلاک‌چین به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

استخراج بیت‌کوین چگونه انجام می‌شود؟

همان‌طور که گفتیم، برای اینکه یک تراکنش در شبکه بیت‌کوین انجام شود باید مورد تأیید اعضای شبکه قرار بگیرد. این کار مزایای زیادی دارد و برای جلوگیری از مسائلی مانند تقلب و دوبار خرج کردن دارایی‌های شبکه انجام می‌شود. برخی از افراد به طور داوطلبانه تصمیم می‌گیرند تا مسئولیت تأیید تراکنش‌ها را بر عهده بگیرند. البته این کار را در راه رضای خدا انجام نمی‌دهند و در قبال انجام این کار از شبکه پاداش دریافت می‌کنند. پاداش این افراد ارز بیت‌کوین است، یعنی هر فردی که تراکنش‌ها را تأیید می‌کند و به شبکه سرویس می‌دهد، بیت‌کوین دریافت می‌کند. به انجام این فرآیند و تکمیل کردن ظرفیت یک بلاک جدید و اضافه‌کردن آن به بلاک‌چین «استخراج ارز دیجیتال» گفته می‌شود.

بیت‌کوین یک ارز رمزنگاری شده است و تا تراکنش‌های آن به‌صورت توابع پیچیده ریاضی هستند و نیاز به قدرت پردازشی بالایی دارند. افرادی که می‌خواهند تراکنش‌ها را تأیید کنند باید از دستگاه‌های مخصوص به نام «ماینر» استفاده کنند و از این طریق پاداش خود را دریافت کنند. پس از اتمام فرآیند استخراج، بیت‌کوین جدید تولید می‌شود و توسط ماینرها به بازار تزریق می‌شود. فردی که کار استخراج را انجام می‌دهد نیاز به یک کیف پول دیجیتالی دارد تا درآمد حاصل از استخراج بیت‌کوین را در آن ذخیره و نگه‌داری کند. امکان فروش این رمزارز وجود دارد و فرد می‌تواند بیت‌کوین‌های خود را به یکی از صرافی‌های ایرانی و یا خارجی منتقل کند. امکان انجام معامله و خرید بیت کوین بدون احراز هویت در صرافی‌های ایرانی وجود ندارد و باید قبل از آن مراحل ثبت‌نام انجام شود.

چالش‌های جهانی استخراج بیت‌کوین

عملیات ماینینگ بیت‌کوین امروزه بسیار دشوار شده‌است. کشورهای زیادی قوانین را برای محدودکردن و منع کردن استخراج‌کنندگان بیت‌کوین وضع کرده‌اند. از طرفی دیگر، فرآیند استخراج بیت‌کوین به ماینرهای پرقدرت نیاز دارد که هزینه‌های مربوط به خرید و تأمین انرژی آنها سرسام‌آور است. فرآیند استخراج به حجم زیادی از انرژی برق نیاز دارد و این موضوع در فصول گرم سال دردسرهای زیادی را برای دولت‌ها به وجود آورده است. کاهش ناگهانی قیمت بیت‌کوین را به این موارد اضافه کنید. در نتیجه راه‌اندازی مزرعه بیت‌کوین با چالش‌های زیادی روبه‌رو است و قبل از انجام این کار باید تمامی چالش‌های پیش‌رو را در نظر گرفت.

آینده بیت‌کوین چگونه خواهد بود؟

بیت کوین چگونه کار می‌‎کند؟

رمزارز بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال با باز کردن دریچه‌ای جدید به دنیای تکنولوژی و فناوری مالی، تحولی عظیم و انقلابی را ایجاد کرده‌اند. در دنیایی که تکنولوژی حرف اول را می‌زند، وجود ارزهای دیجیتالی نیز تبدیل به نیاز جامعه می‌شوند. همان‌طور که امروزه برای پرداخت‌ها به‌جای پول نقد از کارت‌های اعتباری استفاده می‌شود، می‌توان متوجه شد که دنیا به سمت دیجیتالی شدن پیش می‌رود. بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال در این زمینه نقش بزرگی را ایفا می‌کنند. بنابراین سرمایه‌گذاری بلندمدت روی ارز بیت‌کوین می‌تواند گزینه مناسبی برای کسب سود باشد.

سخن آخر

پس از سال‌ها تلاش بیت‌کوین توانسته است خودش را به‌عنوان یک دارایی ارزشمند در ذهن مردم سراسر دنیا جا بیندازد. بیت‌کوین برای رسیدن به جایگاهی که امروز دارد، چالش‌های متعددی را پشت سر گذاشته است و برای رسیدن به هدفش یعنی تبدیل‌شدن به پول دیجیتال غیرمتمرکز، هنوز راه طولانی را در پیش دارد. با تمام رشدهای چشم‌گیری که بیت‌کوین تا به امروز داشته است، ما منتظر شکوفایی بیشتر این رمزارز هستیم.

انتهای پیام/