بورس شنزن چین؛ هشتمین بورس بزرگ دنیابه گزارش بازار به نقل از پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، بورس اوراق بهادار شنزن (SZSE: 深圳证券交易所). یکی از دو بورس اوراق بهاداری است که به صورت مستقل در جمهوری خلق چین فعالیت می کند. بورس اوراق بهادار این کشور، بورس شانگهای است.

بورس اوراق بهادار شنزن (SZSE) در اول دسامبر ۱۹۹۰ تاسیس شد. این بورس در شنزن، شهری مدرن در جنوب چین شرقی واقع شده است. ساختمان آسمانخراشی که بورس اوراق بهادار شنزن (SZSE) در آن واقع شده است از 86 فوت ارتفاع و 49 صفحه است. ساخت این ساختمان در سال ۲۰۰۸ آغاز شد و در سال ۲۰۱۳ به پایان رسید.

بورس اوراق بهادار شانزن هشتمین بورس بزرگ جهان از نظر ارزش بازار است. در ژوئیه ۲۰۲۱ ارزش این بورس معادل ۳.۹۰ تریلیون دلار محاسبه شده است. نقش اصلی بورس اوراق بهادار شنزن نظارت بر بررسی اعتبار بهادار، ارائه خدمات برای بررسی اسناد بهادار و تدوین قوانین عملیاتی است.

بورس شنزن با هدف توسعه سیستم چندلایه‌های بازار سرمایه چین، خدمت به توسعه و تحول اقتصاد ملی و حمایت از استراتژی ملی نوآوری راه‌اندازی شده است. در این بورس، دو بازار فرعی SME و ChiNext (شاخص ChiNext فهرستی از سهام شرکت های بزرگ فناوری در چین را شامل می شود و شاخصی مشابه نزدک نزدک در آمریکاست) برای فعالیت ها و عرضه شرکت ها تعریف شده است.

در فوریه ۲۰۲۱ و با بررسی بررسی بررسی بهادار چین، فرآیند ادغام بازار SME بورس شنزن با اصلی اصلی آن آغاز شد. بنابراین، بورس شنزن در حال حاضر، از دو بخش تابلوی اصلی و بازار ChiNext تشکیل می‌شود که ابزار و ابزارهای مالی مانند سهام، صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و قرضه را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهد و با اعمال ویژگی‌های دقیق و دقیق مشخص می‌شود. از تابلوها، کارآمدی و پذیرفتنی بیشتر بازار را در پی دارد.

بورس شنزن به عنوان یکی از بازارهای مالی موفق در منطقه شرق آسیا، در سال‌های تغییرات اساسی در بازارهای خود ایجاد می‌کند که از آن جمله می‌توان به تغییر شیوه پذیرش شرکت‌ها در بازار ChiNext و ادغام دو تابلوی اصلی و SME اشاره کرد. این اصلاحات مطابق با اسناد بالادستی دولت چین است و به منظور سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه و جذب هرچه بیشتر شرکت‌های نوآور و قابل استفاده از پذیرش‌های پیشرفته صنعتی است.

بر اساس روش‌های جدید بازار ChiNext که روش «مبتنی بر ثبت‌نام» نامیده شده است، معیارهای پذیرش شرکت‌ها نسبت به روش «مبتنی بر صحت» ارائه شده و صاحبان کسب‌وکار امکان دسترسی آسان به این بازار را خواهند داشت. در مقابل، مقررات مرتبط با افشای، اطلاع‌رسانی و شفافیت‌پذیری سخت‌تر و الزام به تامین سرمایه‌گذاری به یکی از محورهای اصلی پذیرش تبدیل شده است. امری که در پیوند با نظارت دقیق و مداوم، سرعت جذب سرمایه به بازار ChiNext و شکوفایی سریع‌تر این دست شرکت‌ها را در پی خواهد داشت.

بورس شنزن از سال ۲۰۰۱ با بیش از ۵۰ بورس و موسسه مالی بزرگ جهان تفاهم نامه امضا کرده و همکاری و ارتباطات فرامرزی خود را گسترش داده است. این بازار همچنین در سازمان‌های بین‌الملل فدراسیون جهانی بورس‌ها (World Federation of Exchanges (WFE)) و فدراسیون بورس‌های معتبر بهادار آسیا و اقیانوسیه (Asian and Oceanian Stock Exchanges Federation (AOSEF)) عضویت و به عنوان عضو وابسته در سازمان بین‌المللی بورس‌های بورسی می‌شود. بهادار (International Organization of Securities Commisions (IOSCO)) نیز حضور دارد.

بورس شنژن در مقابل بورس شانگهای
شرکت های کوچکتر و بخش های نوظهور در بورس اوراق بهادار شنژن (SZSE) سرمایه گذاری می کنند و سرمایه گذاری می کنند. شرکت‌های بزرگ‌تر دولتی، مانند بانک‌ها و شرکت‌های انرژی، سرمایه‌گذاری در بورس شانگ‌های (SSE) می‌کنند و بیشتر سرمایه‌گذاری می‌کنند که در این بورس‌ها، موسسات مالی مانند بانک‌ها و صندوق‌های بازنشستگی هستند.

ساعات و روزهای تعطیل بورس شنزن
روزهای کاری بورس شنزن چین، از دوشنبه تا جمعه است. حراج آغازین (جلسه پیش گشایش) از ساعت ۹:۱۵ الی ۹:۲۰ است. حراج پیوسته صبح این بورس، ۹:۳۰ الی ۱۱:۳۰ و حراج پیوسته عصر در ساعت ۱۳ الی ۱۴:۵۷ و حراج پایانی در بین ۱۴:۵۷ تا ۱۵ بعد از ظهر می‌گیرد.

جزییات حراج آغازین بورس شنزن: از ساعت 9:15 تا 9:20، مرحله وارد کردن سفارشات (امکان گذاشتن و لغو سفارش)، از ساعت 9:0 تا 9:25، مرحله قبل از مچ کردن سفارشات است، به بیانی دیگر، در این زمان، امکان سفارش گذاری وجود دارد، اما کنسل کردن آن ممکن نیست. در سراعت 9:25 تطابق یا مچینگ اتفاق می‌افتد و در زمان 9:25 تا: 30 قفل می‌شود در این زمان در زمان کنونی.

آشنایی با بازار ChiNext شنزن
بازار ChiNext به عنوان یکی از زیرمجموعه‌های اصلی بورس شنزن، در سال 2009، در طول 11 سال گذشته، شاهد پذیرش گروهی از شرکت‌های برجسته بوده است. ChiNext نقش مهمی در پیاده‌سازی سیاست رشد ایجاد بر نوآوری و خدمات رسانی به اقتصاد چین را برعهده داشته است. به‌طوری‌که تا ۲۷ آوریل ۲۰۲۰ بیش از ۸۰۰ شرکت در این بازار، ارزش بازار آن‌ها را بیش از ۶.۷۸ تریلیون یوان برآورد کردند.

هدف از راه‌اندازی ChiNext آن است که شرکت‌ای خلاق و با رشد سریع، به ویژه در حوزه فناوری‌های پیشرفته را جذب کند. از این رو استانداردهای مورد نیاز برای ثبت در این فهرست، نسبت به تابلوی اصلی در بورس شنزن، با سختگیری کمتری تدوین شده است. این بازار با گذشت بیش از یک دهه از آغاز فعالیت، بیش از 800 شرکت را در تابلوی خود ثبت کرد که ارزش آنها را از 9 تریلیون یوان فراتر می‌رود.

بنابراین، می‌توان این بازار را چارچوبی پیشرو برای تأمین سرمایه شرکت‌های نوآور به‌شمار آورد. همچنین گفتنی است بر اساس اعلام بولتن‌های منتشر شده از سوی بورس شنزن، شاخص بازار ChiNext در سه ماه نخست سال ۲۰۲۰ بهترین عملکرد را در میان شاخص‌های برتر جهان از آن خود کرده است.

در ۲۷ آوریل ۲۰، اصلاحات جامع و عمومی در این بازار انجام شد که بر اساس آن، راه‌اندازی سیستم ارائه عمومی ۲۰ برنام به‌طور آزمایشی به تصویب رسید و بر اساس سیستم‌هایی که برای ثبت‌نام برای تعمق، اصلاح و بهبود بنیادی تنظیم‌کننده و ارتقای عملکرد وجود دارد. بازار سرمایه شد.

اصلاحات مورد نظر برای تغییر ساختار بازار ChiNext به‌منظور پیاده‌سازی هرچه بیشتر راهکارهای توسعه بر روی نوآوری و تطبیق‌پذیری با فرآیند نوآوری و خلاقیت در اجرا و آزمایش بهتر در ارائه خدمات بهتر به شرکت‌های کارآفرین و مبتکر، در کنار پشتیبانی از فناوری‌های یکپارچگی تجربی‌تر است. نوآورانه، صنایع در حال ظهور و گونه های جدید کسب و کار گرفته شده است.

همچنین این سیستم با هدف بهبود شفافیت و بازار معتبر، در کنار تقویت نظارت طراحی شده و افشای مطلوب اطلاعات را به‌عنوان هدف اصلی مورد نظر قرار می‌دهد. در عین حال مسئولیت‌های ناشران و سایر نهادهای واسط را می‌سازند و روند حذف از فهرست شرکت‌های پذیرفته شده را، در صورت تخطی از مقررات، ساده‌تر می‌سازند.

الزامات مربوط به سودآوری؛ شرط پذیرش شرکت‌ها در ChiNext
در قوانین اصلاح شده جدید، سرمایه‌گذاری بازار، درآمد، سود خالص و سایر شاخص‌های ارزیابی به صورت صورت جامع در نظر گرفته شده و مجموعه‌های متنوع از صلاحیت‌های پذیرش به منظور حمایت از شرکت‌های فعال در حوزه نوآوری و کارآفرینی در انواع مختلف و مراحل رشد متفاوت پذیرش در بازار ChiNext تدوین شده است. از جمله این الزامات، می توانم به الزامات مربوط به سودآوری اشاره کنم.

براین اساس، نه تنها «میزان سود خالص شرکت در دو سال گذشته باید مثبت باشد، بلکه سود خالص انباشته باید بیش از 50 میلیون یوان باشد» یا «ارزش بازار تخمینی باید یک میلیارد یوان یا بیشتر، سود خالص مثبت در سال آینده و درآمد باشد». عملیاتی بیش از صد میلیون یوان» باشد.

روش ثبت نام در بازار ChiNext
روش‌ها بر ثبت‌نام شامل بررسی‌های بورس شنزن و نام در کمیسیون نظارت بر ثبت بهادار است که در آن پرسش و پاسخ برای اطمینان از افزایش کیفیت افشای اطلاعات انجام می‌شود. با اصلاحات بازار ChiNext تغییرات مهمی در قیمت‌گذاری پیشنهادات عمومی ارائه شده است. است. بر این اساس، حوزه مشارکت در عرضه این توسعه توسعه یافته است به طوری که سرمایه‌گذاران نهادی واجد فرصت حضور خارجی در فرآیند قیمت‌گذاری IPO را خواهند داشت. این اصلاحات بر سرمایه‌گذاران استراتژیک مشخص است.

خوشامدگویی به سهام تازه‌وارد در ChiNext با عدم وجود قیمت در ۵ روز نخست
با توجه به اینکه قیمت سهام در مرحله اولیه پس از ورود به بازار نوسانات و نرخ گردش بالاست، بازار دارای شرایط جدید عملکرد بهتری خواهد بود. بر این اساس، سهام تازه وارد شده در پنج روز قبل بدون محدودیت قیمت خواهد شد. این امر در اصلاح سازوکار سهام تازه پذیرفته شده به منظور افزایش کارایی قیمت گذاری است.

به‌منظور بهبود مکانیزم کشف قیمت و کمتر کردن نرخ، حدود قیمت روزانه در بازار ChiNext از ۱۰ درصد به ۲۰درصد رسیده است. این امر در کاهش محدودیت نوسان بالا و پایین قیمت برای فعال شدن بازار صورت پذیرفته است.

همچنین، سرمایه‌گذاران پس از بسته شدن حراج، مجاز به خرید و فروش سهام با قیمت پایانی هستند. زمانی که از ساعت، روش اقتصادی را برای مدیریت نقدینگی و نیازهای سرمایه گذاران می‌کند.

در این بازار، سهام‌های منتشر و پذیرفته شده‌اند در سیستمی برای بازارنام بازار ChiNext می‌توانند به‌عنوان ثبت‌نام بهادار وثیری در مورد مارجین وام سهام بهادار، از همان روز اول شروع کار به کار گرفته شوند. سرمایه‌گذاران با روش گزارشگری برای بازار برای خرید مجدد مالی، می‌توان به کارگزاران را در همان روز و از طریق وام خرید بهادار به فروش برسانند تبدیل کرد. افزون بر این، سرمایه‌گذاران، سرمایه‌گذاری‌های سرمایه‌گذاری مجازند، سهام خود را به صورت وام انجام دهند.