به سپرده های ارزی با منشأ اسکناس در بانک ها، سود نقدی ارزی می شودبه بازار، بر اساس اصلاحیه قانون مبارزه با خرید کالا و ارز از 10 اردیبهشت، هر زمانی که قرار است با تحویل اسکناس ارز انجام شود، بانک مورد قبول در صورت درخواست دریافت‌کننده، مکلف و متعهد به عودت همان نوع ارز اسکناس به مشتری بوده است و علاوه بر آن. بر این سود ارزی نیز ‌باید به صورت نقدی (اسکناس ارز) پرداخت شود.

از جمله خدمات ارزی بانک‌ها اخذ و نگهداری سپرده‌های ارزی از مشتریان است که مجوز این خدمات در آغاز فعالیت ارزی بانک‌های عامل به آن‌ها اعطا می‌شود. ضوابط و مقررات موضوع مورد پذیرش ارزی در بخش سوم مجموعه مقررات ارزی و بخشنامه‌های بانک مرکزی به صراحت مشخص شده است.

در راستاي ارزيابي، لازم است براي تعيين‌كنندگان در شبكه بانكي كشور و ايجاد فرصت‌هايي كه توسط بانك‌ها نزد بانك‌هاي مركزي، وفق مقررات و بخشنامه‌هاي صادره از سوي بانك مركزي ذيل موارد مشخص شده است:

۱ـ بانک‌های عامل در زمان برداشت یا بستن حساب توسط مشتریان، ملزم به پرداخت عین اسکناس ارز هستند.

به عبارتی دیگر در مواردی که با تحویل اسکناس ارز انجام می‌شود، بانک‌ها می‌پذیرند در صورت درخواست دریافت‌کننده مکلف و متعهد به عودت همان ارز اسکناس بوده‌اند و علاوه بر این، برای این سود ارزی نیز باید به اسکناس ارز پرداخت شود.

۲ـ مکلف‌شده‌ها هنگام دریافت‌پذیری ارزی از مشتریان، در رسیدن به مشتریان به مواردی مانند نوع ارز، نحوه وصول ارز از مشتری (اسکناس)، بانک به بازپرداخت ارز به اسکناس، پرداخت سود به صورت اسکناس را قید کنند. در این ارتباط شایان ذکر است که در صورت عدم دریافت ارزی به صورت اسکناس از عشق توسط بانک‌ها به نیابت از بانک مرکزی، بازپرداخت اصل و سود سپرده‌گذاری شده توسط بانک مرکزی تضمین شده است.

با اطمینان خاطر ایجاد شده برای ایجاد ارزی در قالب بخشنامه‌های اجرایی از سوی بانک مرکزی و همچنین خطرات زیاد نگهداری وجوه ارزی به صورت اسکناس، انتظار می‌رود که این منابع در بانک‌ها ذخیره‌سازی شده و نگهداری می‌شوند تا نه تنها خطری که ممکن است وجود داشته باشد. بلکه متقابل بازده مطلوب و مناسبی است که به واسطه بانک‌های عامل عاید آن‌ها می‌شود. از سوی دیگر برای منابعی که در قالب این نوع پول‌ها جمع‌آوری می‌شوند برای بانک‌های دریافت‌پذیر بدون استفاده، بانک مرکزی این فرصت را برای بانک‌های عامل ایجاد کرده است که نه تنها هزینه‌های جمع‌آوری و نگهداری ذخیره‌سازی‌ها را به حداقل برسانند، بلکه با استفاده از این. فرصت‌ها منابع آرزوی بی‌مصرف نزد مردم به چرخه اقتصادی کشور بازگشته و در جای خود مورد بهره‌برداری مناسب قرار گیرد.