برنامه های موشکی و پهپادی ایران نگرانی اصلی ایالات متحده استگزارش کردن شبکه خبری تهران نیوز“ویلیام برنز” رئیس ایالات متحده

برنز که در مجمع امنیتی آسپن صحبت می کرد، گفت: «با دیدن تصاویر سفر رئیس جمهور [ولادیمیر] روز بعد پوتین و رهبر ایران در تهران مرا از دست ندادند.

به گزارش رسانه های آمریکایی، وی درباره سفر پوتین به تهران مدعی شد: اما واقعیت این است که روس ها و ایرانی ها اکنون به یکدیگر نیاز دارند، هر دو کشور تحت تحریم های سنگین به دنبال راهی برای خروج از انزوای سیاسی هستند.

رئیس سیا. در ادامه ادعاهای خود گفت: اما اگر به هم نیاز دارند به این معنا نیست که واقعاً به هم اعتماد دارند، بلکه رقیب انرژی و رقیب تاریخی هستند.

برنز مدعی شد که هر دو طرف به دنبال نشان دادن گزینه های خود هستند.[سفر پوتین به ایران] این نشان می دهد که در صنایع دفاعی روسیه مشکلاتی وجود دارد. “من فکر می کنم محدودیت هایی برای راه هایی که آنها می توانند به یکدیگر کمک کنند وجود دارد.”

وی با تکرار هشدار لوید آستین وزیر دفاع آمریکا به ایران مبنی بر اینکه فروش پهپادهای ایرانی به روسیه ایده بسیار بسیار بدی است، گفت: فکر می کنم حق با اوست.

این مقام اطلاعاتی آمریکا درباره حضور ترکیه در نشست ایران و روسیه توضیح داد: ترکیه بسیار آشناست و تمرین زیادی در دستکاری بسیاری از روابط به ظاهر متناقض دارد.

برنز در خصوص برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران مدعی شد که زمان فرار هسته ای این کشور (برای تولید مواد شکافت پذیر کافی برای ساخت بمب اتمی) یک سال بیشتر نیست، اما چندین هفته تخمین زده می شود.

وی با این حال اعتراف کرد که بر اساس بهترین قضاوت اطلاعاتی آمریکا، ایران هیچ تلاشی برای تسلیح و نظامی کردن برنامه هسته‌ای خود انجام نداده است، اما «روند نگران‌کننده است».

رئیس سازمان سیا درباره برنامه موشکی ایران نیز گفت: آنها در حال حاضر بزرگترین زرادخانه موشکی خاورمیانه را دارند. این (برنامه موشکی) و هواپیماهای بدون سرنشین نگرانی اصلی ما هستند.”

پیشتر جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی در شورای امنیت ملی کاخ سفید اذعان کرده بود که آمریکایی ها نگران آنچه روسیه از ایران می تواند به دست بیاورد، بحث های تهران و مسکو را نادیده نمی گیرند.

ند پرایس، سخنگوی ایالات متحده آی تی. وزارت امور خارجه تهران و مسکو را در صورت فروش پهپادهای ایرانی به روسیه به تحریم های بیشتر تهدید کرد.

منبع: فارس

انتهای پیام/