بررسی احیای برجام در گفتگوی وزیرخارجه عمان با امیرعبداللهیانبه گزارش بازار، در تماس تلفنی السید بدر البوسعیدی وزیر امور خارجه با وزیر امور خارجه کشورمان آخرین تحولات دوجانبه و منطقه‌ای و همچنین روند مذاکرات احیای برجام مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

در این گفتگوی تلفنی همچنین در خصوص آخرین تحولات برای رفع تحریم‌ها رایزنی کردند.

امیرعبداللهیان در این تلفن از تلاش وزرای عراق و عمان در پیگیری آزادی حاجی ایرانی در عربستان سعودی تشکر و اظهار نظر امیدواری کرد که بزودی شاهد بازگشت وی به ایران باشد.

جدیدترین دور رفع تحریم‌های ایران پس از وقفه‌های پنج ماهه ۱۳ مردادماه تا ۱۷ مردادماه در شهر وین برگزار شد. برگزاری این دور از مذاکرات پس از آن صورت گرفت که جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در مقاله‌ای در روزنامه فایننشال‌تایمز مدعی بسته شد پیشنهادی روی میز گذاشته شده است که حاوی راهکارهای به‌روز شده در خصوص رفع تحریم‌ها و هسته‌های ایران است.

جمهوری اسلامی ایران که به گفته جوزپ بورل مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به پیشنهاد جدید یا پاسخ منطقی و معقول داده شده است، با ارائه درخواست‌هایی ازجمله تضمین عدم خروج از برجام، راستی‌آزمایی لغو تحریم‌ها و رفع ادعاهای پادمانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است. روند رفع تحریم‌ها، همواره اعلام کرده است که انتفاع محسوس اقتصادی مردم ایران تنها راه بازگشت به هر توافقی است.

در همین حال با تشدید جدال در آمریکا بر سر تحریم‌ها، برخی از اعضای کنگره در حالی که کمتر از دو ماه به انتخابات آن زمان باقی می‌ماند، در اظهاراتی، واکنش‌های متفاوت به این موضوع مطرح می‌شود و حتی گروهی از نمایندگان کنگره به جود می‌رسند. جمهوری آمریکا درباره احیای این رئیس مذاکرات و انتفاع جمهوری اسلامی ایران از آن، نامه اعتراضی و هشدار آمیز نوشتند.

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا اخیراً در ادامه لفاظی‌های خود علیه احیای تحریم‌ها در سخنانی در مکزیک، مدعی شد: دستیابی به توافق هسته‌ای با ایران در مدت کوتاهی بعید است.

وندی شرمن معاون بلینکن هم بدون اشاره به پاسخ منطقی ایران به پیشنهاد اروپا، با اعلام اینکه ایران به این پیشنهاد، سرسختانه و برای آمریکا غیرقابل قبول بود، گفت: رفع تحریم‌های وین به بن‌بست خورده است.