برداشت یارانه آرد، تولید گندم را ۴ میلیون تن کاهش می دهد | سه میلیون تن گندم حیف و میل می کنیمحجت الاسلام محمدرضا میرتاج الدینی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی بازار، با بیان اینکه پیرو هوشمند سازی یارانه ها در بخش نان، قیمت نان افزایش پیدا خواهد کرد، گفت: ما به التفاوت قیمت نان از طریق کارت های اعتباری و از طریق ساخت هوشمند یارانه ها پرداخت خواهند کرد. شد.

وی با اشاره به بحران غذایی رخ داده در دنیا پیرو تنش بین روسیه و مردم گفت: از این رو امنیت غذایی برای همه مردم از پیش پیدا کرده است و ما باید این شرایط را مدیریت کنیم و اگر این شرایط را مدیریت کنیم مواد غذایی را مدیریت کنیم. ، آرد و گندم ما به همسایه خرید خواهد شد.

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان قیمت‌های برخی کالاهای اساسی در دنیا پیدا کرده است، گفت: قیمت گندم تا 15 درصد افزایش یافته و کالاهای دیگر به روغن‌های روغنی نیز تا 85 درصد افزایش یافته است. .

وی با بیان اینکه خبازی ها برای تهیه نان در طول سال به ۹ میلیون تن نیاز دارند، گفت: البته ما برای آرد صنف و صنعت دو و نیم میلیون تن نیاز داریم، از سوی دیگر همه ساله ما بین ۱۳ تا ۱۴ میلیون تن. گندم خرید می کنیم که دو الی سه میلیون تن گندم در این بخش حیف و میل می شود. یعنی هم حیف و میل، هم دام قاچاق و هم تبدیل به خوراک می شود. اگر مدیریتی در این زمینه ایجاد شود، نیاز به واردات گندم نصف خواهد شد.

میرتاج‌الدینی تاکید کرد: ما در سال ۹۹ که با خشکسالی، ۸ میلیون تن گندم داشتیم و در سال ۱۴۰۰ این رقم به ۴ میلیون تن رسید، امسال اگر با خشکسالی از آن خارج شد، ۸ میلیون تن واردات داشتیم.

اگر همه مرزهای خود را دیوار بکشیم باز هم آرد قاچاق خواهد شد
وی با بیان اینکه یک کیسه آرد یارانه ای ۳۸ هزار و ۲۰۰ تومان است، گفت: همین کیسه آرد ۴۰ کیلویی در بازار آزاد ۶۰۰ یا ۷۰۰ هزار تومان به فروش می رسد و در مرزها به قیمت ۸۰۰ الی ۹۰۰ هزار تومان فروخته می شود، بنابراین. ما اگر همه مرزهای خود را دیوار بکشیم این آرد قاچاق خواهد شد البته هنوز دولت موضوع را برداشت یارانه آرد را اعلام نکرده است دولت هر زمان که بخواهد یارانه آرد را بردارد چند اقدام را انجام دهد. یک نان برای مردم با ارائه کارت ملی شان و با همان قیمت قبلی خواهد بود و سقفی هم نخواهد داشت.

این مجلس ادامه داد: این موضوع در حال حاضر به صورت پایلوت در استان زنجان انجام می شود و ما به التفاوت قیمت نان به حساب خانوار واریز می شود.

وی تاکید کرد: بنابراین اگر این برنامه در کل کشور اجرا شود بین ۳۰ تا ۴۰ درصد گندم و آرد مدیریت و نیاز ما به گندم ۴ میلیون کمتر خواهد شد.