برخوردهای سلیقه ای و بی اعتمادی سهامداران به بازاربه گزارش شیخی کارشناس ارشد سرمایه در خصوص دلایل کاهش ارزش شاخص کل بورس تهران، علاوه بر این، شاخص‌ها و بازارهای بازار هفته بازار سرمایه در اولین روز در بازار بورس تهران، روند نزولی در پیش گرفته شده است. در روز جاری شاخص کل بیش از هزار واحد کاهش داشت و حجم ۱۶ درصد نیز نسبت به ماهانه بیش از ۲۰ درصد کاهش داشت.

این کارشناس بازار سرمایه، ادامه داد: این در حالی است که اتفاق افتاد که گزارش‌های خوبی توسط شرکت‌های واقع در بازار سرمایه اعلام شد، اما سهامداران حقیقی کماکان بی‌اعتنا و بی‌اعتماد نسبت به بازار بسیار سرمایه‌گذاری شدند.

وی بیان کرد: این بی اعتمادی و بیاعتنایی باعث کاهش ارزش شاخص‌های بورسی و حجم بالای رقمی می‌شود و می‌خواهیم یکبار برای همیشه این بی‌اعتمادی را درمان کنیم، باید بنیان وضعیتی را داشته باشد که به عنوان مدیر و هیئت مدیره شرکت‌های بورسی حضور دارند، برکنار و افراد خبر و کارآمد بر منصب این شرکت ها، منصوب می شوند.

شیخی همچنین گفت: باید ارکان و نهادهای ناظر بازار سرمایه از اعمال اعمال در خصوص بازگشایی و توقف نمادها دست بردند، تا اعتماد از دست سهامداران به این بازار باز شود.

بورس تهران در حالی که امروز (شنبه) را نشان داد که شاخص کل با افت ۱۶ هزار واحدی همراه بود. این کاهش بیش از یک درصد، باعث شد تا شاخص کل در محدوده یک میلیون و 547 هزار واحدی تثبیت شود. شاخص کل هم وزن نیز 0.87 درصد افت کرد و حجم نیز نسبت به ماهانه بیش از پیش 20 درصد کاهش داشت.

نتیجه‌گیری، تأثیر منفی بر سهام در روز جاری به نام‌های بازارهای سهام شرکت‌های پتروشیمی نوری، توسعه معادن و صنایع معدنی و گزارش‌های سرمایه‌گذاری اجتماعی در شرکت‌های بانک ملت، پالایش نفت بندرعباس و فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کوروش با رشد ثبت می‌شود. خود مانع افت بیشتر نماگر بازار سهام شدند.