برج توگرال قدیمی قرن نهم شهر ردیف


بر اساس گزارش ها شبکه خبری تهراندر اطراف آرامگاه ابن بابوی در شهر برج آجری بلندی با قدمت 900 سال، گوشه ای از تاریخ ایران زمین را در گوشه قلب او جای داده است. این برج در زمان سلجوقیان و احتمالاً در زمان جابجایی پایتخت نیشابور کین ری، به دستور خلیج طغرل ساخته شده است. بنیانگذار سلسله سلجوقیان است و به همین دلیل به این نام شهرت یافته است.

یکی از دیدنی ها و جاذبه های تاریخی استان تهران برج تگرل در شهر ری است که 9 قرن قدمت دارد. برج زیبای آجری در شرق مقبره تاریخی ابن بابیه یا شیخ صدو در خیابان ابن بابویه شهراری قرار دارد و قدمت آن به دوران سلجوقیان می رسد.

آرامگاه طغرل یا دانشمندان سلجوقی؟

در مورد برج طغرل نظرات و بحث های زیادی بیان شده است. برخی این مکان را برج خلیفه یزید نامیده اند. برخی ادعا می کنند که این آرامگاه طغرل بایک سلجوقی است، اما در روایات آمده است که سلطان طغرل دوچرخه در شهری از بین رفته و آرامگاه او هنوز در آنجاست.

به گفته قزوینی رازی طغرل پشت سر هم درگذشت و در قبرستانی عالی به خاک سپرده شد. از این رو می توان از آن به عنوان آرامگاه خانوادگی سلجوقیان یاد کرد.

مورخ مشهور ترک; فارق سومر نیز محل دفن طغرل را همان محل می داند. برخی دیگر این مکان را مدفن خلیل سلطان پسر تیمور لنگ و همسرش شادالملک در قرن پانزدهم می دانند، اما در برخی کتاب های تاریخی گروهی این بنا را به فخرالدوله دیلمی نسبت داده اند.

محمد محیط طباطبایی بنای متعلق به ابراهیم هواس را نگهداری کرد و در سال ۱۳۷۱ پس از مرگش در جوار برج و در گوشه شمالی آن به خاک سپرده شد. سیاحان نیز در سفرهای خود از این برج به عنوان یادگار دوره سلجوقی یاد کرده اند. اما هیچ اشاره ای به مقبره طغرل نشد.

سعید محمد محیط طباطبایی معتقد است که این برج نه تنها مقبره تگرل سلجوقی و مادرش است، بلکه زیارتگاه بسیاری از علما و دانشمندان جامعه سلجوقی است و این مقبره برای حفاظت از آنان ساخته شده است.

برج توگرول

ساعت 20 متری خورشیدی

ویژگی جالب و منحصر به فرد برج 20 متری تگرال استفاده از آن به عنوان نور عظیم خورشید است. 24 شکاف در اطراف برج وجود دارد. در بالای هر انفجار چهار نیم دایره وجود دارد و هر نیم دایره نشان دهنده یک ربع ساعت است. یک ساعت پس از طلوع خورشید، یک کنگره کاملاً روشن است.

بدین ترتیب پس از دو ساعت دو کنگره و پس از سه ساعت سه کنگره تشکیل می شود. تا لحظه ای فرا رسد که خورشید در نصف النهار منطقه و در بالاترین ارتفاع خود در افق قرار دارد. در غروب خورشید، ساعت با نور ماه کار می کند که در شب توسط نجوم تشخیص داده می شود.

تهویه برای جلوگیری از پوسیدگی برج

یکی از ویژگی های جالب برج طغرل انعکاس صدا در فضای داخلی آن است. این برج دارای دو در هلالی شکل است و در آن دو فضای مدور وجود دارد که نقطه مرکزی بنا محل سخنرانی بزرگان و پادشاهان بوده است. مرکز برج به گونه ای است که با ورود به آن پژواک ایجاد می شود. گویی چند بلندگو جلوی بلندگو قرار دارد و حتی صدای بیرون از درهای ورودی پخش می شود.

این ویژگی برج به دلیل فضاهای خالی مربع شکلی است که در اطراف دیوار داخل برج وجود دارد. حفره ها به خوبی باز می گردند، تهویه می شوند و از پوسیدگی برج جلوگیری می کنند.

برج توگرول

راهنمای مسافران جاده ابریشم

کاربرد دقیق برج طغرال مشخص نیست. اما همانطور که گفته شد ممکن است یکی از کاربردهای این برج تعیین زمان بوده باشد. کاربرد دیگری که به برج توگرال نسبت داده می شود، افروختن آتش در بالای آن و راهنمایی مسافران در جاده ابریشم در شب های تاریکی بود که از هوراس به ری می آمدند.

کاربرد دیگر این برج رصدخانه ای است که از سقف آن برای نجوم استفاده می شد و گفته می شود که برج دیده بانی در جاده ابریشم بوده است. بر روی دیوار بیرونی برج دری چوبی به نام اندرو وجود دارد و در داخل آن راه پله ای قرار دارد که راهروی سقف این برج برای رصد و نجوم بوده است. نردبان و شیشه جلو در دوره کاجار تخریب شد.

مشخصات معماری

برج تگرل به مساحت 48 متر مربع به شکل استوانه با آجر و آجر و به سبک معماری رازی ساخته شده است. در گذشته بر بالای برج مانند برج های زمان خود گنبد مخروطی شکلی وجود داشت که اکنون وجود ندارد. ارتفاع فعلی برج بدون احتساب گنبد حدود 20 متر است.

دیوارهای بالای چهار متر به صورت توخالی طراحی شده و در وسط آن راه پله ای قرار دارد که درب آن در ضلع شمالی بنا در همان ارتفاع قرار دارد که محل اتصال قسمت پایین و بالایی برج است. . خالی بودن دیوارهای بالایی به استحکام بنا کمک می کند و همچنین استحکام خشت که از بلوط، خاک و سفیده تخم مرغ ساخته شده است، استحکام به کار رفته در برج را افزایش می دهد.

چگونه به برج تگرل تهران برویم؟

مترو: از خط 1 مترو استفاده کنید که بیرون از دروازه خروجی ایستگاه مترو زهرا باقی نمی ماند. می توانید سوار تاکسی و اتوبوس شوید و در ورودی مجموعه طغرال پیاده شوید.

خودرو شخصی: از بزرگراه امام علی (ع) به شهر ری بروید. از خروجی بزرگراه ابن بابویه وارد خیابان تقی پور شوید تا برج طغرل را در سمت راست خود پیدا کنید.

این برج دارای دو ورودی در ضلع شمالی و جنوبی است که می توانید از درب شمالی وارد شوید و در نیمه اول سال تا ساعت 18 (18) و در نیمه دوم سال تا ساعت 16 (4 بعد از ظهر) از آن بازدید کنید. )).