با عرضه سیمان در بورس کالا، خرید ها از بین رفتبه گزارش بازار، در حال حاضر ۱.۲ تا ۱.۵ میلیون تن سیمان در هفته با قیمت هر پاکت ۲۸ هزار تومان در بورس کالا می‌شود. این عرضه‌ها دارای ارتباطی بین تولیدکننده و مصرف‌کننده مستقیم هستند و می‌توانند باعث حذف شوند. به همین دلیل دلیلات بازار سیمان از بین رفته است.

عبدالرضا شیخان، دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در همین رابطه گفته است: زمانی که سیمان به بورس کالا وارد می‌شود و فرهنگ‌سازی لازم است برای فعالان سیمان وارد بازار شود و فعال شود از طریق کارگزاری‌ها عمل می‌کند که انجام دهند و عملاً بازار را بدون پیش فروش انجام دهند. . در زمان‌هایی که با محدودیت‌های برق و گاز می‌شویم.

او بیان کرد: محدودیت‌هایی که گاهی اوقات و در دوره‌های مختلف برای برق و گاز ایجاد می‌کند. می‌تواند روی میزان تولید و در نتیجه میزان عرضه اثر بگذارد و تقاضای بازار را به‌خوبی پوشش ندهد. اما در عین حال، قیمت‌های پایه ثابت خواهد بود و سیستم تعریف‌شده تعیین می‌شود.
به گفته شیخان، در سال جاری، تولیدکنندگان با افزایش هزینه‌ها روبه‌رو بودند و به همین دلیل، رایزنی‌هایی برای تغییر قیمت پایه در حال انجام است.

او با اشاره به اینکه هر هفته یک میلیون و 200 هزار تا یک میلیون و 500 هزار تن سیمان در بورس می‌شود، گفت: قیمت پایه هر پاکت سیمان 50 کیلویی در شرایط فعلی در محدوده 28 هزار تومان است، درب کارخانه که به این عدد پول بر ارزش‌افزوده است. ، کرایه حمل، سود عامل و ذخیره و بارگیری هم اضافه می شود.

شیخان متذکر شد: در حال حاضر، حدود ۷۶ تولیدکننده سیمان در کشور در حال حاضر فعالیت‌هایی هستند که همه این تولیدکنندگان، تولیدکنندگان خود را از طریق بورس کالا به بازار عرضه می‌کنند و خارج از بورس کالا می‌توانند عرضه کنند.

دبیر انجمن سیمان عنوان کرد: در ۸۹ سالی که از تولید سیمان در کشور می‌گذرد. بازار این کالا همیشه یک بازار سنتی بوده و فرد، مصرف کننده و یا واسطه کارخانه ها مستقیم خرید می کنند. اما در این بازار سنتی به دلیل رکودهای دوره‌ای که در ساخت‌وسازها اتفاق می‌افتد و درعین‌حال، سطح بالای تولید آن‌ها که همیشه وجود داشت. دلالی در این صنعت افزایش یافته بود که آسیب‌های زیادی به صنعت می‌زد.

دبیر انجمن سیمان کرد: عرضه با سیمان در بورس، بخش دلالی کمرنگ شد و با روند فعلی از این بازار، هم تولیدکننده و هم مصرف کننده نهایی نفع می‌برند. ازاین‌رو، اغلب، با آشنایی با بورس برای فعالان این بازار در ابتدا سختی‌ها، اما بعد از فرهنگ‌سازی صورت گرفته، امروز به‌خوبی و با استقبال زیاد در حال انجام است.