با روشی جدید دردهای مزمن را کاهش دهیدبه گزارش شبکه خبری تهران نیوز محققان آکسفورد ژنی را کشف کرده‌اند که حساسیت درد را با تقویت سیگنال‌های درد در نخاع تنظیم می‌کند و به محققان کمک می‌کند مکانیسم مهمی برای فرآیند درد مزمن در انسان را درک کنند و یک هدف درمانی جدید تعیین کنند.

به گزارش پایگاه خبری علوم اعصاب، درد مزمن یک مشکل رایج است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد، اما اینکه چرا برخی افراد بیشتر در معرض آن هستند و علت درد مزمن چیست، به طور کامل مشخص نیست.

مشخص است که تحریک مکرر، مانند تحریک سوزن تیز، می تواند حساسیت فرد را به درد افزایش دهد. این فرآیند که افزایش درد نامیده می شود، بر اختلالات درد بالینی تأثیر می گذارد.

در یک مطالعه دو قسمتی، محققان دپارتمان علوم اعصاب بالینی نافیلد-آکسفورد در بریتانیا ابتدا تنوع ژنتیکی را در نمونه‌های بیش از 1000 شرکت‌کننده در کلمبیا مقایسه کردند تا به دنبال سرنخ‌هایی از انواع ژنتیکی رایج‌تر در افرادی باشند که درد شدیدتری را تجربه می‌کنند. آنها تفاوت های قابل توجهی را در انواع یک ژن خاص (پروتئین تبدیل کننده کلسیم نوع III، NCX3) مشاهده کردند.

سپس محققان مجموعه‌ای از آزمایش‌ها را روی موش‌ها انجام دادند تا دریابند که چگونه ژن NCX3 افزایش درد را تنظیم می‌کند و آیا این می‌تواند یک هدف درمانی باشد یا خیر. ژن NCX3 در نورون های نخاع موش سیگنال های درد را پردازش کرده و به مغز منتقل می کند.

ژن NCX3 برای این نورون ها برای دفع کلسیم اضافی مورد نیاز است. در غیاب ژن NCX3، نورون های نخاعی در پاسخ به سیگنال های آسیب محیطی فعال تر شدند و شدت درد افزایش یافت. برعکس، افزایش سطح ژن NCX3 در نخاع می تواند درد را در موش کاهش دهد.

دیوید بنت، استاد علوم اعصاب و زیست‌شناسی عصبی در بخش علوم اعصاب بالینی نافیلد، می‌گوید: «این اولین باری است که می‌توانیم درد را در انسان مطالعه کنیم و بلافاصله مکانیسم آن را در موش‌ها نشان می‌دهیم. این رویکرد اکنون به ما امکان می دهد تا درک گسترده ای از عوامل دخیل در آن و چگونگی شروع به توسعه درمان های جدید به دست آوریم.

بنت گفت: “درد مزمن یک مشکل جهانی است و می تواند بسیار ناتوان کننده باشد.” ما این تحقیق را در کلمبیا به دلیل جمعیت نژادهای مختلط، از جمله جمعیت بومی هندی‌ها، آفریقایی‌ها و اروپایی‌ها انجام داده‌ایم که طیف وسیعی از تنوع ژنتیکی را برای مطالعه به ما می‌دهد. این یافته ها را به دلیل کاربردهای بین المللی بالقوه بسیار هیجان انگیز می کند.

این یافته ها نشان می دهد که هر دارویی که بتواند فعالیت ژن NCX3 را افزایش دهد، می تواند حساسیت درد را در انسان کاهش دهد.

منبع: آفتاب

انتهای پیام/