بایدن در این منطقه به دنبال چه چیزی است؟به گزارش شبکه خبری تهران نیوز جو بایدن در ژوئیه آینده در حالی به عربستان سعودی و سرزمین های اشغالی سفر می کند که اخبار و حرکت برای عادی سازی روابط ریاض و تل آویو بیش از هر زمان دیگری در رسانه ها دیده و شنیده می شود. سعودی‌ها و صهیونیست‌ها قرار است شورای امنیت منطقه‌ای را حتی در گامی بی‌سابقه فراتر از روند عادی‌سازی، همزمان با سفر بایدن، با تشویق واشنگتن، تشکیل دهند. ائتلافی که در صورت تشکیل، می تواند این منطقه آشفته و خسته از سال ها درگیری و تنش را وارد مراحل حساس و غیرقابل پیش بینی کند.

در همین حال سفیر آمریکا در سرزمین های اشغالی گسترش روابط عربستان و رژیم صهیونیستی را یکی از اهداف اصلی سفر جو بایدن به منطقه در ماه آینده میلادی اعلام کرده است.

العربی الجدید امروز (پنجشنبه) نوشت که “توماس دارف” سفیر آمریکا در سرزمین های اشغالی به دولت اسرائیل گفت که سفر بایدن به عربستان سعودی و اسرائیل برای ایجاد و گسترش “چارچوب امنیتی منطقه ای” است.

وی افزود که آمریکا

نیدز با یادآوری این واقعیت که بایدن خود را صهیونیست می داند که به شدت به امنیت اسرائیل کمک کرده است، افزود که سفر او نشان می دهد که هیچ چیزی نمی تواند رابطه و علاقه بایدن به اسرائیل را کاهش دهد.

روزنامه صهیونیستی «اسرائیل هوم» در گفت و گو با سفیر آمریکا نوشت: ایجاد چارچوب و اتحادیه امنیتی منطقه ای به معنای عادی سازی روابط عربستان با اسرائیل نیست و تنها سازوکاری برای همکاری امنیتی میان آنها ایجاد می کند.

اسرائیل هوم افزود: اعضای ائتلاف امنیتی که در سفر بایدن با مشارکت اسرائیل و آمریکا اعلام می شود، مصر، بحرین، امارات، اردن و سودان هستند.

این روزنامه به نقل از منابع اسرائیلی نوشت که تشکیل این مجمع به معنای توافق عادی سازی با عربستان سعودی نیست، بلکه این اقدام در تنظیم همکاری امنیتی ریاض و تل آویو موثر بوده است.

اسرائیل هیوم خاطرنشان کرد که وزیر جنگ اسرائیل، بنی گانتز، پشت ایده تشکیل شورای امنیت منطقه ای است و در سفر اخیر خود به واشنگتن، در مورد آن با لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده گفتگو کرده است. برنامه هسته ای ایران اعلام شد.

وزیر جنگ اسرائیل گفت: «اسرائیل در تلاش است تا یک نیروی منطقه ای مشترک به رهبری آمریکا برای مقابله با ایران ایجاد کند».

رژیم صهیونیستی در آستانه سفر جو بایدن رئیس جمهور آمریکا به ریاض و سرزمین های اشغالی اخیرا مدعی شد که کشورهای عربی در کنار این رژیم نگرانی های مشترکی در مورد ایران دارند.

در همین حال، اخیرا رویترز گزارش داد که وزیر جنگ رژیم صهیونیستی روز سه شنبه در مورد سفر بایدن به ریاض که به دعوت رسمی پادشاهی عربستان سعودی در روزهای آینده انجام می شود، اعتراف کرده است که رژیم صهیونیستی و کشورهای عربی نگرانی های مشترکی دارند. . درباره ایران، نیاز به تقویت توان نظامی خود با حمایت واشنگتن.

تماس هایی بین اسرائیل و عربستان سعودی و همچنین بین تعدادی از کشورهای عربی بر سر موضوع دفاع منطقه ای در خلیج فارس و البته موضوع کار ایران وجود دارد.

کوهن افزود: بر اساس آنچه که من از مقامات ارشد اسرائیل شنیده ام، به نظر می رسد که اعلام تشکیل شورای امنیت در سفر بایدن، رئیس جمهور آمریکا به اسرائیل، اعلام شود و اعلامیه های تشکیل آن ممکن است یا در اسرائیل یا در اسرائیل باشد. عربستان سعودی.

در همین حال، دفتر نفتالی بنت، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در بیانیه ای اعلام کرد که اسرائیل از تلاش هایش برای تقویت منافع مشترک با عربستان سعودی قدردانی کرده است.

منابع رسانه ای صهیونیستی نیز چند روز پیش فاش کردند که یک فروند هواپیمای این رژیم دو هفته پیش عازم ریاض، پایتخت عربستان سعودی شده است.

خبرنگار صهیونیستی ایتای بلومنال در توییتر نوشت: یک جت شخصی (9H-VCA) از فرودگاه اللد در سرزمین های اشغالی از طریق اردن به سمت ریاض در حال پرواز بود.

در سرتاسر کشور، اقداماتی با عربستان سعودی – به عنوان بخشی از فرآیند تخلیه – همراه با هواپیماهای اسرائیلی انجام می شود که می تواند طول پروازها را کاهش دهد. “این چه خبر خوبی است، نه؟”

بر اساس گزارش‌ها، حریم هوایی عربستان در حال حاضر تنها به روی هواپیماهای اسرائیلی که به‌عنوان بخشی از توافق‌نامه عادی‌سازی به امارات متحده عربی و بحرین پرواز می‌کنند باز است و هند ایر ایندیا مجوز ویژه‌ای برای پرواز بر فراز حریم هوایی عربستان که در طول پروازها اشغال می‌شود، دارد. فلسطین.

فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان سعودی پیشتر گفته بود که عادی سازی روابط ریاض و تل آویو منافع زیادی برای هر دو طرف خواهد داشت و کل منطقه از منافع فوق العاده ای برخوردار خواهد شد.

خبرگزاری رسمی عربستان (واس) در بیانیه ای اعلام کرد: سفر رئیس جمهور آمریکا به عربستان سعودی در روزهای 15 و 16 جولای (24 و 25 تیر) به دعوت سلمان بن عبدالعزیز برای تقویت روابط تاریخی و استراتژی های عالی انجام می شود. بین دو کشور

سخنگوی کاخ سفید در بیانیه ای تایید کرد که سفر بایدن رئیس جمهور بایدن به سرزمین های اشغالی، کرانه باختری و عربستان سعودی در تاریخ 13 تا 16 جولای (22 تا 25 ژوئیه) برنامه ریزی شده بود.

در بیانیه کاخ سفید آمده است که جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، 13 تا 16 ژوئیه از خاورمیانه بازدید خواهد کرد تا بر تعهد قاطع ایالات متحده به امنیت و رفاه اسرائیل، و برای شرکت در نشست شورای همکاری خلیج فارس با مصر، عراق و اردن، تاکید کند. + 3) شرکت کردن. او همچنین با همتایان خود از سراسر منطقه برای تبلیغ ایالات متحده دیدار خواهد کرد. آی تی. منافع امنیتی، اقتصادی و دیپلماتیک.

دولت جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا برای دستیابی به توافق و عادی‌سازی روابط بین عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی تلاش می‌کند. این موضوع ماه گذشته اولین بار توسط وب سایت آمریکایی اکسیس پوشش داده شد و رسانه های رژیم صهیونیستی اخیرا گزارش های متعددی از تغییر روابط عربستان و این رژیم منتشر کردند.

این در حالی است که مردم فلسطین و گروه های مبارز و مقامات و شخصیت های سیاسی و مذهبی کشورهای اسلامی نسبت به خطرات و پیامدهای چنین اقدامی بر صلح و ثبات منطقه هشدار داده و هر گونه عادی سازی روابط میان برخی از حاکمان عرب را محکوم می کنند. . و رژیم صهیونیستی.

منبع: ایرنا

انتهای پیام/