بایدن از بن سلمان طلاق عاطفی گرفتگزارش کردن شبکه خبری تهران نیوزتصمیم اوپک پلاس به رهبری عربستان سعودی و روسیه برای کاهش 2 میلیون بشکه ای در ماه نوامبر، کام آمریکایی بایدن را اشباع کرد و بار دیگر از بازنگری روابط استراتژیک بین ایالات متحده و پادشاهی عربستان سعودی خبر داد. کاهش تولید نفت اوپک پلاس می تواند منجر به افزایش بیشتر قیمت بنزین در روزهای قبل از انتخابات 8 نوامبر (17 نوامبر) در آمریکا شود. حامل انرژی. در همین چارچوب، بایدن اعلام کرد که آماده همکاری با کنگره در مورد آینده روابط با عربستان است و در گام اول از دیدار آمریکا خبر داد. لغو شد.

اگرچه ریاض اعلام کرد که تصمیم خود صرفاً اقتصادی است، اما رفتار عربستان در مقاطع مختلف به ویژه در مقطع کنونی نشان می دهد که مقامات آل سعود استراتژی چند جانبه این تصمیم جدید را دنبال می کنند که یکی از اضلاع این تصمیم است. برجام است که در حال حاضر در وضعیت بن بست قرار دارد.

علیرغم استراتژی مذاکره دولت بایدن و وعده های انتخاباتی و اظهارات پس از انتخابات او و تیم سیاست خارجی اش برای بازگشت به برجام، ۱۹ ماه از کارآمدی دولت دموکرات در کاخ سفید می گذرد که نشان می دهد هیچ برجام احیا نمی‌شود، اما نشانه‌ها حاکی از آن است که با توجه به مواضع افراطی طرف‌های مذاکره و ظهور متغیرهایی مانند جنگ اوکراین بیش از پیش نمایان می‌شود.

از این زاویه است که استراتژی نفتی عربستان سعودی که توسط عبدالعزیز بن سلمان، وزیر انرژی عربستان سعودی در نشست هفته گذشته اوپک پلاس رونمایی شد، با هدف زمین زدن دموکرات ها در انتخابات 8 نوامبر طراحی شد. به ویژه ریاض اعلام کرد که از ماه دسامبر پس از انتخابات کنگره و مشخص شدن ترکیب مجلس نمایندگان و سنا، می تواند با واردات مازاد عرضه خود به بازار، تولید نفت خود را دوباره افزایش دهد. با این حال، تصمیمی که برای ماه نوامبر در نظر گرفته شده است، در روزهای اخیر با افزایش قیمت بنزین و پیشی گرفتن نامزدهای جمهوری خواه در چندین ایالت در نوسان همراه شده است که نشان می دهد تصمیم ریاض و مسکو می تواند سرنوشت انتخابات کنگره را تغییر دهد. و زمینه پیروزی جمهوری خواهان در سنا و حتی در مجلس نمایندگان را فراهم می کند.

وقوع چنین اتفاقی می تواند نقطه عطفی در انتخابات 2024 آمریکا و بازگشت جمهوری خواهان از جمله دونالد ترامپ به قدرت و آغاز ماه عسل جدید در روابط با عربستان باشد. عشق بن سلمان به جمهوری خواهان از این زاویه قابل درک است. افزایش خرید تسلیحات، نادیده گرفتن مسائل حقوق بشری، ایجاد روابط شخصی و فشار بر ایران همه آن چیزی است که ولیعهد سعودی از یک رئیس جمهور خوب آمریکا انتظار دارد. رئیس جمهوری که چشم خود را بر نقض حقوق بشر عربستان سعودی مانند ترور جمال خاشقجی می بندد، قراردادهای تسلیحاتی به ارزش چند صد میلیارد دلار امضا می کند، شرایط سختی را برای مذاکره با ایران تعیین می کند و به رقص شمشیر و چرخش غلات می پردازد. دست ولیعهد سعودی.

از این منظر است که کابوس محمد بن سلمان در شب 3 نوامبر 2020 قابل درک است، زیرا بایدن قول داده بود روابط با عربستان سعودی را بازنگری کند و ولیعهد سعودی را محدود کند. با وجود تلاش های لابی سعودی برای پیروزی مجدد ترامپ، محمد بن سلمان در نهایت مجبور به رویارویی با بایدن شد. اقدامات دولت بایدن، از جمله پیوستن به مذاکرات برای احیای برجام، ماجرای 11 سپتامبر را در اخبار قرار داد و ولیعهد سعودی را در همان سطحی قرار داد که وزیر دفاع آمریکا نفرت شاهزاده همه کاره از را تعریف کرد. عربستان سعودی. برای جو بایدن و بذر نفرت و انتقام را در قلب او کاشت.

با سفر رئیس جمهور آمریکا به ریاض در ماه سپتامبر و علیرغم دست دادن کوتاه بایدن و بن سلمان در کاخ الامامه، این سفر عملاً برای ولیعهد عربستان آسوده خاطر نبود، زیرا بایدن هیچ تعهدی به این موضوع نداشت. دفاع از امنیت پادشاهی و مقابله با تهدیدات، ایران هیچ منطقه ای را پیشنهاد نکرده و به تلاش های خود برای احیای برجام ادامه داده است. توافقی که از منظر عربستان سعودی ضعیف تر از برجام 2015 است و قدرت منطقه ای و موشکی ایران در آن جایی ندارد.

از سوی دیگر، محمد بن سلمان نیز در عرصه های منطقه ای و بین المللی اقداماتی انجام داد و با نزدیک شدن به چین و به ویژه روسیه، مجموعه سیاست خارجی خود را متنوع کرد. ایجاد رابطه شخصی با پوتین پاسخی متعادل به تهدیدات بایدن بود که با حمله روسیه به اوکراین آشکارتر شد. اگرچه عربستان به صراحت از اقدام نظامی مسکو علیه کی‌یف حمایت نکرد، اما شرکت در چندین رای منفی و مشارکت در سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی در حمایت از مواضع روسیه نشان داد که ولیعهد سعودی از زاویه انتقام از بایدن برای اوکراین ارزش قائل است.

در این میان اهرم انرژی که به عنصری حیاتی برای غرب و بویژه اروپا تبدیل شده است، مهمترین برگ برنده عربستان در فشار بر آمریکا و ایجاد تعادل در فراز و نشیب های دهه ها بود. روابط با متحدان غربی خود روابطی که مبتنی بر ارزش‌های مشترک نیست، بلکه بر اساس منافع مشترک و در چارچوب معادله نفت و امنیت استوار بوده است. با تحول استراتژی خاورمیانه ای آمریکا و تمرکز بر چین و کاهش همزمان آمریکا

این احساس گناه با حملات 11 سپتامبر و فشار بر عربستان سعودی، اشغال عراق و برهم خوردن توازن قوا در منطقه، بهار عربی و دومینوی سقوط دولت های عربی متحده عربستان سعودی عمیق تر شد. توافق هسته ای 2015 ایران و 1+5 و انفجار در تاسیسات آرامکو در سپتامبر 2018. و باعث شد سعودی ها درک کنند که ایالات متحده دیگر یک شریک قابل اعتماد و سنتی برای پادشاهی نیست و همه تخم مرغ ها نباید مورد استفاده قرار گیرند. . در سبد آمریکایی قرار داده شده است. زیرا واشنگتن تعهد تاریخی به امنیت پادشاهی را نادیده گرفت و امتیازات بیشتری به ایران داد.

از این منظر است که عربستان سعودی با ایجاد اختلال در روند احیای برجام که می تواند برگ برنده ای برای سیاست خارجی بایدن بدون دستاورد و سردرگمی باشد، با هدف به دست آوردن جمهوری خواهان، بر انتخابات کنگره در ماه نوامبر تأثیر بگذارد. . و از روسیه امتیاز بگیرید تا وضعیت جنگ در اوکراین را دنبال کنید.

این استراتژی تا زمانی که به تغییر رویکرد دولت بایدن در قبال عربستان منجر نشود، به طرق مختلف در دستور کار تصمیم گیرندگان سعودی قرار خواهد گرفت. اگرچه این استراتژی پرمخاطره و پرهزینه خواهد بود، اما تا پیروزی رئیس جمهور جمهوری خواه و پاسخ به نگرانی های امنیتی ریاض و اینکه چه نقشی از رهبری عربستان سعودی در بازار نفت از پادشاهی انتظار می رود، ادامه خواهد داشت.

منبع: اقتصاد نیوز

انتهای پیام/