بازگشت به برجام در استراتژی ملی ماستبه بازار، ند پرایس گزارش وزارت امور خارجه آمریکا عصر چهارشنبه به موقع در خصوص آخرین تحولات محلی در خصوص بحث و اظهار نظر کرد که اخبار در این زمینه وجود ندارد.

وی توضیح داد: ما هنوز هم ارزیابی می‌کنیم که اگر بتوانیم به پایبندی مشترک به برجام بازگردیم، در راستای منافع ما خواهد بود. زیرا محدودیت های دائمی و قابل تایید بر برنامه هسته ای ایران وضع خواهد کرد.

وزارت خارجه آمریکا در سیاست هراس کشورش از پیشرفت های برنامه هسته ای ایران، ادعا کرد: برنامه هسته ای از سال 2018 بدون محدودیت و به شکلی که برای ما غیر قابل قبول است، پیش رفته است.

وی اضافه کرد: اطمینان دارم که تیم های ما با انریکه مورا در ارتباط خواهند بود. وی هم اکنون در ایران است و تیم های ما می خواهند با او گفت وگو کنند.

وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوال دیگری درباره پیام های مبادله میان ایران و آمریکا و اینکه آیا آخرین پیام از سوی تهران است یا آمریکا؟ پاسخ داد: ارتباط مستقیم با ایران نداریم. ما بوضوح اعلام کرده ایم که ارتباط مستقیم با ایران می تواند دیپلماسی را کند.

این مقام وزارت خارجه آمریکا ادامه داد: اگر این مذاکره مستقیم می شود، ما به افرادی مانند انریکه مو برای انتقال پیام ها نیاز نداشتیم. با این حال ما توضیحی در خصوص این پیام ها نخواهیم داد.

تارنمای آمریکایی-اسرائیلی آکسیوس همزمان با حضور در مورا هماهنگ کننده اتحادیه اروپا در مذاکرات وین در تهران و دیدارش با مقامات جمهوری اسلامی ایران و در حالی که در نظر گرفتن تصمیم سیاسی واشنگتن بر سر چند موضوع مهم است، روز چهارشنبه در گزارشی مدعی. شد: دولت باید اعلام کرد که هیچ پیشنهادی از سوی آمریکا برای ایران به انریکه مورا ارائه نشده است.

این رسانه آمریکایی – آمریکایی مدعی شد که آمریکا همچنان از حذف نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از فهرست موسوم به سازمان های تروریستی امتناع می ورزد و می خواهد این کار را انجام دهد، ایران در موضوعات خارجی از برنامه های خود، از جمله فعالیت های خود. منطقه ای گفت وگو کند.

آکسیوس به نقل از یک مقام ارشد آمریکایی ادعا کرد: دولت بایدن امیدوار است ایرانی‌ها از خواسته‌های خود در مورد سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تنها نظر و پیش‌نویس توافقی را که در وین به دست آمد، امضا کردند.

این رسانه آمریکایی- اسرائیلی ادامه داد: انتظار می رود تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر در روزهای آینده به تهران سفر و با ابراهیم رئیس جمهور جمهوری این کشور دیدار کند تا به بررسی راه های عبور از بن بست فعلی و دستیابی به توافق بپردازند.

دریافت شوله یکی از مشاوران وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه در مصاحبه با نشریه «نشنال» مدعی شد که پیشنهادهای ویژه به ایران ارائه شده است. “اینک توپ در زمین ایران است.”

این دیپلمات‌های آمریکا بر جدایی از موضوع سپاه پاسداران ایران از احیای برجام، گفت: به طور واضح این موضوع را می‌دانیم.

این برای دومین بار از زمان دیدار در مذاکره و این است که مورا راه تهران می‌شود. انتظار می‌رود که او را با پیشنهادهای منطقی پیشنهاد می‌کند که درباره‌ی نگرانی‌های مشروع ایران می‌تواند به دیدار مقام‌های کشور برود برسد.

علی باقری، معاون سیاسی وزارت مورخارجه کشورمان ظهر چهارشنبه با انریکه مورا، مسؤول هماهنگ کننده برجام دیدار و گفت وگو کرد.

انریکه مورا، مسؤول هماهنگ کننده برجام در صفحه توییتر درباره سفر خود به تهران نوشت: دوباره به تهران می‌روم تا با علی باقری‌کنی و سایر مقامات درباره مذاکرات وین و سایر مسائل دیدار کنم. کار در حل اختلافات باقی مانده در این زمینه بحث ادامه دارد.

آمریکا اخیراً بدون اشاره به زیاده‌خواهی‌های خود، مدعی است: اگر ایران خواهان تحریم‌ها از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ است، باید به اظهارات آمریکا از برجام رسیدگی کند.

دور هشتم رفع تحریم‌ها که از ششم دی‌ماه سال گذشته آغاز شد، ۲۰ اسفند ۱۴۰۰ به پیشنهاد مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا وارد یک دوره شد و تصمیم‌گیرندگان برای تصمیم‌گیری‌های سیاسی به پایتخت‌های خود بازگشتند.

قریب به اتفاق مشارکت کننده در گفت‌وگوها، جمع‌بندی سریع‌خواهان مذاکرات اما دستیابی به توافق در تصمیم نهایی تصمیمات سیاسی ایالات متحده آمریکا در خصوص چند موضوع دیگر مهم و کلیدی است.