بازتر شدن دامنه نوسان بازار، باعث روان‌تر شدن، کارایی و شفافیت بیشتر بازار می‌شودبه بازار، محمدرضا امامی در گزارش ارزیابی دامنه نوسان گفت: از سال ۱۳۸۰ به بعد از محدوده نوسان کشور به هر دلیلی به عنوان فشارهای خبری و یا تنش‌ها به صورت متقارن و یا نامتقارن دچار تغییر شدید شده و نوساناتی در بازار ایجاد و سازمان می‌شود. بورس و اوراق بهادار هم دیگر بورس‌های دنیا دامنه نوسان را متقارن و یا نامتقارن اعلام کرده است.

او افزود: با توجه به جوان بودن بورس و نسبت به بورس دیگر دنیا در حالت بلوغ خود قرار دارد، باید دامنه نوسان باز شود، زیرا ایران محدودترین دامنه نوسان را در بین بورس‌های دنیا دارد.

به گفته این کارشناس بازار نظر پیشنهادی فدراسیون جهانی بورس‌ها و بورس‌های بین‌المللی این است که بازارهای سهام باید کار کنند. بنابراین، یکی از قواعد و اصول بازار، کارا بودن و شفافیت زیاد آن‌ها است و می‌توان با ساز و کارهایی، مانع و زیان و روندهای رشد نامتقارن شد.

او عنوان کرد: کارایی و شفافیت باعث می‌شود که سهامداران زندگی نکرده و بازار سرمایه کارایی لازم را داشته باشند.

امامی در ادامه اظهار کرد: دامنه نوسان کشور شبیه ارز ۴۲۰۰ تومانی شده است، زیرا دامنه نوسان زمینه‌ساز فساد و رانت است. به عنوان نمونه افراد به کمک این تعداد برای تعداد زیادی از بخش‌ها خرید تشکیل می‌شوند و به یکباره و به صورت دسته‌ای به سمت صف فروش حرکت می‌شوند. همین موضوع با ایجاد هیجان کاذب در جمع سهامداران به منفی شدن بازارن میزند.

کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: این موضوع فشار مضاعفی را به بازار و سهام وارد کرده و بازار را از حالت خارج می‌کند. در نتیجه، اگر دامنه نوسان باز باشد، در خرید و فروش‌ها تا حد زیادی از بین رفتن و خراب شدن و عواقب در بازار وجود دارد و بازار کاراتر می‌شود.

امامی توضیح داد: اگر دامنه نوسان باز باشد، اصلاحات با سرعت بیشتری انجام شود و سهامدار، سرمایه‌گذاری و سرمایه‌گذاری با خیال راحت به بازار سرمایه وارد شود.

ویران کرد: تجربه بازار در سال‌های گذشته، سرمایه‌گذاران و فعالان بازار به محدود بودن دامنه نوسان عادت کرده و ممکن است با تبدیل دامنه، تجربه نوسان‌ها و به بهترین شکل ممکن، چاره‌ای نیست و باید این اتفاق بیفتد و راه‌اندازی شود. حل این است که دامنه به مرور و به آرامی باز شود.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: ایجاد صف‌های خرید و فروش، اصلاح طول‌مدت، باز کردن نقدینگی در سهام و از بین رفتن کارایی در بازار سرمایه از محدود بودن دامنه نوسان نشات گرفته و سرمایه‌گذاری را خسته می‌کند، اما حجم نوسان‌تر ممکن است روان‌تر، کارایی و سرمایه‌گذاری شود. شفافیت بازار بیشتر و به عمق بازار کمک کرده و سهامداران را از بین می‌برد.

امامی در پایان تأکید کرد: بهتر است نوسان پله‌ای و به صورت کاملاً آرام باز شود تا سرمایه‌گذاران به آن عادت کرده و تحلیل‌های خود را در آن پیش ببرند.